Dienas ziņas

Latvijas Republikas dibināšanas apstākļi

Dienas ziņas

Intervija ar Kasparu Kambalu

Galds, pie kura proklamēta Latvijas valsts

Kā izskatās galds pie kura tika pasludināta Latvijas valsts?

Daudziem ir savas ģimenes leģendas par īpašām lietām, kas izdzīvojušas daudzus gadu desmitus un slēptas no svešām acīm. Mums visiem kopā tāda lieta ir kāds it kā vienkāršs galds, pie kura vairāk nekā 90 gadus studenti un profesori – Latvijas mākslas pasaules grandi zīmējuši. Tas ir galds, pie kura tika pasludināta Latvijas valsts.

Nacionālā teātra skatuve šobrīd izskatās gluži kā 1918.gada 18.novembrī. Tā iekārtota īpašai izrādei par tās dienas notikumiem. Pirms simt gadiem šo skatuvi izveidoja Mākslas akadēmijas profesors, vēlākais rektors, scenogrāfs Jānis Kuga. Skatuves centrā ir liels, patinēts masīvkoka galds. Pie tā vēlā novembra vakarā pirms 100 gadiem tika proklamēta Latvijas valsts.

Latvijas Mākslas akadēmijas rektors Kristaps Zariņš norāda, ka tā ir vēstures liecība. "Galds ir kā ķieģelis Rīgas domā jeb Jāņa baznīcā, viņš ir smagas, viņu jānes četriem vīriem. Pamatīga mēbele, prieks, ka viņš ir saglabājies," teica Zariņš.

Mēbele ir saglabājusies profesora Jāņa Kugas dēļ. Pēc novembra svinīgajiem notikumiem viņš nolēma galdu aizvest uz Mākslas akadēmiju, jo šķita, ka teātrī tik liels galds nebūs praktisks. Galds atradies pasniedzēju istabā, kur kādreiz atradās pasniedzēju istaba.

Visus padomju gadus smagā mēbele atradusies akadēmijas glezniecības katedrā. Pie tā sēdējuši pasniedzēji, zīmējuši studenti. Galds bijis liecinieks ne tikai mākslas darbu sākumam, bet arī dažādu laikmetu beigām.

"Ja kāds no profesoriem aizgāja viņsaulē, tad uz šī galda tika novietots sarkofāgs, tā kā galds ir pieredzējis ļoti daudz. Ja uzmanīgi paskatās, to raksturo galda virsma - kad ar roku nolaiž, tad var nolasīt to vēsturi," teica Zariņš.

Galds nav ticis restaurēts – kāds tas bija pirms 100 gadiem, tāds tas ir joprojām. Galds arvien ikdienā stāv Mākslas akadēmijas Glezniecības katedrā. Tikai nu uz tā top laikmetīgā māksla. "Tas galds ir uzsūcis šīs leģendas un droši vien ja kāds rakstnieks apsēstos un klusumā viņā klausītos, varbūt ka viņš dzirdētu kādu stāstu," teica Zariņš.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti