4. studija

Vai darba devējs drīkst pieprasīt informāciju, kur jūs dosieties atvaļinājumā?

4. studija

4. studija

Kā rīkoties, ja kāds, uzdodoties par jums, nomelno kaimiņus?

Kā rīkoties, ja kāds cita cilvēka vārdā raksta valsts iestādēm viltu sūdzības

Kāda nezināma persona Gundegas Miķelsones vārdā ir rakstījiusi sūdzības par viņas kaimiņiem. Policija viņas iesniegumu noraidīja, jurista ieskata šādos gadījumos vērsties Datu inspekcijā, bet pašā iestāde gan apšauba, ka šis gadījums ir inspekcijas kompetencē, vēstīja LTV raidījums “4. studija”.

“Izrādās, ka man nezinot, es esmu iesniegusi trīs sūdzības. No Pārtikas un veterinārā dienesta savā e-pastā saņēmu vēstuli, ka, lai es apstiprinot ar savu e-parakstu sūdzību, jo pretējā gadījumā man nevarēs atbildēt uz manu iesniegumu,” stāstīja Gundega.

Sūdzības rakstītas par Gundegas kaimiņiem, kuri it kā neievērojot dzīvnieku labturības prasības, ka viņu suņi esot nikni un uzbrūkot, un tā tālāk, kas neatbilstot patiesībai.

Jurists Mārcis Krūmiņš raidījumam skaidroja, ka “te ir personas identitātes izmantošana, un šajā gadījumā, ja ir izmantots vārds, uzvārds un vēl jo vairāk – norādīta  e-pasta adrese, vienīgais, ko var darīt, ir vērsties Datu valsts inspekcijā, ka kāds ir izmantojis konkrētās personas datus, un tad jau Datu inspekcija to visu var pārbaudīt un konstatēt, kas to ir izdarījis”.

Jurists arī norādīja, viņš šajā situācijā rakstītu arī policijai, un policija arī to var noskaidrot.

Taču Datu valsts inspekcijā norāda, ka šādas situācijas, iespējams, nemaz nav viņu kompetencē.

“Viena persona ir izmantojusi citas privātpersonas datus, un tādā gadījumā sūdzību Datu valsts inspekcijā rakstīt nav jēgas, jo šajā gadījumā nav mūsu kompetencē izskatīt šādu sūdzību,” raidījumam norādīja Datu valsts inspekcijas direktora vietniece Lāsma Dilba.

“Viss ir atkarīgs no veida, kā tiek izmantoti dati, no kaitējuma būtiskuma, un šajā gadījumā, ja te būtu kaut kāda izvietošana internetā, kur var šo informāciju apkopot, tad te būtu elements “automātiskā apstrāde”, kas ļautu mums tālāk izskatīt šo lietu un skatīties par piemērojamajām sankcijām un, iespējams, pārkāpumiem,”  skaidroja Dilba.

Tomēr, protams, līdzīgos gadījumos tik un tā ir vērts vērsties Datu valsts inspekcijā ar iesniegumu, pievienojot svešās personas rakstītās vēstules lietas izskatīšanai.

“Izskatot iesniegumu un pievienotos dokumentus un materiālus, iespējams, mēs saskatīsim arī kaut kādu aspektu, kas ietilpst mūsu kompetencē. Vienkāršoti skatoties, pirmsšķietami – nē, bet, iespējams, ir savādāk,” pieļāva Dilba.

Gundega vērsusies arī policijā, bet likumsargi atteica ierosināt lietu.

Valsts policijas Sabiedrisko attiecību nodaļas vecākā speciāliste Krista Andersone raidījumam skaidroja, ka, “uzzinot, ka kāda persona citas personas vārdā raksta sūdzības citām iestādēm, persona ir tiesīga vērsties ar iesniegumu gan Datu valsts inspekcijā, gan policijā. Katrs gadījums ir unikāls, un pēc iesniegumā norādītās informācijas izvērtēšanas iestāde arī varēs pieņemt lēmumu par soda piemērošanu vai materiāla pārsūtīšanu attiecīgai iestādei, izskatīšanai pēc piekritības”.

Šajā gadījumā secināts, ka izdarītajā nodarījumā nav noziedzīga nodarījuma sastāva, tāpēc tika pieņemts lēmums par atteikšanos uzsākt kriminālprocesu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti