Kā klājas Liepājā vēža ārstēšanā pēc Piejūras slimnīcas likvidēšanas?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Par onkoloģiskajiem pacientiem kļūst arvien gados jaunāki cilvēki – to secina Liepājas reģionālā slimnīcas onkoloģisko speciālistu konsīlijs, kas slimnīcā darbojas jau desmito gadu. Tā ir speciālistu komanda, kas lemj par katra onkoloģiskā pacienta ārstēšanas plānu. Tieši iepriekšējo gadu pieredze ļāvusi nodrošināt arī stabilu situāciju pēc Piejūras Onkoloģiskās slimnīcas likvidēšanas. No šī gada janvāra onkoloģiskie pacienti tiek ārstēti tikai Liepājas reģionālajā slimnīcā, kur pakāpeniski tiek sākta arī krūts vēža ķirurģiskā ārstēšana.

Kā klājas Liepājā vēža ārstēšanā pēc Piejūras slimnīcas likvidēšanas?
00:00 / 04:50
Lejuplādēt

Liepājas reģionālajā slimnīcā onkoloģisko speciālistu konsīlijs tika izveidots pirms desmit gadiem. Kopš tā izveidošanas konsīliju vada uroloģe, onkoloģe-ķīmijterapeite Dzintra Litavniece. Viņa kliedē šaubas par to, vai slimnīca tiks galā ar pacientu plūsmu no onkoloģiskās klīnikas.

„Ja mēs runājam par šo gadu un šaubām par Piejūras slimnīcas slēgšanu un onkoloģisko slimnieku pamestību šajā pilsētā, tad tā tas nav.

Visi tiek pieņemti, kuri vēlas turpināt ārstēšanos vai tie būtu pirmreizējie pacienti. Mums ir daudz speciālistu, kur spēj ārstēt un operēt onkoloģisku pataloģiju,” stāstīja Litavniece.

Liepājas reģionālajā slimnīcā tika izveidota arī jauna darba vieta. Tas ir koordinators, kurš strādā ar onkoloģiskajiem pacientiem. Koordinatore Rigonda Kalna skaidro, ka situācija ir dažādas. 

„Visbiežāk pacienti ir apjukuši, jautā, kur doties un tieši kāds speciālists viņam ir nepieciešams. Tad nu es viņiem arī palīdzu. Pacienti, kam nepieciešami medikamenti, viņiem pakalpojuma pieejamība tiek nodrošināt pēc iespējas ātrāk -  nedēļas laikā. Hroniskiem pacientiem veidojas plānveida pieraksts,” pastāstīja Kalna.

Pašlaik situācija ir stabila, un ir iespējams nodrošināt pakalpojumus, uzskata onkoloģe-ķīmijterapeite Zianīda Štara. Tajā pašā laikā pacientu skaits tikai palielinās un gadījumi paliek arvien sarežģītāki. Pārsvarā tiek diagnosticēti kolorektālie audzēji jeb zarnu vēzis, olnīcu audzēji un plaušu audzēji vīriešiem. 

„Mums statistika neatšķiras, tādi paši kā NVD (Nacionālā veselības dienesta) dati. Principā mēs ārstējam visas lokalizācijas. Tikai jārēķinās, ka mums nav un nebūs torakālā ķirurģija. Būs divi centri Rīgā. Tas arī nav vajadzīgs. Pārējais mums ir šeit uz vietas. Daudz ir prostatas vēžu, jo mums ir uroloģijas centrs, arī kolorektālie audzēji,” stāstīja Štara. 

Līdz šim ir attīstījusies vairogdziedzeru ķirurģija, hemotoloģija, tagad pienākusi kārta arī krūts vēža ķirurģiskai ārstēšanai, kas pagaidām vēl notiek, piesaistot citus vadošus speciālistus, stāstīja onkoloģe-ķīmijterapeite Dzintra Litavniece. No pagājušā gada novembra ir sākta krūts vēža ķirurģiska ārstēšana un tiek veiktas ne tikai sektorālās rezekcijas un krūts ablācijas, bet arī rekonstrukcijas operācijas, kas līdz šim Liepājā nebija iespējams.

„Mēs plānojam pievērsties krūts vēža ārstēšanai. Ir zināmas iestrādes, ir iepirkta aparatūra, kā ir speciālisti, kuri apgūst šo māku. Ir iegūti jau diezgan nopietni sertifikāti, mēs šo virzienu attīstīsim,” uzsvēra Litavniece.      

Ķirurgs Māris Naļivaiko uzsver, ka onkoloģiskie pacienti kļūst arvien gados jaunāki. 

„Katru gadu tas skaits ir liels, par apbēdinājumu man un pārējiem – vēzis paliek arvien jaunāks. Ja agrāk domājam, ka 40 gadus veciem pacientiem vēzis ir retāk, bet tagad redzam, ka tās nav. Vēl ir darbs ar pacientiem un piederīgajiem, bieži nesaprot, kāpēc tā tiek darīts. Nav prestižs medicīnai, jūs paši to zināt,” stāstīja Naļivaiko.

Slimnīcā strādā divi onkologi-ķīmijterapeiti, onkologs-ginekologs, hematologs, staru terapeits, augsti kvalificēti radiologi-diagnosti. Ir ķirurgu un anesteziologu-reanimatologu komanda. 

Par to liecina procentuāli lielais ķirurģiski ārstēto pacientu skaits. No visiem pacientiem 24% ir ķirurģiski ārstēti pacienti (pārējās reģionālās slimnīcās vidēji ir 17%, universitātes klīnikās - 24%), un liela daļa no šiem pacientiem ir onkoloģiskā profila pacienti. Slimnīcā ir akreditēta Histoloģijas laboratorija, iegādātas modernākās tehnoloģijas. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti