Panorāma

Lauksaimnieki baidās palikt bez viesstrādniekiem

Panorāma

Vēstniecība palīdz cilvēkiem nokļūt dzimtenē

Kā notiks eksāmeni Covid-19 krīzes laikā?

Kā notiks eksāmeni Covid-19 krīzes laikā? Atbild speciālisti

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Neraugoties uz daudzviet pasaulē un arī Latvijā izsludinātajām ārkārtas situācijām, skolēnu centralizētos eksāmenus tomēr plāno rīkot lielākajā daļā Eiropas Savienības (ES) valstu. Un arī pie mums. Bet - kā krīzes laikā eksāmeni notiks? Vai pasniedzēji pirms tiem sniegs konsultācijas? Vai eksāmenos būs jāatbild arī par attālinātajās mācībās apgūto? Latvijas Televīzija saņēmusi ļoti daudz jautājumu. 

Lai gan situācija ar eksāmeniem krīzes apstākļos arvien vēl neskaidra, tomēr Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) vismaz uz šo brīdi plāno, ka eksāmeni notiks un notiks klātienē. Kāpēc eksāmenus vajag un vai ārkārtas apstākļos labāk nevarētu iztikt ar gada vidējās atzīmes izlikšanu – par to ir daudz jautājumu un arī šāds.

Valsts izglītības satura centra vadītājs Guntars Catlaks: Eksāmens nav vajadzīgs mums. Eksāmeni, pirmkārt, ir vajadzīgi pašiem audzēkņiem un skolēniem, lai nodrošinātu viņiem tālākās karjeras iespējas. Jo nav runa tikai par to, kā pabeigt šo gadu. Svarīgākais jautājums ir par to, kur šie skolēni – gan 9. klases beidzēji, gan 12. klases beidzēji varēs turpmāk startēt savā dzīvē. Un viņiem gan šis atestāts un sertifikāts, gan diploms būs vajadzīgs tālākām studijām un mācībām arī pēc gada, pēc diviem vai pēc trijiem. Līdz ar to būtu jādara viss iespējamais, lai arī šī gada beidzēji – kaut arī šādos apstākļos - saņemtu tomēr tos pašus vajadzīgos un derīgos dokumentus tālākajai dzīvei.

Respektīvi, lai jebkur, kur pasaulē šis cilvēks gribēs iestāties, viņš var būt drošs, ka viņa dokumenti ir derīgi?

Catlaks: Derīgi gan šogad, gan nākamgad, gan arī pēc vairākiem gadiem.

Tātad – eksāmeni, visticamāk, tomēr būs. Bet – kad tieši? Neziņa nomoka. 

Šī brīža atbilde – likums tiks ievērots, datums būs zināms ne vēlāk kā mēnesi pirms eksāmena. Iespējams, ka konkrētus datumus nākamnedēļ noteiks valdība. Pagaidām ir spēkā vairāki scenāriji.

Bet kā būs ar skolēniem, kuri grib studēt ārzemēs? Te jautājumi no 12. klašu beidzējiem.

Uz šiem trīs jautājumiem Izglītības un zinātnes ministrijai konkrētas atbildes pagaidām nav, bet – šādā situācijā patlaban esam ne tikai mēs vien.

Izglītības un zinātnes ministres padomniece Ieva Līne: Šādu jautājumu šobrīd uzdod visās ES valstīs visi absolventi. Lielākajā daļā Eiropas Savienības vēl nav pieņemti skaidri lēmumi. Dalībvalstis katru nedēļu apmainās ar aktuālāko informāciju un dalās pieredzē, kas ir aktuālākais. Varam cerēt, ka lielāka skaidrība varētu būt tuvāko nedēļu laikā. Varam vienīgi aicināt sekot līdzi jaunākajai informācijai.

Vai tas būs tāds kopīgs ES pieņemts regulējums?

Līne: Tas noteikti būtu lēmums, kas būtu pieņemts, savstarpēji konsultējoties.

Savukārt – par 9. klašu eksāmeniem. Pagaidām plānots, ka būs tā sauktais kombinētais eksāmens jūnija vidū par latviešu valodu, (mazākumtautībām viņu mācību valodu), matemātiku un Latvijas vēsturi. Vēl būs samazināta apjoma svešvalodas eksāmens. Un mazākumtautību skolās – latviešu valodas eksāmens. Šie divi pēdējie varētu notikt ne ātrāk kā jūnija sākumā.

Atbilde: Būs atsevišķa atzīme. Eksāmena komisijā būs attiecīgo priekšmetu skolotāji, kuri katrs vērtēs savu eksāmena daļu. Katras daļas izpildei skolēnam būs 50 minūtes. Eksāmens rakstisks. Ja skolotāji vēlas novērtēt skolēnu runas prasmi, tad to var darīt attālināti.

Vēl būtisks jautājums visiem eksāmenu kārtotājiem – vai eksāmeni saturēs tēmas, kas apgūtas attālināti, vai tikai tās, kas tika apgūtas klātienē pirms krīzes?

Atbilde: Pirms krīzes, jo arī pēc programmas gan 9. gan 12. klašu skolēni pēdējos mēnešus vienmēr ir veltījuši apgūtā satura atkārtošanai. Nebūs jaunu tēmu un jautājumu.

Un vēl ļoti svarīgi – kā būs ar pirmseksāmenu konsultācijām?

Valsts izglītības satura centra vadītājs Guntars Catlaks: Tās indikācijas šobrīd ir pozitīvas – ka varētu nepagarināties šis ārkārtas stāvoklis. Noteikti saglabāsies kaut kādi drošības ierobežojumi un nosacījumi par to, cik cilvēku var atrasties vienkopus vienā telpā un tamlīdzīgi un kādi nosacījumi jāievēro. Taču mēs prognozējam, ka vienalga, vai tas notiktu attālināti vai tas varētu notikt klātienē, tad, protams, konsultāciju grafikiem tieši 12. un 9. klasēm būtu jābūt. Tas, ka noteikti ir jāpalīdz skolēniem gatavoties un jānodrošina konsultāciju iespējamība, tas ir pilnīgi viennozīmīgi, ja eksāmenu sesija notiek. Tā ka par šo nevarētu būt diskusiju.

Un te vēl kāds izmisuma pilns jautājums.

Šādi gadījumi nedrīkst būt. Nekavējoties jāvēršas Izglītības kvalitātes valsts dienestā. Tāda ir atbilde no Izglītības un zinātnes ministrijas.

Uz jūsu jautājumiem saistībā ar Covid-19 krīzi un tās izraisītajām sekām LTV turpinās sniegt atbildes. Jautājumus lūdzu rakstiski sūtiet uz WhatsApp numuru 20553333.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti