Kā vakcinācija pret Covid-19 ietekmē cilvēkus ar autoimūnām saslimšanām?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Ko darīt cilvēkiem, kuriem ir autoimūnas saslimšanas un kuri saņem imūnrepresīvu terapiju, ja tie vēlas vakcinēties pret Covid-19? Latvijas Radio klausītāju jautājumiem par vakcināciju pret Covid-19 atbildēja Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas (BKUS) Ģimenes vakcinācijas centra vadītāja, kā arī Imunizācijas valsts padomes priekšsēdētāja Dace Zavadska. 

Kā vakcinācija pret Covid-19 ietekmē cilvēkus ar autoimūnām saslimšanām?
00:00 / 02:41
Lejuplādēt

Latvijas Radio klausītājs vaicā: Ko darīt cilvēkiem, kuri saņem imūnsupresīvu terapiju, un tiem, kam ir autoimūnas saslimšanas. Vai drīkst vakcinēties? Vai terapija jāatliek? Vai zāles jāpārtauc lietot, lai vakcinētos? Cik efektīva vispār būs vakcīna, ja cilvēka imunitāti ietekmē medikamenti vai saslimšana? Vakcīnu zāļu aprakstos tas nav teikts.

Dace Zavadska: To gan mēs nevaram pateikt, par cik procentiem viņa [vakcīna] būs mazāk efektīva. Mēs pieļaujam, mēs brīdinām, ka viņa varētu būt mazāk efektīva. Bet jebkura vakcīnas izraisītā imūnā atbilde noteikti mīkstinās Covid-19 gaitu šim cilvēkam. Tāda tukšā loze tur nebūs.

Tādēļ mēs sakām, ka šiem cilvēkiem ir vēl jo būtiskāk vakcinēties, jo īstā infekcija viņiem var būt liktenīga un ļoti veselību ietekmējoša.

Tātad imūno sistēmu ietekmējoši, imūnās sistēmas darbību mazinoši medikamenti, tādi biežāk lietotie, ir metotreksāts, prednizolons augstās devās un bieži vien tā ir pulsa terapija. Ir tādi, kas lieto uzturošo terapiju, un tās ir mazas devas, un tas tikpat kā vispār neietekmē atbildi uz vakcīnu. [Vēl ir] staru terapija, ķīmijterapija onkoloģiskajiem pacientiem, dažādu veidu bioloģiskie [medikamenti] – tas nav D vitamīns vai "zālītes", par bioloģiskajiem medikamentiem, imūnmodulējošiem mēs saucam nopietnus imūno sistēmu mazinošus medikamentus, [ko lieto] pie reimatisma saslimšanām, artrītiem, iekaisīgām zarnu slimībām, iekaisīgām nervu sistēmas saslimšanām.

Viņa [terapija] ir ļoti svarīga šim konkrētajam cilvēkam un tikai tāpēc, ka viņš vakcinēsies,  nevajadzētu atlikt šo terapiju, viņa ir tikpat svarīga kā vakcīna. Ja vien tas ir iespējams, piemēram, ja plāno tūlīt, tūlīt uzsākt šādu terapiju, tad mēs rekomendējam kādu dienu pirms tam to vakcīnu ievadīt – pirms mēs neesam devuši triecienu pa to imūno sistēmu un viņa galīgi nav spējīga atbildēt uz vakcīnu.

Bet, ja terapija jau tiek lietota, jāturas pie savas terapijas un jāsaņem vakcīna, un nevajadzētu vakcīnas dēļ mazināt devas.
 

Lai sniegtu atbildes uz dažādiem iedzīvotāju jautājumiem par Covid-19 un vakcināciju pret to, Latvijas Radio Ziņu dienests kopā ar ekspertiem skaidro un sniedz atbildes katru darba dienu programmā “Labrīt”.  Savus jautājumus par vakcinēšanos pret Covid-19 iespējams sūtīt Latvijas Radio Ziņu dienestam uz e-pastu [email protected] vai balss ziņām uz numuru 27834559 (WhatsApp). 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti