Īpašās pārraides

Vāc materiālus grāmatai par Hugo Celmiņu

Īpašās pārraides

Ar sirdi un ieroci – NBS rezerviste

Jūras spēku atmīnēšanas tehnika strauji attīstās

Jūras spēku atmīnēšanas tehnika strauji attīstās

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Latvijas Nacionālie bruņotie spēki ne tikai sargā Latvijas sauszemes robežas, bet arī krasta līniju. Viens no uzdevumiem ir neitralizēt nesprāgušās kara laika mīnas. Pēdējos gados Jūras spēki ieguvuši jaunu, modernu zemūdens tehniku, ar ko skenēt jūras grunti.

Jūrā pa Liepājas kanālu dodamies ar divām laivām –  “Viesuli” un “Tornado”. Uz vienas laivas – ūdenslīdēji, uz otras – viena no modernākajām iekārtām Jūras spēku rīcībā. Zemūdens drons, ar kuru iespējams skenēt jūras gultni. Mērķis ir meklēt mīnas vai citus bīstamus priekšmetus. 

Jūras spēku Mīnu kuģu eskadras galvenais speciālists Konstantīns Jefimovs stāsta: “Funkcija principā ir viena – tas ir sonārs. Darbības princips – ar skaņu pārbaudīt visus objektus, kas atrodas uz grunts. Atskaņot grunti. Ar ko tas atšķiras no citiem – tas ir pašgājējs. Tas ir robots. Mēs saprogrammējam, iedodam uzdevumu, izlaižam, pēc tam to savācam, iegūto informāciju apstrādājam un dodam, mūsu gadījumā, ūdenslīdējiem objektu identifikācijai.”

Pirms pusotra gada Jūras spēki iegādājās divus šādus dronus. Seržanti abiem iedevuši vārdus – Brālis un Māsa. 

“Tas mums sanāca kaut kā automātiski. Ir viena Latvijā pazīstama dziesma "Bermudu divstūrim" – “Raudiet, bratuki”. Pirmais mums bija brālis, tātad tāpēc Brālis. Un automātiski, kā nosaukt otru, tātad Māsa. Viņa nedaudz mums arī cimperlīgāka, kā jau sievietes,” nosmaida Jūras spēku Mīnu kuģu eskadras galvenais speciālists Māris Ķeris. 

Jefimovs atklāj – ar pulti dronu var vadīt tikai virs ūdens virsmas, bet parasti tas darīts netiek. 

“Mēs to izlaižam, iedodam komandu “Start mission”, drons pats iegremdējas, un pēc iepriekš ieprogrammētas programmas darbojas pats. Tajā brīdī, kad drons ir zem ūdens, mūsu sakari ir minimāli. Mēs varam tikai pārtraukt misiju, atsaukt augšā, vai arī viņš uzpeld, ja ir kāda problēma,” saka Jefimovs. 

“Kādreiz mums bija mīnu meklētājs “Namejs”, kur mēs uz ekrāna skatījāmies svītriņas. Tie bija objekti. Kontakti, kā mēs tos saucām. Tad pārgājām uz “Imanta” klases kuģiem, kas ir tagad jaunie mūsu mīnu kuģi. Tur jau mēs sākām kādus apveidus saprast, ka objekts vairs nav svītriņa, bet kaut kāds apveids. Tagad jau mēs redzam bildi,” papildina Ķeris. 

Attēls izskatoties kā no Mēness. Varbūt cilvēkam no malas izskatās nekas, bet speciālisti zina, ko meklē. Kad drons atpazinis kādu bīstamu priekšmetu, darbus pārņem ūdenslīdēji.

Pirms pāris dienām atmīnētāji saņēma izsaukumu. Liepājas karostā rakšanas darbos atrasts artilērijas lādiņš. 

Strādnieki atrada sprādzienbīstamu objektu - artilērijas lādiņu, kuru ir uzdevums iznīcināt. 

“Abi ūdenslīdēji pievienos lādiņam sprāgstvielu, pārbaudīs apkārtni, vai nav apkārt vēl kādu sprādzienbīstamu priekšmetu, uznāks augšā, noziņos, ka gatavi spridzināšanai,” par iznīcināšanu stāsta Jūras spēku Mīnu kuģu eskadras Ūdenslīdēju komandas komandieris Onils Marcinkus. 

Ūdenslīdēju tērpi ir speciāli pielāgoti tiešu atmīnēšanas darbiem. Marcinkus skaidro, ka tiem ir mazs magnētiskais lauks, un tas nerada burbuļus, tātad arī skaņu. Tātad akustiski tērps ir kluss. “Pie mīnām, kurām ir magnētiski un akustiski sensori, ūdenslīdējs var pieiet klāt un veikt izlūkošanu,” skaidro Marcinkus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti