Jūras spēki atrod Būtiņģes terminālī pazudušo cauruli

Jūras spēki atraduši Būtiņģes terminālī pazudušo cauruli, kas decembra beigās nonāca Latvijas ūdeņos pēc tam, kad Lietuvā no Būtiņģes termināļa Baltijas jūrā noplūda viena līdz divas tonnas jēlnaftas.

Jūras spēku paziņojumā norādīts, ka Krasta apsardzes dienesta Jūras meklēšanas un glābšanas koordinācijas centrs (MRCC Rīga) saņēma informāciju no kuģa “Anita Hagedorn” par dreifējošu objektu Liepājas ostas reidā, kas varētu būt Būtiņģes termināļa pazudusī caurule.

MRCC Rīga norīkoja patruļkuģi P-06 “Cēsis” doties uz notikuma vietu un informēja Valsts vides dienestu. Notikuma vietā ieradās arī velkonis “TAK7”, kas piedalījās arī pirmajā meklēšanas reizē. Ņemot vērā, ka iestājās diennakts tumšais laiks, patruļkuģis P-06 “Cēsis” izmantoja nakts redzamības kameras, lai varētu cauruli atrast.

Apsekojot cauruli, tika secināts, ka caurules gali nav noslēgti un tā sastāv no vairākiem posmiem. Naftas noplūde no tās netika konstatēta. Caurule tika pievienota velkoņa “TAK-7 “ buksēšanas tauvai, lai to patruļkuģa P-06 “Cēsis” pavadībā varētu nogādāt Būtiņģes naftas terminālī.

KONTEKSTS:

28. decembrī Lietuvā no uzņēmuma "Orlen Lietuva" piederošā Būtiņģes termināļa Baltijas jūrā noplūda viena līdz divas tonnas jēlnaftas. Tas noticis, atvienojoties termināļa cauruļvadam, pa kuru tikusi sūknēta nafta. Noplūdušās naftas plankums jūrā bija aptuveni 3,7 kilometrus garš un 100 metrus plats, un tas vēja un straumju ietekmē no Lietuvas nokļuva Latvijas ūdeņos.

Jau nākamajā dienā tika secināts, ka nafta viļņos pazudusi, bet atbildīgie dienesti turpināja meklēt noplīsušo cauruļvadu, kurā vēl varētu būt palikusi nafta un kas varētu nokļūt citu kuģu ceļā. Latvijas Jūras spēku kuģi "Astra" un "Jelgava", kas otrdien devās Baltijas jūrā, lai savāktu no Būtiņģes naftas pārkraušanas termināļa noplūdušo naftu, saņēma jaunu uzdevumu, jo izplūdušās naftas vietā bija jāmeklē no termināļa norautā naftas uzpildes caurule.

Latvijas teritoriālos ūdeņus pārlidoja īpašs Eiropas Savienības satelīts. Pārlidojuma laikā piesārņojums netika konstatēts. Jūras spēku Krasta apsardzes dienesta Jūras meklēšanas un glābšanas koordinācijas centrā skaidro, ka šāda veida izplūdušas naftas izzušana nav nekas neparasts – stiprā vēja un viļņošanās ietekmē apmēram pustonnu smagā nafta, kas iepriekš brīvi dreifēja jūrā, sakūlusies lielākos kunkuļos un nogrimusi. Piesārņojuma draudi gan aizvien pastāvot.

Būtiņģes naftas termināļa peldošā platforma atrodas 1,3 kilometrus no Lietuvas-Latvijas robežas un 7,3 kilometrus no krasta.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt