Panorāma

Augulis: galvenais ir darba rezultāts

Panorāma

Čekas izolatorā Cēsīs top ekspozīcija

Kā nekļūt par "mūsdienu vergu"

Kā latvietim nekļūt par mūsdienu vergu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Gados jaunāki cilvēki, kuri cenšas izkļūt no nabadzības un dodas strādāt uz ārzemēm, nereti nonāk vēl neapskaužamākā situācijā – kļūst par vergiem. Šonedēļ gan Latvijā, gan Lielbritānijā plašsaziņas līdzekļi ziņoja par kārtējo gadījumu, kad britu policija atbrīvojusi 10 tā dēvētos “mūsdienu vergus” no Latvijas. Īpaši tiek uzsvērts arī fakts, ka viņu paverdzinātāji ir tautieši no Latvijas. Šobrīd turpinās izmeklēšana un upuriem tiek sniegta nepieciešamā palīdzība. 

Britu policija aizturējusi sešus Latvijas valstspiederīgos - trīs sievietes un trīs vīriešus, tāpat piecās adresēs no verdzības atbrīvoti 10 Latvijas valstspiederīgie, kuriem bija bezpajumtnieku dzīvesveids. Daļa aizturēto jau iepriekš ir bijuši policijas redzeslokā par mantiskiem noziegumiem. Zināms, ka cietušie tika izmantoti kā darbaspēks, bija atņemtas banku kartes, viņi bija iekļuvuši parādu jūgā. Cietušie nezināja angļu valodu un bija atstāti bez iztikas līdzekļiem, kā arī nebija iespējams no Lielbritānijas aizbraukt.

Šobrīd turpinās izmeklēšana, tādēļ netiek publiskoti vārdi un precīzas notikušā detaļas, taču Latvijas vēstniece Apvienotajā Karalistē Baiba Braže atklāj, ka šajā lietā britu policija ir sadarbojusies ar Latvijas policiju. Sadarbība ilgusi vairākus mēnešus, kopš radās pirmās aizdomas.

"Tajā brīdī, kad notika operācija, tad protams, visi turējām īkšķus, lai cilvēki tiktu atbrīvoti," sacīja vēstniece.

Gan Lielbritānijā dzīvojošajiem, gan viņu radiem un draugiem Latvijā vēstniece vēlas atgādināt, ka ar izmantošanu samierināties nevajag, ir jāmeklē palīdzība.

Visātrāk palīdzību var saņemt, ziņojot vietējai policijai, taču, ja tas nav iespējams, var ziņot vēstniecībai, sazināties ar draugiem, radiem.

Braže atgādina, ka pirms aizbraukšanas uz Lielbritāniju un līgumu slēgšanas jāizpēta, kas tas ir, uz kurieni, kāpēc. Kādā sakarā kāds grib kaut kādus dokumentus atņemt vai uzzināt pieejas bankas rēķiniem.

"Protams, ja cilvēki ir ar kaut kādām vājībām, kuriem tās ir atkarības vai vēl kaut kas, tad acīmredzot, diemžēl, tas tiek izmantots. Bet ļoti mēs ceram, ka arī šiem cilvēkiem ir draugi un radi, kas redz, kas ar viņu notiek," uzsvēra vēstniece.

Sandra Martinsone strādā britu nevalstiskajā organizācijā "Ethical Trading Initiative", viņas galvenā pētījumu tēma ir tieši mūsdienu verdzība. Viņasprāt, cilvēku paverdzināšana Derbijā ir klasisks mūsdienu verdzības gadījums, taču ir arī kāda īpaša nianse.

Anglijas kontekstā tas ir unikāli, ka ļaunprāši ir mūsu pašu tautieši, paskaidroja Martinsone.

Bet darbības metodes nav nekas ļoti unikāls, ir aplēsts, ka šobrīd Anglijā ir apmēram 13 000 personu, kas cieš no modernās verdzības. Visā pasaulē - 46 miljoni. "23 Latvijas tās ir! Tā problēma ir milzīga, globāla, bet arī slēpta," mūsdienu verdzības mērogus atklāja Martinsone.

Šobrīd tiek pētīta situācija ar cilvēku paverdzināšanu apģērbu ražošanas nozarē citā Anglijas pilsētā Lesterā, kur arī dzīvo daudz latviešu. Viņi saņem varbūt pāris mārciņas stundā, kas ir mazāk nekā puse no minimālās samaksas, viņiem, iespējams, pases ir atņemtas, netiek maksāts uz savu bankas kontu, bet samaksa tiek sūtīta. Viņi strādā ilgas darba stundas, un iespēja kaut kur aizbēgt no visa arī ir ļoti ierobežota, atzīst Martinsone.

Uzrunātie latvieši un austrumeiropieši apgalvo, ka cilvēku izmantošana Lielbritānijā bija aktuāla varbūt pirms kāda laika, ne tagad, diemžēl gadījums Derbijā pierāda, ka modernā verdzība joprojām pastāv.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti