Dienas ziņas

Madonā liek izveidot Covid-19 nodaļu, taču tas nav iespējams

Dienas ziņas

Dubultās autobusu pieturas

Kā ieslodzītie atbrīvojas no atkarībām?

Kā ieslodzītie Latvijā cīnās ar savām atkarībām?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Olaines cietumā jau piecus gadus darbojas Atkarību centrs, kurā ik gadu ap simt ieslodzīto no visiem Latvijas cietumiem iziet atkarību mazinošās programmas. Atšķirībā, piemēram, no Polijas, kur šādas programmas apmeklējumu piespriež tiesa, pie mums atgriešanās dzīvē bez narkotikām ir brīvprātīga.

Pēc Centrālās statistikas pārvaldes datiem 2020. gada beigās ieslodzījumu vietās atradās vairāk nekā 3000 likumpārkāpēju.

Noziegumi, kas beidzas ar nonākšanu ieslodzījuma vietās, bieži vien tiek izdarīti alkohola vai narkotisko vielu ietekmē. No ieslodzījuma vietās esošajiem likumpārkāpējiem apmēram 75% esot dažādas atkarības. Tie, kuri izteikuši vēlmi ieslodzījuma laikā no tām atbrīvoties, nonāk Olaines cietuma Atkarīgo centrā, kur ceļu uz rehabilitāciju sāk pa īpašu galeriju.

Olaines cietuma priekšnieks, pulkvežleitnants Dmitrijs Kaļins skaidroja: "Uzņemšana ir slimnīcas ēkā, un tad viņi pa šo galeriju var virzīties paši. Nevis viņus atveda uz atkarības mazināšanas programmu, bet viņi paši dodas uz centru. Tāda ir tā doma."

Divas apakšprogrammas

Atkarību mazināšanas programmai Olaines cietumā ir divas apakšprogrammas. Vispirms visiem jāiziet izvērtēšanas posms, kas esot pats būtiskākais, lai saprastu, vai cilvēks ir gatavs garajam un grūtajam atgriešanās ceļam.

Atkarīgo centra priekšniece, pulkvežleitnante Iveta Priedniece sacīja:

"Lielākoties viņi ir gatavi, bet ir arī daži, kuri atsakās uzreiz, jo viņi bija gaidījuši kaut ko citu. Režīma nosacījumi ir daudz stingrāki nekā cietumā. Arī noslogojums. (..) Regulāri darba dienās notiek nodarbības, kur piedalīšanās ir obligāta."

Obligātas ir arī sporta nodarbības, kas lielākoties veltītas dažādām komandas spēlēm, tādējādi mācot iekļauties sabiedrībā un būt atbildīgiem vienam pret otru. 

Pēc izvērtēšanas nodaļas, kurā ieslodzītie uzturas apmēram mēnesi, nākamie trīs mēneši, bet dažkārt arī vairāk, paiet nodaļā "Atlantis", pēc kā sākas "Mājupceļš".

Priedniece paskaidroja: "Ja "Atlantis" viņi strādā ar to, kas bijis iepriekš un kādi bija iemesli, tad "Mājupceļš" ir – kā es dzīvošu brīvībā, kādi būs šķēršļi, kas man būs jāpārvar. Tas "Mājupceļš" ir tikai tad, ja līdz soda termiņa beigām ir palicis neliels laiks, lai viņi atbrīvotos no Atkarību centra. Tad tas ir lietderīgi."

Pēc iekārtojuma Atkarību centra nodaļas viena no otras faktiski neatšķiras. Tomēr sienu krāsojums ir atšķirīgs, un tam esot savs iemesls. "Tas dod tādu normālu sajūtu, ka tu progresē, ka tu virzies uz priekšu. Ja viss būs vienāds, tad it kā ar tevi strādā, bet tu stāvi uz vietas," norādīja Kaļins.

Ideālā gadījumā centra programmu atkarīgajiem vajadzētu apmeklēt apmēram gadu pirms ieslodzījuma termiņa beigām, tomēr realitātē tas ne vienmēr tā izdodas.

"Tiem, kas atbrīvojās no centra, nepabeidzot programmu, mēs cenšamies iedot līdz to stimulu strādāt ar savu atkarību arī brīvībā un censties noturēties un nesākt atkal lietot. Nu, tur ir tādas labas izredzes. Savukārt tie, kuri pabeidz programmu, bet termiņš vēl ir, mums, šķiet, četrās ieslodzījuma vietās ir izveidotas "drug free" [no narkotikām brīvas] zonas," pastāstīja Kaļins.

Šomēnes Atkarību centrs atzīmē savu piekto gadskārtu. Šajos gados Atkarību mazināšanas programmā bijuši ap 500 cilvēku.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti