Kā velosipēdu pasargāt no zagļiem?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Vidēji gadā tiek nozagti teju 2000 velosipēdu. Sākoties velobraukšanas sezonai, gan policija, gan Ceļu satiksmes drošības direkcija aicina laikus padomāt par savas mantas drošību. Galvenokārt - iegādājoties kvalitatīvu divriteņa saslēdzēju.

Aicina velosipēdu pasargāt no zagļiem
00:00 / 04:42
Lejuplādēt

Sākoties siltākam laikam, pilsētas ielās arvien vairāk redzami velobraucēji. Policijas dati rāda, ka pavasarī aktīvāki kļūst arī velosipēdu zagļi. Pērn reģistrētas teju 2000 divriteņu zādzības. Elīna Sprudzāne no Valsts policija saka, zādzību skaits ik gadu saglabājas vienā līmenī. Biežāk par garnadžu upuriem kļūst tie, kuri savus braucamos atstājuši iekštelpās.

Velosipēdi tiek zagti no kāpņu telpām, garāžām, šķūņiem un balkoniem, kur tie bieži vien nav pieslēgti vai ir pieslēgti, izmantojot nekvalitatīvus drošības saslēgus.

Dainis Kreilis ar velosipēdu brauc ikdienā.

"Vienreiz man nozaga divriteni Cēsīs, bet es viņu nebiju pieslēdzis. Vecu "Ērenpreisu", biju atstājis pa nakti šķūnītī. Izvilka viņu ārā. Bet principā riteņus, ja pieskata, tad man liekas, viņus tā nemaz nezog tik ļoti," saka Kreilis.

Veloaktīvists spriež, no zādzībām sevi var pasargāt, pievēršot uzmanību mantas drošībai.

"Tas, ko es tiešām esmu novērojis Latvijā, ļoti daudzi cilvēki vispār nepievērš uzmanību atslēgas kvalitātei.

Bieži tiek iegādātas tādas atslēgas, kuras var pārkniebt ar rokas knaiblītēm," uzsver Kreilis.

Drošs divriteņa saslēgs, pēc Daiņa domām, maksā, sākot no 30 eiro. Un tas ir jāmeklē specializētos veikalos. Saslēdzēji iedalās klasēs. Dainis rīdziniekiem iesaka izvēlēties drošības klasi, kas desmit baļļu sistēmā sākas ar 7. Lētās slēdzenes zaglis var atmūķēt dažu minūšu laikā.

"Tādas nopietnas atslēgas ir virs 50-60 eiro. Arī man tāda ir, un es esmu savu divriteni atstājis dažādās vietās ne tikai Latvijā, ne tikai Rīgā un ārā pa naktīm. Ir bijuši mēģinājumi atlauzt viņas, bet mans ritenis man joprojām vēl ir, braucu ar viņu katru dienu," uzsver velobraucējs.

Sprudzāne no policijas arī mudina iegādāties kvalitatīvu velosipēda saslēdzēju:

"Piemēram, U veida metāliskās slēdzenes, kas ir masīvas, grūti uzlaužamas un kuras ir sarežģīti pārkniebt vai pārzāģēt."

Jāpārliecinās arī par velosipēdu novietnes statīva drošību. Jāskatās, vai pie tā var pieslēgt priekšējo riteni kopā ar rāmi.

"Protams, atkarīgs arī no riteņa vērtības. Riteņi var būt dažādi, pat 10 000 eiro var maksāt. Tajā pašā laikā viņi var maksāt arī 100 eiro. Un man liekas, ka tā ir liela atšķirība, ja tev ir tāds super sporta ritenis; es zinu, ka daži riteņbraucēji savus riteņus pieslēdz mājās, iekšā dzīvoklī pie radiatora. Jo dārgāks ritenis, jo vairāk jāpieskata," piebilst Dainis Kreilis.

Ja nav iespējas velosipēdu pieslēgt speciālā tam domātā novietnē, tad policija iesaka vēl kādu triku.

"Ja nav iespējams velosipēdu novietot velonovietnē, mēs aicinām to pieslēgt videonovērošanas kameru tuvumā.

Zādzību gadījumā policijai būs vienkāršāk iegūt ierakstus, un tas palīdzēs atrast vainīgo personu," skaidro policijā.

Jau pāris gadus Ceļu satiksmes drošības direkcijā (CSDD) ir velosipēdu reģistrs. Riteņa īpašnieks savu braucamo var reģistrēt, pretī saņemot speciālu uzlīmi. Šis pakalpojums ir populārs, saka direkcijas pārstāve Ieva Bērziņa.

"Un uz šo brīdi brīvprātīgi ir reģistrēti CSDD reģistrā 43 000 velosipēdu. Un mēs atgādinām, ka to var veikt gan mobilajā aplikācijā, gan e-pakalpojumos, gan CSDD nodaļā. Cilvēki tiek aicināti reģistrēt riteni un saņemt uz velosipēda uzlīmi, kas darbojās kā aizsargmehānisms pret velozagļiem," skaidro Bērziņa

Rāmja numurs atrodas divriteņa rāmja apakšā. Un reģistrācija izmaksā nepilnus trīs eiro.

Reģistrācija zādzības gadījumā palīdzēs noskaidrot īsto braucamā saimnieku. Policijas pieredze rāda, ka visbiežāk zaglis preci mēģina pārdot tālāk. Tāpēc velobraucējs Dainis iesaka riteņus nepirkt no rokas. Ar šādu pirkumu var gadīties atbalstīt zagli.

Policijā un CSDD prognozē, ka riteņbraucēju skaits pilsētas ielās tikai augs. Bērziņa no direkcijas saka, nereti tas ir vislabākais pārvietošanās veids pilsētā.

"Es domāju, ka tas ļoti strauji pieaugs tad, kad Rīgā sāksies remonti. Jo cilvēki ir sapratuši, ka nav vērts braukt ar mašīnu, un Rīgu remontu laikā izglābj tikai velosipēdi, jo savādāk būtu pilnīgas šausmas, kas notiktu uz ceļa," komentē Bērziņa.

Lai velobraukšanas prieku sev neatņemtu, dienesti mudina laikus sākt domāt par drošību. Bet, ja nelaime tomēr notikusi, par zādzību jāziņo policijai.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti