Kā Latvijas armija var palīdzēt cīņā ar Covid-19?

Daudzas valstis izmanto aizsardzības spējas koronavīrusa epidēmijas apkarošanai. Francijā un ASV militārie resursi tiek izmantoti, lai pārvadātu pacientus un nodrošinātu viņiem ārstēšanas apstākļus, bet Zviedrijas armija Stokholmā izvietoja lauka slimnīcu. Kā noskaidroja Rus.Lsm.lv, arī Latvijas Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem (NBS) ir ievērojamas spējas un, ja šāds rīkojums tiks saņemts, viņi ir gatavi tās izmantot civilo uzdevumu risināšanai.

Militārpersonas jau palīdz robežsargiem, kā arī no savām rezervēm pārsūtītas 500 maskas — lai izdalītu tiem, kas atgriežas Latvijā no ārzemēm, Rus.Lsm.lv informēja aizsardzības ministra padomnieks sabiedrisko attiecību jautājumos Emīls Dobrājs.

Kāds ir Nacionālo bruņoto spēku medicīnas dienests? Ko māk un nemāk darīt tā speciālisti? Vai viņi ir gatavi pieņemt civiliedzīvotājus, un kam jānotiek, lai civiliedzīvotājus sāktu uzņemt?

Nacionālo bruņoto spēku medicīnas personāls ir profesionāls, tājā dien un strādā dažādu ārstniecības profesiju sertificēti speciālisti. Profesionālā dienesta ārstniecības personām ir militārā izglītība un dienesta pieredze kā Latvijā, tā arī starptautiskajās operācijās; civilajiem darbiniekiem – ievērojama kompetence darbā civilajās ārstniecības iestādēs.

Nacionālo bruņoto spēku ārstniecības personas ir tiesīgas veikt ārstniecību atbilstoši tām specialitāšu kompetencēm, kurās viņas ir sertificētas.

Medicīnas ierīces ir katrā Nacionālo bruņoto spēku ārstniecības iestādē, atbilstoši to deklarētajai iestādes ārstnieciskajai darbībai, tās ir reģistrētas un tehniski pārbaudītas Zāļu valsts aģentūrā. Nacionālie bruņotie spēki ir gatavi sniegt atbalstu civilajām institūcijām saskaņā ar Valsts katastrofu medicīnas plāna uzdevumiem. NBS ārstniecības iestādes darbojas savu uzdevumu un noteikto spēju ietvaros. Daudzkārt esam informējuši par gatavību sniegt atbalstu citām institūcijām, ko arī jau esam sākuši darīt, konkrēti atbalstot Valsts robežsardzi un arī nododot resursus citām institūcijām.  

(E. Dobrājs neatbildēja uz jautājumiem par NBS mediķu skaitu un pieejamo ātrās palīdzības automašīnu skaitu, norādot, ka šie dati ir klasificēti. Tāpat viņš nenorādīja NBS medicīnas vienību izvietojumu un specializāciju, kā arī to rīcībā esošo stacionāro gultu skaitu. — Rus.Lsm.lv)

Ko paredz Valsts katastrofu medicīnas plāns?

Katastrofu medicīnas sistēmas mērķis civilās aizsardzības un nacionālās drošības sistēmas kontekstā ir glābt cilvēku dzīvības ārkārtas medicīniskajās un ārkārtas sabiedrības veselības situācijās, kā arī mazināt ārkārtas situāciju postošo ietekmi uz sabiedrības veselību. Katastrofu medicīnas sistēma ir valsts civilās aizsardzības sistēmas un nacionālās drošības sistēmas sastāvdaļa, un tās plānošana ir integrēta civilās aizsardzības, nacionālās drošības un citos plānos.

Plānā rakstīts: “NBS ārstniecības iestādes darbojas savu uzdevumu un noteikto spēju ietvaros, atbilstoši deklarētajai ārstniecībai. Nacionālo bruņoto spēku ārstniecības personas ir tiesīgas veikt ārstniecību atbilstoši tām specialitāšu kompetencēm, kurās viņas ir sertificētas.” Vai no tā var secināt, ka ārstniecības iestādes un ārsti ir gatavi pieņemt civiliedzīvotājus, ja tāda prasība nāks no Veselības ministrijas vai citas iestādes?

To nevar izslēgt, tomēr NBS primārā funkcija ir Latvijas valsts militāra drošība un aizsardzība.

Kā tiek atbalstīta Valsts robežsardze?

Nacionālie bruņotie spēki Valsts robežsardzei sniedz atbalstu Eiropas Savienības iekšējo robežu kontrolē, nodrošinot papildspēkus ne tikai ārējās robežas kontrolē ar Krieviju un Baltkrieviju, bet arī uz robežām ar Igauniju un Lietuvu. Bruņotie spēki palīdz Valsts robežsardzei uz robežas ar Igauniju un Lietuvu izsniegt un saņemt apliecinājumus no Latvijā ieceļojošām, gan tranzītā ceļojošām personām, ka minētās personas ievēros īpašus Covid-19 ierobežošanas pasākumus, uzturoties Latvijā.

Vai starp Aizsardzības un Veselības ministrijām notiek sadarbība cīņā pret Covid-19 izplatīšanos?

Aizsardzības ministrija un Nacionālie bruņotie spēki aktīvi atbalsta visu ministriju darbību pēc objektīva pieprasījuma, vienlaikus uzturot Nacionālo bruņoto spēku kaujas spējas.

Vai bāzēs ir medicīnas punkti? Cik labi tie ir aprīkoti ar maskām un kostīmiem? Vai un kādi karantīnas pasākumi notiek militāras vienībās?

Nacionālo bruņoto spēku izvietojumos ir fiksētās Nacionālo bruņoto spēku ārstniecības iestādes. Nacionālie bruņotie spēki ne mirkli nav pārtraukuši savu darbību un izrietoši arī vienību medicīniskais nodrošinājums tiek veikts nepārtrauktā režīmā.  Nacionālo bruņoto spēku ārstniecības iestādes atbilst Latvijas Republikas noteiktajām obligātajām prasībām ārstniecības iestādēm

Karavīra individuālā drošība ir pirmajā vietā - lai viņš varētu veikt dienesta pienākumus un aizsargāt šo valsti un katru mūsu valsts iedzīvotāju. Tāpēc Nacionālie bruņotie spēki pilnībā ievēro un izpilda Epidemioloģiskās drošības likuma, Veselības ministrijas un Slimību profilakses un kontroles centra epidemiologu vadošos norādījumus, kārtību un procedūras, tai skaitā par pašizolāciju, medicīnisko novērošanu.

 “Nacionālo bruņoto spēku ārstniecības iestādes atbilst Latvijas Republikas noteiktajām obligātajām prasībām ārstniecības iestādēm.” Vai no tā var secināt, ka gan ārstniecības iestādes, gan mediķi ir aprīkoti ar maskām un kostīmiem?

Jā, turklāt Nacionālie bruņotie spēki jau tagad palīdzējuši vienai no slimnīcām, atbalstot ar sejas maskām, tāpat arī 500 sejas maskas tika nodotas lidsabiedrības “airBaltic” rīcībā, lai tās varētu izdalīt visiem, kuri atgriežas Latvijā no vīrusa vairāk skartajām valstīm.

Vai NBS ir specvienības, kuras ir gatavas nodarboties, piemēram, ar dezinficēšanu?

Nacionālo bruņoto spēku sastāvā ir Aizsardzības no masveida iznīcināšanas ieročiem (ķīmisko, bakterioloģisko un kodolu — Rus.Lsm.lv) vienība, kura ir gatava veikt savus pienākumus.

Vai no tā var secināt, ka šī vienība ir gatava piedalīties, piemēram, objektu dezinficēšanā, ja būs pieprasījums no Veselības ministrijas vai citas iestādes?

Ja sekotu šāds pieprasījums no VM, tas tiktu izvērtēts.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt