Dienas ziņas

Kolka rēķinās – kļūs sliktāk

Dienas ziņas

Pievērš uzmanību muižu parkiem un dārziem

Jumīša svētkos vāc ziedojumus Zoodārzam

Jumīša svētkos Vecumniekos vāc ziedojumus zoodārzam

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Vecumnieku tirgus laukumā aizvadīti gadskārtējie Jumīša jeb ražas svētki. Līdztekus raženāko jumīšu meklēšanai, šogad pirmoreiz svētkos rīkota arī labdarības akcija, kurā tika vākti dārzeņi Rīgas zooloģiskā dārza iemītniekiem.

Kad rudens darbi padarīti, un tirgus galdi vai lūst no pārpilnības, latvieši svin apjumības jeb rudens saulgriežus.

Vecumniekos ražas svētki tradicionāli tiek saukti par jumīša svētkiem, kas latviešu mitoloģijā ir druvu dievība, ko simbolizē divi kopā saauguši augļi. Uzrunātie saimnieki gan teic, ka atrast dobē jumi nemaz tik bieži neizdodoties.

Piemājas dārza saimniece Modrīte atzīst, ka nav gadījies bieži uziet jumi, taču kopā saauguši esot bijuši gan burkāni, gan kartupeļi.

Iespējams, ka pat vēl retāk kā dārzā atrast kādu jumi, tirgus placī iespējams ieraudzīt dzīvus vēžus, bet šajos svētkos tie ir, un tepat no kādas ūdenstilpes Vecumnieku novadā.

"Šie ir šaurspīļu vēži, ko mēs jau principā uzskatām par savējiem, jo viņi invazīvi tika ievazāti jau divdesmitā gadsimta sākumā," stāsta vēžu tirgotājs Einis Asaris,. "Tagad mums atklājās viena ūdenskrātuve, kur mums viņi ir un ļoti lielā daudzumā. Protams, tas nav kartupelis ar karbonādi. Tā ir delikatese, no tās nepaēdīsi, bet ir forši pasēdēt pie televizora, ar alu kopā pakraukšķināt."

Par ražas vai neražas gadu dārzos saimniekiem viedoklis atšķirīgs, tomēr gan vieni, gan otri raduši iespēju kaut ko no izaudzētā ziedot arī Rīgas zoodārza dzīvniekiem.

Tā kāpostu audzētājs, labdarības akcijas dalībnieks Eduards Žogots noziedojis lielāko kāpostgalvu, kas svērusi 12 kilogramus,  bet labdarības akcijas dalībnieki Daiga un Reinis Sviriņi ziedojuši lopbarības biešu maisu un zīles, jo piemājas ozoliem šogad bija ļoti liela raža.

Zoodārza iemītnieku cienastam noliktajā piekabē jau pa gabalu redzami ķirbji, kas šogad padevušies īpaši raženi, bet arī tad, ja dārzā nav nekā lieka, var atrast iespēju iepriecināt dzīvniekus.

"Personīgi manā dārzā nav nekādi labumi daudz izauguši, es nopirku 72 kilogramus burkānus, kas arī ir šajā piekabītē," saka labdarības akcijas dalībniece Mārīte Vītola.

Ideja par ziedojumu akciju zoodārza iemītniekiem svētku rīkotājiem radusies, jo šogad tie notiek labo darbu nedēļā, bet, visticamāk, arī šī kļūšot par vienu no Jumīša svētku tradīcijām.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti