Aktuāli

Ekspertu diskusija par izdarīto Daugavpilī pēc pašvaldību vēlēšanām

Aktuāli

Vecpiebalgā - varas maiņa, Burtniekos - tiecība uz sadarbošanos

Jūrmalas dome ar ZZS un «Saskaņas» simbiozi – tests pirms Saeimas vēlēšanām

Jūrmalas dome ar ZZS un «Saskaņas» simbiozi – tests pirms Saeimas vēlēšanām

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Pirmās teju simt dienas Jūrmalas domē aizritējušas salīdzinoši mierīgi. Tūlīt pēc vēlēšanām tajās uzvarējušais politiskais spēks – Zaļo un Zemnieku savienība – gan kādu brīdi parotaļājās, nespēdams izšķirties, vai korupcijas apkarotāju uzmanības lokā nonākušo Gati Truksni likt mēra amatā. Truksnis nosolījās, ka turpmāk uz darbu ies regulārāk, un kļuva par domes vadītāju. Koalīciju «zaļie» izveidoja ar «Saskaņu», tai ziedojot vicemēra krēslu. Tikmēr opozīcija, lai gan šķietami spēcīgāka par iepriekšējo, pagaidām skaļi nav izcēlusies.

Pensionārus Jūrmalas domes darbība apmierina

Pensionāre Armanda sevi sauc par iedzimto jūrmalnieci. Dzīvo Kauguros netālu no jūras, ap privātmāju ir 1200 kvadrātmetru zemes. Nekustamā īpašuma nodoklis tādam īpašumam Jūrmalā būtu milzīgs, salīdzinot ar pensionāres ienākumiem.

Nodokļa būtiskās atlaides ir viens no iemesliem, kādēļ Armandas kundze tāpat kā tūkstošiem citu jūrmalnieku slavē domi.

''Viņi mums par brīvu dod braukt, viņi bērniem dod brīvpusdienas, pensionāriem ir atlaides, Jūrmalas šoseja tik smuki sakārtota - tāda nekad nav bijusi. Es daudzās vietās redzu, kas daudz kas ir padarīts,'' uzskaita kundze. Viņai zemes nodokļa atlaide ir 90 % - būtu jāmaksā 600 eiro, viņa maksā 157.

Zemes nodokļa atlaide Jūrmalā gan ir tikai 70 procentu apmērā, bet, šķiet, pensionāres Armandas vērtējums ir apliecinājums tam, kāds ir varas izkārtojums Jūrmalas domē. 3. jūnijā pie urnām kūrortpilsētā no 35 tūkstošiem balsstiesīgo devās tieši puse. Gandrīz piecarpus tūkstoši jeb 30 procenti noteica, ka sešas no 15 domnieku vietām pienākas Zaļo un Zemnieku savienībai. Trīs krēslus dabūja «Saskaņa». Abiem šiem spēkiem saslēdzoties deviņu deputātu koalīcijā, pārējie seši no Nacionālās apvienības un «Tev, Jūrmalai» un Jaunās konservatīvās partijas apvienotā saraksta ievēlētie palika opozīcijā.

Truksnis apgalvo - Jūrmalā ir politiska stabilitāte

''Pilsētnieki novērtē, ka beidzot ir politiskā stabilitāte, (..)'' saka Jūrmalas mērs «zaļzemnieks» Gatis Truksnis, kuram mānīt pilsētniekus līdz vēlēšanām gan sanāca visai regulāri. Viņš mēdza ilgstoši nebūt darbā, izpelnoties aizdomas par alkohola lietošanas problēmām. Tāpat vairākkārt pats radīja politisko nestabilitāti – Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja aizdomu dēļ par partijas nelikumīgu finansēšanu pērnruden Truksni no amata gāza. Pretēji partijas diktātam viņš vēlāk uz šo krēslu atkal pretendēja un tika ievēlēts, bet pusgadu pirms pašvaldību vēlēšanām no domes priekšsēdētāja amata aizgāja pats. Truksnis skaidroja, ka vienkārši grib atpūsties. Tas viņam arī labi izdevās, jo līdz vēlēšanām Jūrmalā par Truksni atgādināja tikai plakāti ar viņa seju un solījumi par labumiem, ko pagaidām vēl dome nav ieviesusi. Pats bēguļoja no medijiem, tāpēc šā ieraksta gatavošanā viņš netika uzrunāts.

Jau pēc vēlēšanām Truksnis un viņa partija ilgi stostījās, kuru likt par mēru. Beigās izvēlējās Truksni. Savukārt koalīcijas cena ar «Saskaņu» bija otrs vicemēra amats, kas tika no Saeimas aizgājušajam Ņikitam Ņikiforovam.

Ņikiforovs skaidro, ka līdz šim vairāk bijis ieskriešanās laiks. Par nozīmīgāko veikumu viņš sauc apturēto ideju pie par pamatskolu reorganizētās Lielupes vidusskolas būvēt «zelta» sporta zāli par 16 miljoniem eiro. Viņš saka - izmaksas ir izdevies samazināt par 30%.

Tāpat Ņikiforovs esot jau sarunājis nebijušu sporta pasākumu jaunajai paaudzei nākamgad. Tad arī būšot pirmie taustāmie «Saskaņas» solījumi – jauni veloceliņi un ietves kā prioritāte.

«Ņikiforova teiktais par viņa panākumiem Lielupes vidusskolas projekta izmaksu samazināšanā nav patiess,» Latvijas Radio apgalvo Jūrmalas domes opozīcijas deputāts Uldis Kronblūms («Tev, Jūrmalai»/Jaunā konservatīvā partija). Pēc viņa teiktā, 16 miljonu eiro vērto projektu dome «mēģināja vēl izmisīgi realizēt pirms vēlēšanām». Visi līgumi jau bijuši, taču Valsts kase atteikusies izsniegt aizdevumu. «Pats biju Attīstības komitejas sēdē, kad ziņotāja pateica, ka naudu neiedeva. Tāpēc tiek samazināts projekts. Tiek būvēta tikai parasta sporta zāle, bet esošā sporta zāle pārbūvēta par aktu zāli. Tas viss par apmēram 7,5 miljoniem eiro,» saka Kronblūms.

Kronblūms arī uzskata, ka «Saskaņai» vicemēra amats nav ziedots, bet izveidots speciāli Ņikiforovam pilnīgi jauns. «Tas jūrmalniekiem izmaksās ap 40 000 eiro gadā. Papildus izveidoja vēl izpilddirektora vietnieka amatu, kurš šobrīd vēl nav aizpildīts, bet arī domāts «Saskaņai». Tas izmaksās ap 30 000 eiro gadā. Kā arguments tika minēts, ka izpilddirektoram esot jāparaksta daudz dokumentu,» piebilst deputāts Kronblūms.

 

Opozīcija:  Nesmukas lietas darīt nepieļausim

Domi tās priekšsēdētājs šajā sasaukumā sācis apmeklēt, lai gan opozīcijas pārstāvji Truksnim pārmet nevēlēšanos sadarboties. Tā apgalvo deputāts Guntis Grūba, kurš pirms mēneša stājās domnieka krēslu pametušā Arņa Ābelīša vietā. Ābelītis nolika mandātu, jo viņa īpašumā tika atklāta nelikumīga būvniecība. Grūba saka, ka par opozicionāriem tiekot meklēti kompromati. Viņš jau saņēmis ziņas, ka paša mājas sēta esot par tuvu ielai. Taču deputāts Grūba sola pieskatīt arī koalīcijas darbu.

''Šī ir viena no galvenajām problēmām - domes priekšsēdētājs, kurš, negribu teikt, ka ir  rīcības nespējīgs, bet nejūtu darbībā, komunikācijā ar domes darbiniekiem, ar opozīcijas deputātiem. Mēs esam daudz, esam spēcīga opozīcija, un mēs viņam neļausim darīt nesmukas lietas,'' sola Grūba.

Pēc opozīcijas sūdzības nesmukas lietas Jūrmalas koalīcijai neļāva darīt Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija. Tā lika opozicionārus iekļaut komitejās pretēji domes vadības vēlmēm. Stāsta ministrijas parlamentārais sekretārs Jānis Eglīts no Nacionālās apvienības:

''Jūrmalas dome ir pārkāpusi likumu, neievērojot deputātu proporciju komitejās, uz ko mēs norādījām. Dome apņēmās savu nepilnību labot. Šobrīd mēs jaunas sūdzības neesam saņēmuši.''

Opozīcijas deputātus gan sabalsoja komitejās pretēji viņu vēlmēm un pārzinātajām jomām, bet Eglīts saka – tā ir pašas domes darīšana.

Taču pašreizējā Jūrmalas vara testē ne tikai likumu ievērošanas robežas. Jūrmalas uzņēmēja, «Alus krodziņa» īpašniece

Sandra Balča uzskata, ka Zaļo un Zemnieku savienības simbioze ar «Saskaņu» ir mēģinājums noskaidrot vēlētāju noskaņojumu pirms parlamenta vēlēšanām.

Pagaidām jūrmalnieki «zaļzemnieku» un «Saskaņas» tandēmu pieņēmuši. Lai gan bijis tikai pāris domes sēžu, šķiet, draudzīgi sadzīvo arī mērs ar vicemēru. Viņu kabineti gan iekārtoti dažādos domes nama stāvos.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti