Dienas ziņas

Rada labvēlīgu vidi lielajam dumpim

Dienas ziņas

Bauskas novada domes priekšsēdētājs zaudē amatu

Jūrmalciema armijas poligonā mācības – jau nākamgad

Jūrmalciema armijas poligonā mācības būs jau nākamgad

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Jaunajā Nacionālo bruņoto spēku (NBS) armijas poligonā Nīcas novada Jūrmalciemā pretgaisa aizsardzības mācības sāksies nākamā gada jūnijā. Par to ceturtdien, 26. aprīlī, Aizsardzības ministrijas pārstāvji īpašā sanāksmē informēja vietējos iedzīvotājus.

Jau ziņots, ka iepriekš ideja par jauna militāra objekta izveidi šajā teritorijā sastapās ar tur dzīvojošo pretestību. Lai gan ceturtdien daļa iedzīvotāju ierēdņu argumentus uzklausīja ar izpratni, ne visi sliecas jauninājumu pieņemt.

No 2002. gada līdz pat šim brīdim NBS pretgaisa aizsardzības apmācības ar “RBS-70” raķetēm norisinās Grobiņas novada Šķēdes poligonā. Bet no nākamā gada to darīs Nīcas novada Jūrmalciemā. Argumenti tam esot vairāki – pirmkārt, tā lielākoties ir neapdzīvota teritorija, poligona apkārtnē neesot iekārtu, kas apdraudētu lidaparātu darbību zemos augstumos, kā arī lielākā daļa poligona teritorijas atrodas Papes dabas parkā, kas pieder uzņēmumam “Latvijas Valsts meži” un šī institūcija plānam izveidot poligonu ir piekritusi. To pašu gan nevarētu teikt par daļu Jūrmalciema apkārtnē dzīvojošo iedzīvotāju.

“Tā diskusija ar Aizsardzības ministriju ir diezgan dīvaina: dabas parkā – poligons. Poligons nekas labs nav,” nosaka Jūrmalciema iedzīvotājs un apkārtnē esošā kempinga īpašnieks Imants. Viņam gan iebilst cits Jūrmalciema iedzīvotājs Jānis: “Protams, ka vajag trenēties, lai varētu iespaidot to, kas domā te ienākt! Lai neredz, ka te tāpat var ienākt!”

Mācības plānots veikt vienu mēnesi gadā – šobrīd noteiktais laiks – jūnijs.

Tās norisināsies vairākos etapos – sagatavošanas posmā, kas būs nedaudz agrāk, aktīvajā fāzē – konkrētāk - 5–10 šāvieni dienā, un visbeidzot norisināsies teritorijas sakārtošana.

Jūnijs ir izvēlēts tāpēc, ka tajā laikā ir vismazākais ļaunums apkārtējai videi – zivīm un putniem.

Kā stāsta Aizsardzības ministrija –

apmācību laikā radītais troksnis būs dzirdams 800 metru attālumā, un prakse rādot, ka, atrodoties tikai 100 metru attālumā no raķešu palaišanas vietas, nav nepieciešami troksni slāpējoši līdzekļi.

“Tiks ievērota arī drošības zona, kas ir apkārt, lai cilvēki nepiekļūst šai teritorijai klāt un tuvumā, tāpēc bažām par to, ka kaut kas varētu notikt, nevajadzētu būt. Nenotiek tā, ka mēneša garumā ir kaujas šaušana un ka galvu nedrīkst pabāzt ārā. Zvejnieki var likt savus tīklus. Tas brīdis, kad viņi varēs iekļūt jūrā, ar zvejniekiem tiks saskaņots,” mierina Aizsardzības ministrijas parlamentārais sekretārs Viesturs Silenieks.

Savukārt Nīcas novada domes priekšsēdētājs Agris Petermanis atzīst, ka “pašvaldība šīs lietas nevar ietekmēt, jo tās notiek citā līmenī”. Tomēr sadarbība un dialogs institūciju vidū, viņaprāt, ir bijis veiksmīgs.

Poligona attīstība Jūrmalciemā ir tikai viena no NBS attīstības prioritātēm līdz 2019. gadam. Vēl Aizsardzības ministrija ir nolēmusi palielināt kājnieku spējas, kā arī apgādāt visu Latvijas Zemessardzi ar atbilstošu ekipējumu, kas bija viena no akūtākajām problēmām. Savukārt līdz 2021. gadam plānots attīstīt četrus no jau esošajiem armijas poligoniem - tajā skaitā arī bāzi Ādažos un Skrundas militāro pilsētiņu. Tas varētu izmaksāt aptuveni 25 miljonus eiro.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti