Junkurs otro reizi noliek mandātu; Āboltiņa kļūst par 12.Saeimas deputāti

12.Saeimas pirmajā sēdē otrdien uzreiz nelēma par uzaicinājumu "aiz strīpas" palikušajai „Vienotības” līderei Solvitai Āboltiņai pieņemt deputātes mandātu Jāņa Junkura vietā, jo izrādījies, ka viņš no mandāta atteicies, vēl pirms viņa pilnvaras bija apstiprinātas. Pēc dažām stundām Junkurs gan iesniedza jaunu iesniegumu, kuru komisija akceptēja, un Saeima apstiprināja Āboltiņas mandātu.

Pirmo reizi Junkurs iesniedza iesniegumu par mandāta nolikšanu pārāk ātri.

 

Junkurs pats uzreiz pēc pirmā iesnieguma uzrakstīšanas steidzīgi atstāja Saeimu.

Pēc tam Saeimas Juridiskā biroja vadītāja Dina Meistere Latvijas Radio paziņoja, ka „Junkurs ir deputāts”.

Viņa atzina, ka sēdes laikā šo Junkura iesniegumu nav redzējusi, taču tas nepārprotami liecina, ka viņš paziņoja par mandāta nolikšanu brīdī, kad vēl nebija to saņēmis. 

Pēc deputāta Jāņa Junkura („Vienotība”) lēmuma nolikt 12.Saeimas deputāta mandātu Saeima plānoja rīkot īpašu balsojumu, lai uzaicinātu nākamo deputātu no „Vienotības” Kurzemes apgabala saraksta – pēc saraksta tā ir partijas līdere, iepriekšējās Saeimas priekšsēdētāja Solvita Āboltiņa. 

Kamēr nav ievēlēts Prezidijs, nevar apstiprināt deputāta mandātu parastajā kartībā, un līdz šim parlaments šādu īpašu balsojumu – aicinājumu nākamajam deputātam – nebija izmantojis, ziņo LTV korespondente Madara Līcīte.

„Vienotības” frakcijas deputāti uzsvēra, ka viņi neplāno virzīt Āboltiņu atkārtoti Saeimas priekšsēdētājas amatam. 

12.Saeimas  izveidotā pagaidu Mandātu, ētikas un iesniegumu komisija izskatīja sagatavoto uzaicinājumu Āboltiņai uzņemties deputātes pienākumus, taču daži deputāti pauda neizpratni, kādēļ nepieciešama šāda steiga, nesagaidot jauna Prezidija ievēlēšanu, ziņo Latvijas Radio korespondents Ivo Leitāns.

Pārliecinošu skaidrojumu par to komisijas sēdē no „Vienotības” pārstāvjiem iegūt neizdevās. Neoficiāli pieļauts, ka Āboltiņa neesot gribējusi otrdien atstāt Saeimu bez mandāta, lai nebūtu simboliska pārrāvuma.

Tiesa, Āboltiņas mandāts apstiprināts dažas stundas pēc visas 12.Saeimas pilnvaru apstiprināšanas un dažu stundu pārrāvums tomēr sanāca.

Pēc dažām stundām tika saņemts arī otrs Junkura iesniegums par deputāta mandāta nolikšanu, un par viņa mandāta nodošanu komisijai nobalsoja 59 deputāti, pret balsoja 11.

Lai pagaidu Mandātu, ētikas un iesniegumu komisija  tomēr varētu izskatīt šo iesniegumu otrdien un arī aicināt Āboltiņu pieņemt deputātes mandātu, jaunievēlētā Saeimas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece izsludināja pusstundas pārtraukumu. 

Pārtraukuma laikā komisija Junkura iesniegumu akceptēja un arī pieņēma Āboltiņas piekrišanu kļūt par deputāti, un vakarā viņas pilnvaras apstiprināja arī Saeima. Balsojumā gan nepiedalījās vairāki opozīcijas deputāti, bet pret Āboltiņas mandāta apstiprināšanu balsoja Artuss Kaimiņš (LRA). 
 

Saskaņā ar Kārtības rulli aicinājumu nākamajam deputātam ieņemt vietu parlamentā mandātu nolikušā kolēģa vieta izsaka Saeimas Prezidijs un pilnvaras apstiprina Saeima, taču šoreiz prezidijs vēl nebija ievēlēts un aicinājumu izteica pagaidu komisija, un šī nav Saeimas ierasta prakse. 

VIDEO: 12.Saeima sanāk uz pirmo sēdi:

Jau ziņots, ka jaunievēlētās 12. Saeimas deputāts Jānis Junkurs („Vienotība”) otrdien uzreiz pēc Saeimas deputāta svinīgā solījuma nodošanas ir uzrakstījis iesniegumu, kurā atsakās no sava mandāta. Taču viņa iesniegums tapis ātrāk nekā deputātu pilnvaras apstiprināja Saeima.

No Kurzemes 12. Saeimā iekļuva trīs "Vienotības" deputāti. Viens no tiem bija Junkurs, aiz sevis atstājot Āboltiņu. Līdz ar ievēlēšanu Junkurs pazuda no mediju redzesloka un nebija sazvanāms. Arī "Vienotības" politiķi visai atturīgi izteicās par saviem kontaktiem ar Junkuru. Izskanēja vien ziņas, ka Junkurs ir saslimis.

Vienlaikus medijos bija lasāmas vēstis, ka tiek meklētas iespējas Saeimā vietu atrast Āboltiņai. Tika izteikta varbūtība, ka uz Briseli strādāt Eiropas Komisijas viceprezidenta Valda Dombrovska birojā dosies Ints Dālderis. Arī viņš bija viens no trim Kurzemē ievēlētajiem deputātiem, tādējādi viņa atteikšanās no mandāta pavērtu ceļu uz parlamentu Āboltiņai.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti