Jūras akadēmiju pievienos Rīgas Tehniskajai universitātei

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Latvijas Jūras akadēmiju (LJA) reorganizēs, to nododot Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) pārraudzībā, paredz otrdien, 5. jūlijā, valdībā atbalstītais rīkojuma projekts. 

LJA reorganizācijas mērķis ir saglabāt autonomu jūrniecības izglītības sistēmu, kā arī veicināt resursu koplietošanu un optimizāciju augstākās izglītības sistēmā. Jūrniecības jomas izglītības konsolidācija ļaus izveidot pārdomātu un efektīvu jūrniecības izglītības sistēmu Latvijā, teikts rīkojuma projekta anotācijā. 

Rīkojuma projekts paredz, ka LJA tiks nodota RTU, kur Akadēmija turpinās pastāvēt kā RTU struktūrvienība. Tāpat pēc LJA reorganizācijas RTU pārņems un īstenos LJA akreditētās studiju programmas, pārņems darba tiesiskās attiecības ar LJA akadēmisko un vispārējo personālu, pārņems LJA saistības. 

Reorganizācijas process noritēs divos posmos. Pēc valdības lēmuma par LJA reorganizāciju līdz 31. oktobrim notiks juridiska LJA nodošana RTU. Tam seko otrs posms – LJA darbības uzsākšana RTU struktūrvienības statusā. Lai nodrošinātu pārmaiņu procesa vadību, tiks noslēgts RTU un LJA sadarbības līgums. Integrācijas veiksmīgai norisei un LJA autonomijai jūrniecības izglītības nodrošināšanā būtisks būs nozares atbalsts un stratēģiskā uzraudzība, tāpēc ir paredzēts veidot LJA Jūrniecības padomi, kuras sastāvā darbotos pārstāvji no LJA, RTU,  Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM), Satiksmes ministrijas, Latvijas Jūras administrācijas un jūrniecības nozares.

Jūrniecības padomes uzdevums būs noteikt LJA tālāko stratēģisko attīstību, tostarp sekot Sadarbības līguma izpildei, savukārt IZM uzraudzīs Sadarbības līguma ieviešanas procesu, lai apzinātu šī reorganizācijas modeļa stiprās un vājās puses, kā arī nepieciešamības gadījumā veiktu uzlabojumus. 

IZM noradīja, ka LJA integrācija RTU nodrošinās racionālāku esošo resursu izmantošanu, kā arī šis risinājums nodrošina plašākas jūrniecības izglītības attīstītības iespējas, īpaši piesaistot finansējumu attīstības un investīciju projektiem. 

IZM atzīmēja, ka LJA reorganizācija pavērs iespējas koncentrēt studiju programmu īstenošanas resursus un īstenot vienotu studējošo piesaistes politiku. Veidojot sinerģijas starp studiju programmu pēctecību, tikšot paplašinātas izglītības turpināšanas iespējas nākamajā studiju līmenī, tai skaitā izmantojot RTU studiju programmu piedāvājumu – iekļaujot jūrniecības nozarei atbilstošu starpdisciplināru studiju moduļu piedāvājumu.

RTU ir vienīgā inženiertehniskā valsts augstskola Latvijā, kuras profils studiju, pētniecības un infrastruktūras attīstības ziņā var nodrošināt augstvērtīgus apstākļus jūrniecības nozares speciālistu sagatavošanai visās izglītības pakāpēs. Kļūstot par RTU zinātnes universitātes ekosistēmas daļu, LJA kā autonoma struktūrvienība saglabās savu nosaukumu – Latvijas Jūras akadēmija, kā arī savas identitātes pazīmes un tradīcijas, noradīja IZM.

Laika periodā no 2022. līdz 2026. gadam reorganizācijas atbalstam ir pieejams Atveseļošanas fonda finansējums, kas nodrošinās investīcijas LJA attīstībā. Turklāt pievienošanās RTU sniedz iespēju LJA saņemt zinātniskās darbības bāzes finansējumu, tā kā RTU tam jau ir kvalificējusies. 

LJA reorganizācija ir daļa no Izglītības attīstības pamatnostādnēm 2021.–2027.gadam.

Saskaņā ar Augstskolu likumu visām augstskolām neatkarīgi no to tipa jākvalificējas zinātniskās institūcijas statusam un jāveic zinātniskā darbība. Pievienojoties RTU, LJA paliek kā vienots veselums un varēs koncentrēties uz kvalitatīvu studiju nodrošināšanu jūrniecības nozares vajadzībām. Turpmāk Augstskolu likumā paredzētais zinātnes novērtējums pēc LJA reorganizācijas netiks veikts LJA atsevišķi, bet RTU kopumā. Tā kā  RTU gan Zinātnisko institūciju starptautiskajā novērtējumā, gan augstskolu starptautiskajos reitingos iegūst arvien augstākus rezultātus, tiek novērsts risks, ka LJA beidz pastāvēt, neizpildījusi tai kā lietišķo zinātņu augstskolai izvirzītās prasības, skaidroja ministrijā.

IZM līdz 2022. gada 15. septembrim jāizstrādā vadlīnijas valsts dibināto augstskolu un koledžu konsolidācijas plāna izstrādei, norādot tajā iekļaujamo obligāto saturu un informāciju par konsolidācijas plāna saskaņošanu ar Izglītības un zinātnes ministriju un nozares ministriju, kuras padotībā ir attiecīga izglītības iestāde.

IZM jānodrošina, ka LJA reorganizācija neietekmēs Eiropas Savienības fondu projektu īstenošanu un noslēgšanu atbilstoši plānotajam, neradot neatbilstoši veikto izdevumu risku.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti