Panorāma

Gaidāmi stingrāki pulcēšanās ierobežojumi nevakcinētajiem

Panorāma

Pieaug būvniecības izmaksas. Būvnieki piedāvā indeksēt cenas

Jaunais mācību gads. Kā?

Kā klātienē atsāksies mācības augstskolās? Atbildes uz studentu jautājumiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Līdz 1. septembrim vien nepilna nedēļa. Mācības atsāksies skolēniem, augstskolās atgriezīsies arī studenti. Par to, kā tas tiek organizēts, saņemts daudz jautājumu "Panorāmas" "Whatsapp" vietnē, un uz daļu no tiem žurnālisti meklēja atbildes.

  • Vai studijas augstskolās notiks klātienē?

Jā. Augstskolās studijas notiks klātienē, bet tikai tiem studentiem, kuriem būs derīgs Covid-19 vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikāts. Vēl līdz 10. oktobrim, kas noteikts kā pārejas periods, studiju procesā klātienē drīkstēs piedalīties arī ar negatīvu Covid-19 testa rezultātu. Testa atbilde gan nedrīkstēs būt vecāka par 48 stundām, kas nozīmē, ka analīzes būtu jānodod ik pēc divām dienām. Ja epidemioloģiskā situācija pasliktinās, augstskola drīkst pilnībā vai daļēji kādu studiju kursu vai moduli pasniegt attālināti.

  • Ja students nevēlas vakcinēties, kas viņu sagaida?

Katrs gadījums ir atšķirīgs. Ir nozares, kur daļējs vai pilnībā attālināts studiju process nav iespējams, līdz ar ko pastāv variants ņemt akadēmisko pārtraukumu vai pat studijas pārtraukt. Ir gan arī tādi studiju virzieni, kur studijas attālinātā režīmā varētu notikt.

"Droši vien, ka tas ir vislabāk jārunā ar augstskolu, jo augstskolām ir diezgan liela brīvība,  tās  var lemt un noteikt nosacījumus. Bet klātienē, lai arī citiem studentiem būtu droši, tikai ar sertifikātu. Es ieteiktu painteresēties un ar augstskolas vadību izrunāt visus iespējamos variantus. Mēs domājam, ka augstskolā šim atbirumam nevajadzētu būt lielam, augstskolas tomēr ir saistītas ar zinātni. Un vakcīnas ir saistītas ar zinātnes sasniegumiem, līdz ar to mēs domājam, ka augstskolās nevajadzētu būt lielam atbirumam," sprieda Izglītības un zinātnes (IZM) pārstāvis Jānis Aizpors.

Tomēr vēl līdz 10. oktobrim uz Covid-19 testa rezultāta ģenerēts sertifikāts būs derīgs un tas ir īpaši svarīgi tiem studējošajiem, kas vakcinācijas kursu tikai plāno uzsākt vai septembrī vēl to nebūs pabeiguši. Līdz ar to nākamie jautājumi ir no viņiem.

  • Kāda veidi Covid-19 testi studentiem jāveic?

Slimību profilakses un kontroles centrā skaidroja, ka derēs gan tests ar uztriepi no deguna un rīkles, gan siekalu tests. Metodei nav nozīmes. Tomēr tās būs maksas analīzes.

  • Ja pedagogiem siekalu testus apmaksā, kāpēc studentam jāmaksā pašam?

Pamatizglītība ir obligāta, bet augstākā izglītība ne. 

"Pamatizglītība mums ir obligāta. Kā mēs redzējām no iepriekšējā gada, attālinātās mācības nav izeja. Bērniem ir vajadzīgas klātienes mācības, un tieši tāpēc arī pedagogiem ir bezmaksas testi, lai šīs mācības nodrošinātu. Studentiem ir izvēle – vai bez maksas saņemt vakcīnu, vai arī skatīties, vai var atļauties veikt šos testus," skaidroja IZM pārstāvis.

  • Cik maksās Covid-19 tests?

Gan ministrijā, gan Slimību profilakses un kontroles centrā atbildēja, ka Covid-19 tests maksās tik, cik prasīs konkrētā laboratorija. Siekalu testi ir nedaudz lētāki, bet kopumā jārēķinās, ka viens tests izmaksās vairākus desmitus eiro, un šos testus nāksies veikt regulāri. Atlaides nav plānotas, jo vakcinācija ir bez maksas.

  • Vai Covid-19 analīzes varēs nodot augstskolā?

Tas atkarīgs no augstskolas, vai tā organizēs testēšanu uz vietas, vai, ticamāk, ņemot vērā, ka ne visi studenti dzīvo augstskolas tuvumā un šie testi būs biežāki nekā skolēniem, – studenti paši tos varēs doties nodot sev ērtākajā un tuvākajā laboratoriju, norādīja Slimību profilakses un kontroles centrā. Bet tas ir jāpajautā savai augstskolai.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti