Sadaļas Sadaļas

Jūrmala nolemj izsolīt Raiņa vasaras namiņu; nojaukt to nedrīkstēs, iespējams, būs jāpasargā arī iekštelpas

Ar koalīcijas partiju “Saskaņas” un Zaļo un Zemnieku savienības deputātu vairākumu Jūrmalas dome nolēma izsolīt netālu no liedaga pirms vismaz 125 gadiem uzceltu koka namiņu, kas īpašu statusu ieguvis, jo tur savulaik vasaras aizvadījis Rainis un Aspazija. Taču vēstures pieminekļa statusa ēkai nav, un tas opozīcijai raisa bažas, ka līdzīgi kā citos gadījumos kāds ir iekārojis ekskluzīvo zemesgabalu, lai Raiņa namiņa vietā uzceltu ko citu.

ĪSUMĀ:

  • Jūrmalā atrodas Raiņa un Aspazijas pirmais mīlestības vasaras namiņš.
  • Pretēji opozīcijas iebildēm dome nolēma izsolīt namiņu.
  • Sākumcena - nepilni 39 000 eiro, kas ir visai zema.
  • Dome arī nemēģina ēkai iegūt vietējā kultūras pieminekļa statusu.
  • Deputāts: Bez īpaša statusa ēkas pārbūve nebūtu atkarīga no būvvaldes labvēlības.
  • Mantojuma pārvalde: nojaukt to nedrīkstēs un, iespējams, būs jāpasargā arī iekštelpas.

Jūrmala nolemj izsolīt Raiņa vasaras namiņu; nojaukt to nedrīkstēs, iespējams, būs jāpasargā arī iekštelpasEdgars Kupčs

Pretēji opozīcijas deputātu vairākkārtējām iebildēm, jautājuma atlikšanai un atkārtotai izvērtēšanai Jūrmalas domes vairākuma nostāja ceturtdien, 31. oktobrī, sēdē bija nelokāma – koka namiņš, kur četras vasaras pavadījuši Rainis un Aspazija, ir izliekams izsolē. Sākuma cena – nepilni 39 tūkstoši eiro jeb 38 eiro kvadrātmetrā. Ņemot vērā ēkas atrašanās vietu netālu no jūras un tirgus cenas tuvējā apkaimē, var secināt, ka

dome īpašuma sākuma cenu noteikusi visai zemu.

Neapmierināts ar varas partiju lēmumu ir Jūrmalas Aizsardzības biedrības vadītājs un domes deputāts Uldis Kronblūms no saraksta "Tev, Jūrmalai!". “Visu mūsu argumenti par to, ka tas ir apskates objekts, kas ir iekļauts mūsu ceļvežos... Neskatoties uz Memoriālo muzeju apvienības aicinājumu un solījumu palīdzēt vietējā kultūras pieminekļa statusa iegūšanā, diemžēl deputāti izlēma nemēģināt šo statusu dabūt. Faktiski tas nozīmē – tas, kurš iegūs ēku, varēs noteiktās robežās, palielinot apjomu un vēl šo to, šo ēku pārbūvēt,” norādīja Kronblūms.

Viņš uzskata, ka tādējādi ēka zaudēs apskates objekta jēgu. Bet par cinismu viņš sauc domes solījumu prasīt, lai jaunais īpašnieks pie fasādes pieliek plāksnīti ar pieminētu Raini. Deputāts gan skaidro, ka viņam ir plāns, kā censties panāk, lai Raiņa namiņu nākotnē tomēr no ekskavatoriem pasargātu.

“Tad šīs ēkas pārbūve vairs nebūtu atkarīga no būvvaldes labvēlības, kuras rezultātu mēs jau Jūrmalā redzam. Faktiski man ir aizdomas, ka šī statusa nepiešķiršana ir kaut kādu pretendentu interesēs, kuriem pēc tam varbūt pārbūvē tiks nodrošināts labvēlīgs režīms. Manuprāt, šo ēku un visa iznīcināšana ir tāpēc, lai vieglāk varētu būvēt savas kastes un kubus, jo tad vienkārši nebūs apkārtējās vides, ar ko salīdzināt šīs jaunās būves,” sacīja Kronblūms.

Nacionālās kultūras mantojuma pārvaldes Rīgas reģionālās nodaļas vadītājs Jānis Asaris, kas iepriekš par Jūrmalas domes rīcību pauda nožēlu, tagad saka – tādas ir domes tiesības, jo tas ir pašvaldības īpašums. “Protams, jautājums, kā rokās tas nonāks. Tas, ka šī ēka varētu pazust, - par to gan esmu pārliecināts, ka tā nevar notikt. Jo tur ir aizsardzība arī kā pilsētbūvniecības pieminekļa teritorijā,” sacīja Asaris.

Viņš atgādina, ka jau pirms teju desmit gadiem ir izvērtēta iespēja ēku iekļaut aizsargājamo pieminekļu sarakstā, taču toreiz izlemts, ka Raiņa piemiņai ir pietiekami daudz vietu. “Šobrīd domājot, vietējās nozīmes vēsturiska notikumu vieta tā noteikti varētu būt. Tad darbi, kas saistīti ar iekštelpu pārveidojumiem, attiecīgi būtu jāsaskaņo ar mūsu pārvaldi.

Bet šajā gadījumā kā pilsētbūvniecības teritorijā tiek aizsargāts tās ārējais veidols.”

Jūrmalas domes galvenais arguments ēkas izsolīšanai ir tas, ka nams nav vajadzīgs pašvaldības funkciju īstenošanai, bet Rainim un Aspazijai muzeju pilsētā ir gana.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt