Dienas ziņas

Sāk vakcināciju lielveikalos

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Jūrmalciemā norit NBS pretgaisa aizsardzības mācības

Jūrmalciemā norit NBS pretgaisa aizsardzības mācības

Šonedēļ Jūrmalciema poligonā Nīcas novadā beigusies aktīvā fāze Nacionālo bruņoto spēku (NBS) mācībās “Baltic Zenith 2021”. To laikā Latvijas un Lietuvas karavīri pilnveidoja iemaņas šaušanā uz gaisa mērķiem ar trim dažādām pretgaisa aizsardzības raķešu sistēmām. Mācībās piedalījās aptuveni 200 dalībnieku, un NBS vadība uzskata, ka, ņemot vērā trāpījumu skaitu, vingrinājumi ir izdevušies.

Kā pastāstīja Latvijas un Lietuvas karavīri, katra no trim pretgaisa aizsardzības sistēmām ir vienlīdz efektīva ugunsvienība, taču atšķirības ir, piemēram, ieroča tēmēšanā. Ar RBS-70 mērķi atrod, izmantojot lāzera palīdzību, “Grom” un “Stinger” munīcija aprīkota ar infrasarkano meklētāju.

“RBS-70 sistēmu apgūt ir grūti, jo tās efektivitāte ir balstīta uz operatora spējām. Operatoram raķete ir jāvada visu ceļu līdz mērķim. Savukārt ar “Grom” sistēmu raķete izdara darbu pati,” skaidroja Lietuvas Gaisa spēku pretgaisa aizsardzības bataljona kapteinis Pauļus Grudzinsks.

“Tas ir diezgan grūts uzdevums kā operatoram. Tas ir vairāku gadu process. Pats kurss ilgst apmēram divus mēnešus, tur viņi iegūst pamatzināšanas. Tad tālāk laika gaitā visu laiku notiek treniņi uz simulatoriem, fiziskais darbs un slodze ir nepieciešami šajā darbā, lai pārvietotu šo ugunsvienību,” pastāstīja Latvijas NBS Gaisa spēku seržants Mārtiņš Lasis.

Mācību laikā karavīri tēmēja un šāva pa mērķiem, kas tika izšauti gaisā ar mīnmetēju palīdzību, kā arī pa mērķiem, kurus izmeta no Latvijas NBS lidmašīnas.

NBS vadība vērtēja, ka mācības kopumā aizvadītas veiksmīgi. Latvijas NBS komandieris, ģenerālleitnants Leonīds Kalniņš pauda gandarījumu, ka pandēmija nav ietekmējusi bruņoto spēku kaujas gatavību.

“Trenējamies trīs dienas ļoti aktīvi. Trāpījumu ir ļoti liels skaits, varu pateikt, ka tie ir 95 procenti trāpījumu, uzdevumi izpildīti. Bija dažas traucējošas lietiņas. Tad, kad zonā iepeldēja vietējie zvejnieki, mums bija jāpārtrauc. Tas, protams, iespaidoja trāpījumu skaitu,” sacīja Kalniņš.

Daļa vietējo iedzīvotāju sākotnēji pauda sašutumu par poligona attīstību un militārām darbībām šajā teritorijā. Iepriekš ilgus gadus līdzīgas pretgaisa aizsardzības mācības noritēja Grobiņas novada Šķēdes poligonā, bet kopš 2019. gada karavīri vingrinājumus izpilda Nīcas Jūrmalciema poligonā. Tas esot daudz drošāka vieta aizsardzības treniņiem.

“Pat lielākajās mācībās “Namejs”, kas mums katru gadu ir, kur ir ļoti masīva bruņoto spēku klātbūtne ārpus poligoniem, mēs saņemam ļoti mazu daudzumu ar sūdzībām. Protams, pie jebkurām darbībām mēs radām zaudējumus, tāpēc ir izveidots mehānisms, kā mēs tos kompensējam,” norādīja Aizsardzības ministrijas valsts sekretārs Jānis Garisons.

Aizsardzības ministrijas plānos esot palēnām attīstīt militāros poligonus Latvijas reģionos, tajā skaitā Nīcas novada Jūrmalciemā. Taču tas lielākoties būs atkarīgs no pieejamām finansēm, tāpēc par konkrētām iecerēm šobrīd neesot iespējams runāt.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti