„Lai atbilstu bēgļu statusam, jāatbilst noteiktām kategorijām, kurām neviens laimes meklētājs vai ekonomiskais bēglis, kurš nebēg no briesmām savā valstī, nekad nekvalificēsies. Un viņš arī nekvalificēsies visiem tiem pabalstiem, par ko cilvēki ļoti satraukušies,” skaidro Ejugbo.
Viņa arī atzīst, ka Latvijā valdība sabiedrībai neskaidro jautājumus par bēgļu uzņemšanu. Tāpēc juriste sociālajos tīklos cenšas runāt un skaidrot šos jautājumus.
Kopumā reakciju uz ziņām par 250 bēgļu uzņemšanu Latvijas sabiedrībā viņa dēvē par ažiotāžu.
Inese Ejugbo daudzu gadu garumā bija saistīta ar ''Zvannieku'' māju, kurā pirms desmit gadiem uzņēma bēgļus no Somālijas. Vēlāk viņa apprecējusies ar Afrolatviskās asociācijas vadītāju, augstskolas „Turība” pasniedzēju Kristoferu Ejugbo. Pašlaik viņi jau piecus gadus dzīvo Lielbritānijā, un Inese strādā kā juriste, specializējoties patvēruma meklētāju jautājumā.
Viņa atklāj, ka viens no iemesliem aizbraukšanai no Latvijas bija sabiedrības attieksme: „Bija daudz iemeslu, kāpēc aizbraukt, bet viennozīmīgi sabiedrības attieksme bija viens no būtiskajiem aspektiem, kas lika mums izlemt par labu aizbraukšanai no Latvijas. Mums bija tāda sajūta, ka mēs ļoti lielu savas dzīves daļu veltām, cīnoties par to, lai mēs tiktu pieņemti, cīnoties pret diskrimināciju, par toleranci. Visa dzīve bija burtiski viena liela cīņa.”
Savukārt Lielbritānijā cilvēki nerāda ar pirkstiem uz citiem ādas krāsas dēļ, bet vienkārši pieņem. „Ir daudz vienkāršāk dzīvot un darīt to, kas tev pašam patīk un liekas svarīgi,” stāsta Inese.
Jau vēstīts, ka valdība jūlijā vienojās par 250 bēgļu uzņemšanu Latvijā divu gadu laikā. Pret to gan iebilst Nacionālā apvienība, ka iecerējusi šo lēmumu apstrīdēt Satversmes tiesā. Tāpat NA piedalījās piketā pret bēgļu uzņemšanu, kas pulcēja vairākus simtus cilvēku.
Šī situācija kārtējo reizi ir radījuši nesaskaņas koalīcijā - šoreiz valdību veidojošās partijas atklāti pārmet cita citai vēlmi bēgļu jautājumu izmantot, lai gāztu premjerministres Laimdotas Straujumas ("Vienotība") valdību. Atturēties politiķus no akcijām pret bēgļu uzņemšanu aicināja arī Valsts prezidents Raimonds Vējonis.