Dienas ziņas

LIAA pēta investīciju piesaistes iespējas Liepājā

Dienas ziņas

Latgalē sūdzas par ceļiem un sabiedrisko transportu

Saulstāvju rituāli Jūrmalā

Jūrmalā gada īsāko nakti sagaida ar saulstāvju rituāliem

Jau vairākus gadus Jūrmalā ir tradīcija – saulgriežu laika burvību un enerģiju tvert ar senlatviešu rituāliem. Un, kā saka tie, kuri tos piekopj jau vairākus gadus, īstajā laikā smeltā enerģija ievieš mieru un kārtību visam nākamajam periodam.

Tuvojoties vasaras saulgriežiem, vairākas dienas saule savas pozīcijas praktiski nemaina, un šajā laikā dabā virmojot visspēcīgākā enerģija. Dabas spēku mūsu senči piesaistīja ar dažādiem rituāliem, ticot, ka katra darbība kaut ko attīra, atjauno, aizsargā vai rada. Rituālos svarīgi savienot visas četras dabas stihijas, jo no katras kaut ko varot iegūst.

“Uguns māte atkausē sasalušas sirdis, lepnus prātus. Uguns māte ļoti ātri transformē – no viena pārvērš citā. Un Vēja māte atslauka, atnes visu jauno. Dod iespējas pārmaiņām,” stāsta baltu rituālu un godu vadītāja Māra Brante.

Māra Brante seno rituālu izzināšanai pievērsās pirms vairāk nekā desmit gadiem, kad par vasaras saulgriežiem jeb saulstāvjiem zināja tikai retais. Sākumā tos apguvusi pati, tad izmēģinājusi draugu lokā. Un nu jau vairākus gadus tikšanās jūras krastā pašā spēka laikā kļuvusi par jūrmalnieku  tradīciju, kam aizvien vairāk  pievienojas arī citu novadu interesenti.

“Es esmu augusi tādā diezgan tautiski noskaņotā ģimenē, un par lielākajām gadskārtām jau es tā  kā zināju, bet bija dažas, par kurām es tā kā īsti nezināju. Es sāku interesēties un apmēram pirms gada izlasīju, ka Māra rīko šādus gadskārtu rituālus un nolēmu pievienoties,” stāsta Zane Nemme, pasākuma apmeklētāja no Lielvārde.

Šajā laikā enerģiju no dabas varot uzņemt arī neapzināti. Vienkārši izejot ārā un ieelpojot svaiga gaisa malku, sajūtot vēja pieskārienus vai rušinoties dobē. Tomēr tie, kuri izgājuši gada ritumu saskaņā ar senajām tradīcijām, stāsta, ka ieguvumu esot vairāk.

“Ja gada garumā iziet cauri to apli, tas tā kā ļoti sakārto. Arī ikdienu sakārto, visus darbus sakārto. Tā es to sajūtu. Tādu mieru un kārtību iedveš caur to enerģiju, kuru saņem īstajā brīdī,” stāsta Anda Lasmane, pasākuma dalībniece no Rīgas.

23.jūnijā, kad Līgo svētkus svinēs vairums, saule ausīs jau minūti vēlāk. Tomēr lai kad un kur tos svinētu, vasaras saulgrieži ir enerģētiski spēcīgs laiks.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt