Kā drīkst izsēdināt bērnu bezbiļetnieku? Likums un noteikumi nonāk pretrunā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Kamēr valdības noteikumi paredz, ka bērnu drošības vārdā bezbiļetniekus, kas jaunāki par 15 gadiem, no sabiedriskā transporta var izsēdināt, tikai nododot policijai, Bērnu tiesību likums uzskaita, kādos gadījums bērnu vispār drīkst nogādāt policijā, un izsēdināšana no vilciena vai autobusa nav viens no šādiem gadījumiem. Normatīvi ir pretrunā viens otram, bet realitāte ir vēl savādāka.  

Tiesībsarga biroja bērnu tiesību nodaļas vadītāja Laila Grāvere Latvijas Radio raidījumā “Krustpunktā” stāstīja, ka juridiski jautājums par bērniem bezbiļetniekiem nav sakārtots.

Izsēdinot bērnu no sabiedriskā transporta, ja viņam nav biļetes, var radīt apdraudējumu bērnam, un galvenais jautājums šādā situācijā ir bērna drošība. Par bērna drošību var rūpēties policija, taču policijas iesaistīšana ir pretrunā ar Bērnu tiesību likumu, skaidroja Grāvere.

Situācijas būtu jārisina ar bērna vecākiem, liekot samaksāt sodu, norādīja Grāvere.

Viņa atzina, ka teorētiski bērnu vecāki varētu sūdzēties par savas atvases nogādāšanu policijā, bet Tiesībsarga birojs līdz šim šādas sūdzības nebija saņēmis.

Arī Autotransporta direkcijas Juridiskās daļas vadītāja Vizma Ļeonova raidījumā atzina, ka pašlaik normatīvajos aktos nav atrasts labākais ceļš, kā risināt situācijas ar bērniem bezbiļetniekiem.

Bērnu nevar izsēdināt no transporta meža vidū, un policija tomēr ir drošāka vide, piebilda Ļeonova.

Uzņēmuma "Pasažieru vilciens" Sabiedrisko attiecību daļas vadītājs Egons Ālers skaidroja, ka vilcienu konduktori rīkojas atbilstoši noteikumiem – ja bērns brauc bez biļetes, vispirms viņam piedāvā biļeti iegādāties. Ja kādu iemeslu dēļ bērns biļeti nepērk, konduktori prasa uzrādīt dokumentus, lai noformētu materiālus soda piemērošanai.

Ja dokumentu nav, tad konduktors vizuāli novērtē, vai bērns ir jaunāks vai vecāks par 15 gadiem. Bērnus, kas vecāki par 15 gadiem, var izsēdināt no vilciena. Savukārt, ja konduktora ieskatā bērns ir jaunāks, viņu var izsēdināt, tikai nododot policijai. Parasti gan to var izdarīt tikai galapunktā, kur policija bērnu sagaida. Bet, ja bērns nebrauc līdz galapunktam, tad policijas iesaistīšana jau ir grūtāka, jo būtu jāaptur vilciens un jāgaida likumsargi. Šādos gadījumos konduktoriem ir jāizvērtē ietekme un cik tā ir samērojama ar notiekošo, skaidroja Ālers.  

Viņš arī piebilda, ka konduktoriem nav tiesību aizkavēt braucēju, ja viņš vēlas izkāpt ārā.

Rīgas Pašvaldības policijas pārstāvis Jevgeņijs Platais raidījumam pastāstīja, ka Rīgā pašvaldības policija parasti bērnus bezbiļetniekus nogādā uz mājām. Tiesa, viņš neatminas, ka būtu izsēdināti bērni, kas nedzīvo Rīgā un kurus tad būtu jāved ārpus galvaspilsētas. Bet Platais pieļāva, ka šādā gadījumā gan bērnu nogādātu uz policijas iecirkni un sazinātos ar viņa vecākiem.   

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti