Krustpunktā

Ilga Šuplinska: Attālināto mācību elementi paliks ikdienā arī pēc krīzes

Krustpunktā

Aktuāli: darbu sāka masu vakcinācijas centri; cīņa par pašvaldību deputāta vietu būs sīva

Masu vakcinācija: Procesa organizācija un tajā pieļautās kļūdas

Juhņēviča: Bez IT risinājuma veidot vienoto Covid-19 vakcinācijas rindu ir ļoti sarežģīti

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Pašreiz, kamēr vēl nav pienācīga informācijas tehnoloģiju (IT) sistēmas risinājuma, organizēt Covid-19 vienoto vakcinācijas rindu ir ļoti grūti un sarežģīti. To Latvijas Radio raidījumā “Krustpunktā” sacīja Vakcinācijas biroja vadītāja Eva Juhņēviča.

Biroja vadītāja sacīja, ka šobrīd vienotās rindas veidošana Latvijā norit manuāli. Viņa stāstīja, ka process ir sarežģīts, jo paiet laiks, kamēr cilvēki, kuri pieteikušies vakcīnai pa tālruni 8989 vai vietnē “manavakcina.lv”, tiek apvienoti vienā sarakstā. Tāpat viņa norādīja, ka vakcinācijas laika un vietas noteikšana arī notiek manuāli, kas no organizēšanas viedokļa procesu padara lēnu, jo cilvēkam jāgaida, kad viņam piedāvās pieejamu brīdi vakcīnas saņemšanai. 

Savukārt gaidāmā IT sistēma ievērojami atvieglotu vienotās rindas organizēšanu, skaidroja Juhņēviča. Iedzīvotāji varēs ieiet šajā sistēmā, izvēlēties ārstniecības iestādi, kur vēlas saņemt vakcīnu, un laiku, kad vēlas vakcinēties. Vakcinācijas biroja vadītāja skaidroja, ka tas ļaus cilvēkiem izvēlēties sev piemērotāko laiku, tādējādi atvieglojot organizēšanas darbus. 

Biroja vadītāja norādīja, ka IT risinājuma trūkums ir iemesls, kādēļ vakcinācijas procesā ir sanācis “ik pa laikam uzkāpt uz grābekļiem”. Juhņēviča atzīmēja, ka IT sistēmai vajadzētu būt gatavai aprīļa otrajā pusē

Savukārt veselības ministra padomnieks rīcībpolitikas jautājumos Kaspars Bērziņš piebilda, ka “visi strādā ar to, kas ir”. Viņaprāt, centralizētā vakcinācijas rindas sistēma būtu papildu  risinājums procesa atvieglošanai, kas jau pierādījās aizvadītajās brīvdienās

IT risinājums arī uzlabotu vakcīnu devu piegāžu plānošanu un organizēšanu. Ģimenes ārsts Andris Baumanis raidījumā atkārtoti norādīja uz grūtībām ģimenes ārstiem plānot vakcinācijas pierakstu laikus, kad vienlaikus jāparedz, cik vakcīnu devas vajadzēs pasūtīt nākamajai nedēļai. 

KONTEKSTS:

Ministru kabinets 4. februāra sēdē apstiprināja vakcinācijas plāna ieviešanai nepieciešamo finansējumu 1,45 miljonu eiro apmērā, lai izstrādātu vienotu IT nodrošinājumu vakcinācijas procesa vadībai. Finansējums ir sadalīts vairākās daļās. Noslēgtā līgumcena iekļauj risinājuma izstrādi, integrāciju ar ārstniecības iestāžu informācijas sistēmām, integrāciju ar valsts reģistriem, risinājuma atbalstu 12 mēnešiem, SPKC informācijas sistēmu pielāgošanu un infrastruktūras nomu sistēmas izvietošanai. Savukārt, pārējais finansējums tiks izmantots Nacionālā veselības dienesta sistēmas uzturēšanas papildu izmaksu segšanai, kā arī iedzīvotāju digitālajai apziņošanai par laiku un vietu, kad jāierodas uz vakcināciju. 

Informācijas tehnoloģiju sistēmu Covid-19 vakcinācijas procesa pārvaldībai par 898 620 eiro izstrādā SIA "ZZ Dats".

Līdz šim ES reģistrētas četras vakcīnas pret Covid-19, ko izstrādājuši uzņēmumi “BioNTech/Pfizer”, “Moderna”, “AstraZeneca” un  Beļģijas uzņēmums "Janssen Pharmaceuticals", kas ir ASV farmācijas milža "Johnson&Johnson" meitasuzņēmums Eiropā.

Latvija ir pieteikusies uz septiņu ražotāju – “BioNTech”/”Pfizer”, “Moderna Biotech Spain”, “AstraZeneca”/Oksfordas Universitāte, “Janssen” (“Johnson&Johnson”), “CureVac”, “Novavax” un “Valneva” izstrādātām vakcīnām.

Latvijas iedzīvotāji aicināti pieteikties Covid-19 vakcīnai pa tālruni 8989, vietnē "manavakacina.lv" vai pie sava ģimenes ārsta, jo tieši pieteikšanās ļaus operatīvi plānot vakcinācijas darbu aprīlī, kad Latvijā plānots saņemt lielāku vakcīnu pret Covid-19 skaitu.

Vakcinācijas plāns paredz vispirms vakcinēt astoņas prioritārās grupas. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti