Rīta Panorāma

Ievas Klingenbergas audiovizuālā jaundarba "HIC ET NUNC. Šeit un tagad" pirmizrāde

Rīta Panorāma

Leģenda nakts – "Gaismēnu spēles Durbes pilī"

Mobilā lietotne "Apturi Covid"

Kā lietotne «Apturi Covid» palīdz mazināt vīrusa izplatību?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Brīdī, kad Latvijā Covid-19 pandēmija turpina strauji izplatīties, vīrusa ierobežošanai arvien lielāka loma ir mobilajai lietotnei “Apturi Covid”. Kā tā strādā, un kā tā var palīdzēt gan veselajiem, gan sasirgušajiem mazināt vīrusa izplatību? To skaidroja LTV raidījumā “Rīta Panorāma”.

Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) Infekcijas slimību uzraudzības un imunizācijas nodaļas vadītāja Elīna Dimiņa norādīja, lai ierobežotu infekcijas izplatīšanos, vissvarīgākais uzdevums ir pārtraukt cilvēku inficēšanos; ja kādam pastāv liels risks inficēties, tad mēģināt norobežoties no pārējās sabiedrības. Lietotnes lietošana ir lielisks veids, ko katrs no mums var darīt, lai saņemtu brīdinājumu pats un nepieciešamības gadījumā brīdinātu arī citus, sacīja Dimiņa.

Mobilo lietotni “Apturi Covid” bez maksas var lejupielādēt ikviens viedtālruņa lietotājs. Uzstādot to tālrunī, cilvēks var izvēlēties ievadīt savu mobilā tālruņa numuru vai ne. Ja numurs tiks ievadīts, tad tas tiks izmantots tikai tad, ja lietotājs būs kļuvis par kontaktpersonu cilvēkam, kas inficēts ar Covid-19. Par to lietotājam pienāks paziņojums un ar viņu sazināsies speciālisti no SPKC.

Dimiņa turpināja skaidrot: “Ja tālrunis nav ievadīts, tad cilvēkam atnāks paziņojums un tālāk visi lēmumi ir paša cilvēka ziņā. Brīdī, kad paziņojums ir atnācis, pastāv iespēja ievadīt savu tālruņa numuru, un tad mēs sazināsimies ar šo cilvēku un konsultēsim par tālāko rīcību.”

Lietotne ikdienā anonīmi fiksē tuvumā esošos viedtālruņus, kuros arī darbojas “Apturi Covid”. Ja kāds no tālruņa īpašniekiem vēlāk izrādās inficēts, tad lietotājs saņem informāciju, ka ir bijis kontaktā. 

“Ir bijusi situācija, kad mēs sazināmies ar ārstniecības personu, kuras telefonā ir atnācis šis paziņojums. Persona nezina, kurš ir tas slimnieks, ar kuru viņam ir bijis kontakts. Bet tajā pašā laikā šis medicīnas darbinieks atrodas ārstniecības iestādē. Tās pašas dienas vakarā viņš ir plānojis doties vēl uz citu ārstniecības iestādi Latvijā, lai veiktu savus darba pienākumus. Sarunas laikā ar šo cilvēku mēs palīdzam ātri pieņemt lēmumu “stop”, tas ir riskanti,” piemēru minēja Dimiņa.

Dimiņa pauda, ka inficētā persona nevar atcerēties visus cilvēkus ar kuriem tikusies – mobilā lietotne to paveic viņa vietā. “Ja saslimušais izmanto “Apturi Covid”, SPKC nosūtīs kodu, ko varēs ievadīt lietotnē, un sasirgušais šādā veidā varēs nosūtīt anonīmu paziņojumu tiem, kam bijis inficēšanās risks. Paziņojuma saņēmējam netiek atklāta inficētās personas identitāte. Tādējādi lietotne ļauj ne tikai pasargāt jūs, bet arī jūs šādā veidā varat pasargāt citus,” pamatoja Dimiņa.

KONTEKSTS:

No 29. maija ir pieejama Latvijā izstrādātā brīvprātīgā kontaktu fiksēšanas lietotne "Apturi Covid".

Mobilo lietotni brīvprātīgi un bez maksas radījuši pašmāju informācijas un komunikācijas tehnoloģiju nozares un zinātnes pārstāvji, lai ierobežotu Covid-19 izplatību Latvijā, vienlaikus palīdzot valsts tautsaimniecībai un iedzīvotājiem atgriezties ierastajā darba ritmā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti