Jūrmala par puscenu atdod zemi miljonāram un varas partijas ziedotājam Krūmiņam

Augusta sēdē Jūrmalas dome plāno apstiprināt kādas nule notikušas zemes izsoles rezultātus. Pie paprāva īpašuma kūrortpilsētā ekskluzīvā vietā netālu no Dzintaru koncertzāles tikusi miljonāra Jūlija Krūmiņa ģimene, kas turpat attīsta lielu viesnīcas kompleksu. Šaubas par šo darījumu raisa divi fakti - nekustamais īpašums izsolīts uz pusi lētāk par tā iespējamo tirgus vērtību. Turklāt dienā, kad Jūrmalas domnieki lēma zemi atsavināt, Krūmiņš pilsētas varas partijai Zaļo un Zemnieku savienībai (ZZS) ziedojis 15 tūkstošus eiro.  

Turaidas ielai blakus izvietotā 1442 kvadrātmetrus plašā zemes gabala «Majori 5106» izsole ir tikai viens no daudziem Jūrmalai piederošo nekustamo īpašumu atsavināšanas gadījumiem.

Tomēr jau pašlaik jūrmalnieki šo darījumu dēvē par vienu no pirmajiem, kad tiek atdarīts uzņēmējiem par dāsnajiem ziedojumiem ZZS deputātes un savulaik Jūrmalas domē strādājušās Ivetas Grigules Eiropas Parlamenta vēlēšanu kampaņai.

Viens no ziedotājiem pavasarī bija miljonārs Jūlijs Krūmiņš. Latvijas Televīzijai viņš toreiz izteicās - Grigule gan naudu lūgusies, viņam 15 tūkstošus ziedot bijis nieks, no Eiropas Savienības pretī viņš neko negribot.  «Man no Eiropas Savienības, es nedomāju, ka kaut kas būtu vajadzīgs. Nu, ja viņa varēs izsist… Viņa ir dāma, kā es saku, ar pautiem,» maijā izteicās Krūmiņš.

Vienaldzīgā attieksme pret Eiropas Savienības sniegtajiem labumiem, iespējams, ir skaidrojama pavisam vienkārši. Krūmiņš varbūt nemaz tik ļoti nav domājis par ZZS kandidāti uz Eiropas Parlamentu Ivetu Griguli, bet gan par daudz tuvākiem un vieglāk sasniedzamiem mērķiem.

Tieši 15. maijā, kad miljonāra Krūmiņa 15 tūkstoši eiro mēroja ceļu uz zaļzemnieku kontu, šīs pašas partijas vadītā Jūrmalas dome lēma par kāda zemes īpašuma izsolīšanu.

Izsoles iniciators un vēlāk arī vienīgais pretendents un uzvarētājs bija oficiāli Krūmiņa meitai Maijai Čerņavskai piederošais uzņēmums «MC Turaida Property». Turpat Turaidas ielā Krūmiņi attīsta viesnīcas kompleksu. Tā būvniecības gaita pērnruden izpelnījās korupcijas uzraugu un mediju uzmanību saistībā ar masveida koku izciršanu un darbu sākšanu, nesaskaņojot tos ar kaimiņiem.

Krūmiņš sarunā ar Latvijas Radio noliedz ziedojuma saistību ar labvēlīgajiem Jūrmalas domes lēmumiem, bet par iegūto zemi saka - tur blakus viesnīcai būšot bērnu rotaļlaukums.

«Tur stāvēja miskaste! Tagad sakārtos un sataisīs normālu vietu, bet jūs meklējat intrigas. Es esmu pensijā, meitai palīdzu, dodu rekomendācijas, padomus, naudu un guldu iekšā. Gāju uz domi, un dome piekrita!» tā Krūmiņš.

Jūrmalas sadarbības partnere nekustamo īpašumu vērtēšanā kompānija «BDO» noteikusi, ka izsolāmā zemes gabala tirgus vērtība ir 65 tūkstoši eiro jeb 45 eiro kvadrātmetrā. Tas ir par gandrīz desmit tūkstošiem mazāk nekā zemes kadastrālā vērtība, taču Jūrmalas pašvaldības izpilddirektores vietnieks Arturs Grants tajā neko aizdomīgu nesaskata: «Tāda situācija var būt, ka tirgus vērtība, ņemot vērā zemes gabala konfigurāciju, atšķiras no kadastrālās vērtības. Kadastrālā vērtība darījumu iestāžu teritorijā šajā vietā ir diezgan augsta.»

Tikmēr nekustamā īpašuma tirgus līdere kompānija «Latio» lēš, ka šis Jūrmalas zemes gabals varētu būt vismaz divtik vērts - 100 eiro kvadrātmetrā. «Latio» Vērtēšanas nodaļas vadītāja Diāna Štāle kā plusus min zemes labo atrašanās vietu Jūrmalas centrā un pieprasījumu pēc mājokļiem šajā pilsētas daļā. Trūkums ir īpašuma starpgabala statuss, tomēr tā platība ir pietiekama arī privātmājas būvniecībai.

Savukārt sludinājumos īpašumi turpat blakus tiek tirgoti pat par 650 eiro kvadrātmetrā un dārgāk.

Jūrmalas mērs Gatis Truksnis (ZZS) par kompānijas «BDO» pieticīgo zemes vērtējumu nešaubās. Bet par miljonāra Krūmiņa ziedojuma un domes lēmuma dienas sakritību neko nezinot: «Man nav ziņu par partijas ziedotāju motivāciju, kāpēc konkrētā datumā kāds konkrēts cilvēks ieskaitījis kādu summu. Tas jājautā pašiem ziedotājiem. Taču Jūrmalas dome nestrādā pēc kaut kāds ziedotāju diktētas dienaskārtības.»

Šis ir tikai viens no Jūrmalā tik ierastajiem šaubīgajiem darījumiem ar pašvaldības īpašumu. Piemēram, šonedēļ trešdien Jūrmala ar sākumcenu 1,43 eiro izsolīja bijušā sociālā nama divstāvu ēku Slokas ielā. Tās kadastrālā vērtība ir aptuveni 219 tūkstoši eiro. Pašvaldība dāsnumu skaidro - beidzot atbrīvojusies no grausta. Savukārt Jūrmalas domes opozīcija, kas šādos balsojumos parasti atturas, nevis ir pret, vien noplāta rokas, bikli nosakot, ka ar īpašumu iztirgošanu nevajadzētu steigties.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti