Kā Ukrainas bēgļu izmitināšanu risina Ventspilī un Liepājā

Liepājas pašvaldībā tiek pieļauta iespēja, ka, sākoties vēsākam laikam, sekos bēgļu pieplūdums no Ukrainas, kur šobrīd iedzīvotājiem ir iespējams dzīvot vietās bez apkures. Kaut arī šobrīd abās lielākajās Kurzemes pilsētās bēgļu izmitināšanas kapacitāte ir izsmelta, tiek prognozēts, ka, beidzoties tūrisma sezonai, atkal būs pieejami īres dzīvokļi, kas tiek izmantoti vasaras laikā īstermiņa īrei. Kāda situācija ir pašlaik Liepājā un Ventspilī?

Kā Ukrainas bēgļu izmitināšanu risina Ventspilī un Liepājā
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

Ventspils bija viena no pirmajām pilsētām Latvijā ārpus Rīgas, kas sāka uzņemt bēgļus no Ukrainas, izmitinot Ventspils Augstskolas dienesta viesnīcā. Pašlaik pilsētā ir reģistrēti gandrīz 700 bēgļu. 

"No šiem 700 apmēram 250 ciemiņi ir izmitināti mūsu dienesta viesnīcā. Tā ir pašvaldības ēka, bet pēc nosaukuma – Ventspils Augstskolas dienesta viesnīca. Tā pamatā ir orientēta uz Ventspils Augstskolas studentiem. Izmitinājām šos cilvēkus jau no pašiem pirmsākumiem, kad viņi sāka ierasties pie mums, kad vēl bija kovids un studentu bija maz un tamlīdzīgi. Bija izmitināti 300 šajā dienesta viesnīcā. Šobrīd ir 250," stāsta Ventspils valstspilsētas pašvaldības izpilddirektora vietnieks Kaspars Vitenbergs.

Pašvaldībai bija arī citas izmitināšanas vietas – kempings un Olimpiskais centrs, taču, sākoties tūrisma sezonai, bija jārēķinās ar veiktajām tūristu rezervācijām.

"Savā ziņā ceram uz rudeni, kad beigsies tūrisma sezona, kad atkal būs piedāvājums no privātā sektora izmitināt ukraiņu ciemiņus, kad varēs izmitināt arī citās vietās. Septembrī gan Ventspils Augstskolā, gan tehnikumā un Mūzikas vidusskolā atgriežas studenti. Mums, protams, ir jānodrošina kopmītnēs vietas arī studentiem, kas mums būs izaicinājums līdz septembrim," norāda Vitenbergs.

Tikmēr Liepājā ir reģistrēti 1196 Ukrainas iedzīvotāji, kuri devušies bēgļu gaitās, taču skaits varētu būt lielāks, pieļauj pašvaldībā.

Liepājā uzņemt vairāk nav iespējams, tāpēc cilvēkus novirza uz Dienvidkurzemes novadu, kaut gan arī tur vietu vairs nav daudz.

"Sarežģījums Liepājai droši vien ir tāds pats kā visā pārējā Latvijā – vienkārši trūkst izmitināšanas vietu. Liepājai papildu faktors vietu trūkumam ir vasaras sezona, kas ir aktīvs tūrisma laiks, festivālu un dažādu pasākumu laiks. Principā visas viesnīcas ir aizņemtas. Ja runājam par vietām, kur Ukrainas iedzīvotāji ir izmitināti, tad lielākais skaits ir privātajās mājsaimniecībās. Tādas mums ir 175. Kopā tur ir izmitināti 450 Ukrainas civiliedzīvotāji. Dažādās viesnīcās ir izmitināti aptuveni 100 cilvēki, un arī pašvaldības dzīvokļos ir 55 personas izmitinātas," stāsta Liepājas valstspilsētas pašvaldības pārstāve Agnija Meniķe.

Šobrīd intensitāte samazinās, taču, visticamāk, situācija mainīsies, uzsver Liepājas pašvaldības pārstāve Agnija Meniķe. 

Liepājā tiek pielāgota vēl viena vieta, kur varētu izmitināt bēgļus: izmantojot valsts finansējumu, tiek pielāgota dienesta viesnīca Siļķu ielā, kur pēc pirmās kārtas jau šajā oktobrī varētu uzņemt aptuveni 60 Ukrainas civiliedzīvotājus un līdz 100 personām nākamajā gadā.   

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt