Kā pavirzījusies izmeklēšana lietās par iespējamo cilvēktirdzniecību «Adugā» un pārkāpumiem Bruknā?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Iespējamā cilvēku paverdzināšanas rehabilitācijas centros "Neatkarība Balt" nav vienīgā pēdējā laikā zināmā šāda veida lieta. Jau pērn novembrī atklātībā nāca ziņas par iespējamu necilvēcīgu trešo valstu pilsoņu nodarbināšanu konditorejas uzņēmumā "Adugs". Savukārt ziņas par bērnu smagu nostrādināšanu Bruknas muižā izskanēja pērnvasar. Latvijas Radio pētīja, kā pavirzījusies šo lietu izmeklēšana.

Kā pavirzījusies izmeklēšana lietās par pārkāpumiem Bruknā un "Adugā"?
00:00 / 03:15
Lejuplādēt

Policija aizdomās par iespējamu darba ekspluatāciju organizācijas "Neatkarība Balt" ierīkotajos trīs atkarību profilakses centros aizturējusi astoņu cilvēku grupu. Smagos lauksaimniecības un mežistrādes darbus, kurus tā dēvētajā rehabilitācijas centrā veica tā klienti, atkarību mocīti cilvēki, dēvēja par "darba terapiju".

Bruknas muiža

Pagājušās vasaras beigās Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcija (VBTAI) un tiesībsargs ziņoja par iespējamajiem bērnu tiesību pārkāpumiem Bruknas muižā. Tur bērni arī sūdzējās par līdzīgu "darba terapiju" – garām fiziskā darba stundām, sodīšanu ar gavēni un publisku kaunināšanu.

Iespējamos pārkāpumus vērtēja Valsts policija. Secināts, ka iespējama gan fiziska, gan emocionāla vardarbība. Bet to likumsargi uzdeva izvērtēt Bauskas domes administratīvajai komisijai, jo tās teritorijā atrodas Bruknas muiža.

Bauskas novada Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja Ieva Šomina sacīja, ka pieņemto lēmumu nedrīkst izpaust. "Situācija ir tāda, ka atbilstoši Administratīvās atbildības likumam jebkāda informācija, kas ir saistīta ar Administratīvās komisijas lēmumiem, ir konfidenciāla un nav izpaužama. Bruknas muiža turpina darboties un strādāt ar pieaugušajiem. Bērnu tur vairs nav, vismaz pēc mūsu rīcībā esošās informācijas," viņa skaidroja.

Bauskas novada pārstāve arī pauda, ka pašvaldība savu iespēju robežās seko līdzi situācijai Bruknā. Taču tas ir galvenokārt VBTAI un citu institūciju kompetencē.

VBTAI Bērnu tiesību aizsardzības departamenta direktore Evija Rācene norādīja, ka iestāde pievērš uzmanību pārkāpumiem tad, ja tiek saņemtas sūdzības. Šogad inspekcija Bruknā nav bijusi.

"Tur, kur mēs esam bijuši, – kopā ar Labklājības ministriju mēs apmeklējām Kurmenes jauniešu māju "Kur Mani Nes", bet nekādi būtiski pārkāpumi netika konstatēti, tur arī šobrīd pakalpojumi netiek sniegti. Kas saistās ar Bruknu, mēs neesam bijuši nekādās pārbaudēs un nekādas sūdzības un iesniegumus mēs neesam saņēmuši. Es ļoti ceru, ka tur viss ir kārtībā. Šobrīd mums nav pamata domāt, ka ir kaut kā savādāk, jo mums nav ienākusi informācija," viņa teica.

Rācene aicināja iedzīvotājus ziņot, ja ir aizdomas par bērnu tiesību pārkāpumiem, jo lietas var izmeklēt tikai uz sūdzību pamata, kā arī atgādināja, ka var ziņot anonīmi.

SIA "Adugs"

Savukārt iespējamā cilvēktirdzniecības lieta konditorejas uzņēmumā "Adugs" ir nedaudz pavirzījusies.

Jau pērn novembrī ziņots – policija atklāja, ka Latgales konditorejas uzņēmumā ārzemju viesstrādniekiem neesot izmaksātas algas, esot atņemti personas dokumenti, izteikti draudi un notikusi fiziska ietekmēšana. Policija aizturēja trīs vīriešu grupu, kuru turēja aizdomās par šiem noziegumiem.

Šobrīd zināms, ka policija marta beigās prokuratūrai nodeva krimināllietu un tiek gaidīta tiesa.

Šīs lietas ietvaros tika iegūta informācija arī par citiem noziegumiem, ko, iespējams, ir paveikuši šīs organizētās grupas dalībnieki.

Policijas pārstāve Gita Gžibovska skaidroja, ka turpinās izmeklēšana, tiek pildīti prokurora norādījumi. Bet pašlaik sīkākus komentārus izmeklēšanas interesēs nevar sniegt.

KONTEKSTS:

Valsts policija (VP) pavēstīja, ka aizdomās par narkotiku un alkohola atkarīgu cilvēku paverdzināšanu biedrībā "Neatkarība Balt" aizturēti astoņi cilvēki, tostarp iespējamais grupas līderis – Krievijas valstspiederīgais ar uzturēšanās atļauju Latvijā. Kopā trijos centros policija sastapa 105 iemītniekus. VP secināja, ka cilvēki 6 dienas nedēļā strādāja pa 9–10 stundām, bet, nepaveicot normu, to atstrādāja svētdien. Iespēja doties prom no centriem bija ierobežota.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti