Kā epidemiologi, testētāji un slimnīcas tiek galā ar Covid-19 saslimušo pieaugumu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem un 11 mēnešiem.

Epidemioloģiskā izmeklēšana, testēšana un brīvprātīgo palīdzība. Jomas, kurās jāstrādā, lai apkarotu Covid-19, ir dažādas. Atsevišķās daļās kapacitāte jau ir sasniegta – piemēram Slimību profilakses centrā (SPKC) darba apjoms ir tik liels, ka ar šī brīža resursiem pilnībā nepietiek, tādēļ valdība jau lēmusi palielināt iestādes darbinieku skaitu. Tāpat tiek domāts par to, kā saslimušajiem ātrāk tikt pie iespējas nodot Covid-19 testu. Arī gultas vietu skaits slimnīcās ir ierobežots, bet pie atsevišķiem darbiem krīzes brīdī iespējams piesaistīt arī sabiedrības veselības un medicīnas studentu brīvprātīgo spēkus.

ĪSUMĀ:

  • SPKC piešķirs papildu naudu, lai centrs varētu tikt ar pieaugošo darba apjomu.
  • Rindu mazināšanai no pirmdienas Covid-19 testus bez maksas neveiks tiem, kuriem nav simptomu.
  • Testēšanā gatavi nākt palīgā arī medicīnas studenti.
  • Slimnīcā mierina, ka ir plāns, lai izguldītu visus Covid-19 slimniekus, kam tas būs nepieciešams.

Kā epidemiologi, testētāji un slimnīcas tiek galā ar Covid-19 saslimušo pieaugumu
00:00 / 03:05
Lejuplādēt

SPKC ir ļoti liels darba apjoms. Lai stiprinātu centra kapacitāti, tam šogad papildus tiks piešķirti vairāk nekā 113 000 eiro. Par šo naudu centrā plānots arī veidot jaunu nodaļu. Centrs cer piesaistīt jaunus sistēmanalītiķus, epidemiologus un citus speciālistus.

Sava robeža ir arī testu veikšanai. Veselības ministrija pārstāve Anna Strapcāne norādīja – šobrīd vidēji uz testa veikšanu jāgaida nedēļa. Lai gaidīšanas laiku mazinātu, ir ierosinājums noteikt, ka no pirmdienas tiek mainīts testēšanas algoritms, to padarot mērķtiecīgāku. Strapcāne paskaidroja, ka šādai kārtībai vajadzētu, nemazinot diennakts testēšanas apjomu, tos nodrošināt tiem, kuri patiešām jūtas slimi.

"Ja mēs pacientus prioritizējam, tad pacienti, kuriem testēšana nepieciešama visdrīzāk, to saņemtu arī vissavlaicīgāk.

Mūsu mērķis nav kaut kādā veidā mākslīgi samazināt testēšanas apjomu. Apjomu mēs gribam noturēt esošajā līmenī, kas ir vidēji 4000 testu dienā. Galvenais, lai to vispirms saņemtu cilvēki, kam tas visvairāk ir nepieciešams. Notikušas arī sarunas ar ģimenes ārstiem, izvērtējot, kuras grupas šos testus varētu saņemt. Šobrīd algoritms tiek precizēts, un ir plānots, ka no pirmdienas tas varētu būt spēkā," stāstīja Strapcāne.

Strapcāne norādīja, ka šobrīd testēšanas kapacitāte laboratorijās ir ap 6000 testu diennaktī, bet šobrīd esošie 4000 diennaktī ir optimāls skaits. Rēķinot uz iedzīvotāju skaitu, šis rādītājs esot ļoti labs. Gadījumā, ja dažādās jomās kapacitāte strauji tiks izsmelta, nākt palīgā kā brīvprātīgie arī šobrīd ir gatavi medicīnas un sabiedrības veselības studenti. Tā norādīja Rīgas Stradiņa universitātes studējošo pašpārvaldes vadītāja Anna Jete Gauja. Viņa atgādināja – jau aptuveni 200 universitātes studentu kā brīvprātīgie piedalījās testu veikšanā pavasarī.

"Šobrīd kopš vasaras beigām brīvprātīgo darba īsti nav, bet es domāju, ka no studentu puses atbalsts būs.

Droši vien, ja būs nepieciešamība, tad jebkurā gadījumā medicīnas studenta tāds iekšējais pienākums – ka kaut kādā veidā ir jāpalīdz," komentēja Gauja.

Bezlimita nav arī Covid-19 pacientu gultas vietu skaits. Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcā pašlaik ir ap 100 Covid-19 pacientu gultasvietu Infektoloģijas centrā, no kurām šobrīd aizņemtas 63, un vēl 24 stacionārā "Gaiļezers". No tām šobrīd aizņemtas piecas. Slimnīcas vadītājs Imants Paeglītis gan norādīja – slimnīca gultas vietu skaitu vajadzības gadījumā ir gatava paplašināt.

"Vajadzības gadījumā, ja Infektoloģijas centra kapacitāte tiek izsmelta, tad mēs ņemam talkā Tuberkulozes un plaušu slimību centru. Ja arī ar to ir par maz, mums vēl ir plašas iespējas paplašināt pacientu uzņemšanu stacionārā "Gaiļezers"," skaidroja Paeglītis.

Viņš norādīja, ka teorētiski gultas vietu skaits palielināms līdz slimnīcas kopējam gultu skaitam. Protams tikai tad, ja ir skaidrs, kur nonāktu visi citi saslimušie, kuriem nebūtu Covid-19.

KONTEKSTS:
Latvijā 10. jūnijā beidzās 12. martā izsludinātā ārkārtējā situācija jaunā koronavīrusa ierobežošanai. Vīruss joprojām cirkulē, un pret to nav nedz zāļu, nedz vakcīnas. Arvien ir spēkā ierobežojumi Covid-19 izplatības mazināšanai.

Situācija vasarā bija stabila, bet septembra beigās saslimstība strauji pieauga, un 14 dienu kumulatīvais Covid-19 saslimšanas gadījumu skaits uz 100 000 iedzīvotāju pārsniedzis 25 gadījumus. Pieaug arī rindas uz Covid-19 testiem, un no pirmdienas ne visiem apmaksās Covid-19 testus.

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti