Kā izdzīvo jaunieši koledžās? REPORTĀŽA no Kandavas Lauksaimniecības tehnikuma

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Turpinoties inflācijai, plānot savu budžetu daudziem kļuvis par izaicinājumu. Kā ar sadārdzinājumu tiek galā tehnikumu un koledžu audzēkņi, kas devušies projām no mājām un dzīvo kopmītnēs? Latvijas Radio brauca to raudzīt uz Kandavas Lauksaimniecības tehnikumu.

Astoņi topoši automehāniķi Kandavas Lauksaimniecības tehnikuma kopmītņu virtuvē nepilnu stundu garajā pusdienu pārtraukumā atskrējuši uztaisīt maltīti.

Kas šodien ēdienkartē? "Kartupeļi, kartupeļi, kartupeļi. Nekā jauna! Tā dzīvojam. Friškas ar garšvielām," stāsta puiši.

Intervija ar programmas "Pumpurs" vadītāju Inesi Vilāni
00:00 / 02:15
Lejuplādēt

Intervija ar programmas "Pumpurs" vadītāju Inesi Vilāni

Eiropas Savienības struktūrfondu programma "Pumpurs" Izglītības kvalitātes valsts dienesta paspārnē darbojas piecus gadus, šajā laikā atbalstot vairāk nekā 39 tūkstošus bērnu gan pamatskolas, gan vidusskolas līmenī. Vai patiešām finansējuma saņemšanas procedūra ir tik viegla? Latvijas Radio jautāja "Pumpura" vadītājai Inesei Vilānei.

Latvijas Radio: Ja kādam skolēnam ir kritiska situācija, "Pumpurs" ir tas rīks, ko var izmantot?

Inese Vilāne: Šādā veidā to īsti nav pareizi izmantot. "Pumpurs" ir projekts tādiem bērniem, kam ir priekšlaicīgs mācību pamešanas risks. Protams, mēs varam pieskaitīt: ja bērns nevar samaksāt par ēšanu, ka viņš arī nemācīsies. Bet tas nav tik vienkārši. Tur ir jāgatavo individuālais atbalsta plāns, jāpiesaista pedagogi. Tad jā, tad mēs maksājam gan naktsmītnes, gan ēdināšanu, gan transportu uz skolu. Tas ir Eiropas projekts, kas strādā no 2017.gada vidus un beigsies 2023.gada 31.decembrī, bet bērniem plānus mēs maksāsim līdz nākamā gada jūlijam.

Tas nav tik vienkārši: piesakies un saņem?

Kāda ir procedūra? Vispirms skola izvēlas audzēkņus, kuriem ir mācību pārtraukšanas risks. Liela sadaļa ir mācību grūtību sadaļa. Skolotājs strādā viens pret vienu ar bērnu.

Ekonomisko atbalstu varam sniegt, jo tur mums ir nauda paredzēta. Bet tik un tā ir jāgatavo individuālais atbalsts.

Mums ir iesaistītas 36 profesionālās iestādes, tiešām tās ļoti izmanto visu piedāvāto.

Teicāt, ka "Pumpurs" ar šo mācību gadu beigsies. Vai ir kādas iestrādes, kā nākamgad tiks risinātas audzēkņu problēmas?

Šāda veida [risinājumus] nezinu. Tas ir pilotprojekts, ir iedota nauda, lai valsts izstrādātu savu sistēmu. Ir pašvaldības, kas jau ir izdomājušas, kā strādās ar bērniem, kuriem draud priekšlaicīga mācību pārtraukšana. Ir pašvaldības, kurās, tiklīdz šī nauda beigsies, tā atbalsts beigsies. Ir viena lieta, kas varētu turpināties, ka profskolām būtu jāsadarbojas ar pašvaldībām, no kuram nāk bērni. Pašlaik jau notiek daudzos gadījumos tā, ka pašvaldības maksā gan ēdināšanu, gan transportu tiem bērniem, kas mācās profesionālās izglītības iestādēs.

Maikls uzcepis gatavās kartupeļu bumbiņas no lielveikala, Kirilam gan tikai frī, pat bez kečupa vai majonēzes. Puskilograms frī pusdienās, puisis saka. Viņam arī vismazākais nedēļas budžets no visiem – 20 eiro, tātad par četriem eiro katru darbdienu jāpaēd trīs ēdienreizes. Daži kursabiedri nedēļas vidū vēl silda no mājām atvestu ēdienu. Arī skolas ēdnīcā cenas nav augstas, piemēram, makaroni ar gaļu maksā 1,75 eiro un var ņemt arī pusporciju. Bet Latvijas Radio satiktie pirmkursnieki tur ejot reti: gara rinda un nemanot varot iztērēt vairāk, nekā atļauj maciņš. Citi puiši tomēr min lielāku nedēļas izdevumu summu: no 30 līdz 50 eiro.

Direktores vietniece audzināšanas darbā Ilze Ozola, kas Latvijas Radio aizvedusi līdz kopmītnēm, komentē: pirmā kursa audzēkņi šogad izteikti čakli taisa sev ēst, acīmredzot, lai savilktu galus kopā.

"Man pašai bija audzināmais kurss, man bija meitenes, pagājušogad beidza. Viņas teica – 15 eiro nedēļā. Labi, zēniem bišķiņ klāt, bet divas reizes [audzis] ir. Divreiz dārgāk," stāsta Ozola.

Tehnikumu un koledžu audzēkņus priviliģētā stāvoklī attiecībā pret vidusskolēniem nostāda valsts stipendija, kas variējas robežās no 15 līdz 150 eiro mēnesī. Bet maksimālo summu saņemt ir gandrīz neiespējami, saka pirmkursnieki. Tiem, kam sekmes nav spīdošas vai ir stundu kavējumi, jāsamierinās ar minimālo 15 eiro stipendiju, no kuras vēl atvelk maksu par kopmītnēm. Arī tā šogad nedaudz augusi – no astoņiem eiro uz desmit. Cenas tehnikuma ēdnīcā arī cēlušās. Direktore Dace Rozentāle gan uzsver, ka pieaugums neesot radikāls. Turklāt par audzēkņiem, kuri ir projām no mājām, rūpējas arī pašvaldības, kur dzīvo viņu vecāki.

"Šobrīd ļoti liels atbalsts no daudzām pašvaldībām, kuras ir mainījušas savus saistošos noteikumus. Un tieši mazturīgo ģimenēm, ģimenēm ar trīs un vairāk bērniem, kā arī bērniem, kurus vecāki audzina vieni, ir brīvpusdienas. Bauskas pašvaldība ļoti atbalsta savējos, un tur ļoti daudziem ir brīvpusdienas. Tos, kam atbalstu nesniedz pašvaldība, mēs iesaistām programmā "Pumpurs", kurā sedz ekonomiskos riskus vai ar ģimeni saistītos riskus, teiksim, apgrūtinātu nokļūšanu izglītības iestādē, kur audzēknim tiek apmaksātas biļetes 30 eiro vērtībā mēnesī, kā arī apmaksātas brīvpusdienas," saka Rozentāle.

Kandavas tehnikumā mācās audzēkņi no dažādām Kurzemes vietām, viņiem nedēļas nogalēs pieejams bezmaksas autobuss līdz Tukumam, Saldum un Talsiem. Līdzīgi atbalsta pasākumi ir arī citos valsts pārraudzītajos tehnikumos un koledžās.

Kā skaidro Latvijas Pašvaldību savienības (LPS) padomniece kultūras un izglītības jautājumos Ināra Dundure, sešās pašvaldību dibinātajās profesionālās izglītības iestādēs, kas atrodas Jelgavā, Valmierā, Balvos, Dobelē, Zaļeniekos un Bebrenē, pusdienas visiem audzēkņiem ir par brīvu, tāpat arī transports novada robežās. Audzēkņiem valsts pārraudzītajās profesionālās izglītības iestādēs, kādām pieder arī Kandavas tehnikums, arī Dundure iesaka aktīvi izmantot atbalsta programmas "Pumpurs" līdzekļus.

"Mums joprojām ļoti veiksmīgi darbojas Eiropas Struktūrfondu finansētais projekts "Pumpurs". Liela sadaļa tiek veltīta tieši ekonomiskajam atbalstam.

Atbalstam, lai segtu biļetes no mājām uz mācību iestādi, lai nodrošinātu uztura izmaksas, un, ja nepieciešams, arī drēbju iegādei. Šis finansējums ir ļoti viegli pieejams. Audzēknim tikai jāuzraksta iesniegums. Es aicinu audzēkņus šo sadārdzinājumu segšanai izmantot Eiropas Savienības struktūrfondu līdzekļus. Skola parasti arī informē pašvaldības par maznodrošinātajiem audzēkņiem, tad viņiem ir ēdināšana bez maksas," skaidro LPS pārstāve.

Kā atzīst Kandavas tehnikuma vadība, priekšstats par pirmkursniekiem gan veidojas pakāpeniski, un viņi paši bieži kautrējas citiem atklāt finanšu situāciju ģimenē un lūgt palīdzību.

Kandavas Lauksaimniecības tehnikums
Kandavas Lauksaimniecības tehnikums

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti