Pēcpusdiena

Izskatīšanai uz MK virza likumprojektu par sejas aizsegšanas ierobežošanu

Pēcpusdiena

Patēriņa cenas gada laikā kāpušas par 2,6%, vairāk sadārdzinājusies pārtika

Saeimā šodien notika "oligarhu sarunu" parlamentārās izmeklēšanas komisijas sēde

Judins piedāvā veidot speciālu likumu «oligarhu sarunu» publiskošanai

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Daļa “oligarhu sarunu” materiālu, kas ir tiesībsargājošo iestāžu rīcībā, būtu jāpublisko, un, lai to varētu tiesiski izdarīt, vajadzētu pieņemt speciālu likumu, intervijā Latvijas Radio raidījumā “Pēcpusdiena” sacīja Saeimas deputāts, “oligarhu lietas” parlamentārās izmeklēšanas komisijas loceklis Andrejs Judins (“Vienotības” frakcija).

“Oligarhu lietā”, ko izmeklēja, bet vēlāk izbeidza Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB), esošie dokumenti vismaz daļēji būtu jāpublicē, jo tie ļautu sabiedrībai labāk saprast situāciju.  “Lasot lietas materiālus, es redzu, ka tur ir daudz papildu faktu, kuri, manuprāt, sabiedrībai būtu jāzina. Tur var redzēt, kā cilvēki atbild uz jautājumiem, kā viņi skaidro. Ja “Rīdzenes” sarunās redzējām ciniskas sarunas, šeit arī ir cinisms. Viņi piedāvā skaidrojumus, kas acīmredzami nevar būt nopietni. Citi negrib liecināt, un stāsta, ka viņu tiesības būs apdraudētas,” atklāja Judins.

Vienlaikus viņš norādīja, ka no materiāliem nebūtu jāpublicē, piemēram, pases kopijas vai kāda tehniska informācija.

“Bet liecības vai pratināšanas protokoli būtībā norāda uz valsts nozagšanas pazīmēm,” sacīja Judins.

Tikmēr KNAB priekšnieks Jēkabs Straume komisijas sēdē pauda viedokli, ka publiskošanas gadījumā atklātībā būtu jānonāk visiem lietas materiāliem, nevis tikai fragmentiem: “Mans viedoklis ir tāds – ja mēs publicējam kaut ko no visa procesa un kādā citā sadaļā tā informācija ir savādāka, tad mēs sāksim nodarboties ar konteksta grozīšanu. Vai nu mēs publicējam visu, visus sējumus, vai arī nepublicējam neko.”

Vienošanās par iespējamo scenāriju gan tā arī netika panākta. Lai šo informāciju publiskotu, Saeimas deputātiem būtu jāveic izmaiņas normatīvajos aktos. Prokurors Māris Leja, norādot, ka tad vajadzētu grozīt Kriminālprocesa likumu.

Judins gan uzskata, ka varētu pieļaut izņēmumu ar speciālu likumu. “Bet mēs galu galā varam pieņemt speciālu regulējumu. Tātad tehniski tas ir izdarāms. Jautājums, kā kolēģi to vērtēs,” sacīja Judins.

Būtiski gan norādīt, ka kriminālprocesa materiāli ir tikai daļa no “Rīdzenes” sarunām un liela daļa, kas atklājās pēc to publiskošanas, palikusi ārpus tā un skaitās kā operatīvās izstrādes materiāli.

Tie savukārt ir valsts noslēpums. Ar laiku gan arī tie varētu nonākt komisijas deputātu rīcībā, bet pagaidām tos analizē pašā KNAB. Tiesa, iepazīties ar šiem materiāliem varēs tikai deputāti ar pielaidi valsts noslēpuma. No komisijas locekļiem tādas gan ir tikai diviem: Andrejam Judinam un Igoram Pimenovam. Pārējie esot vērsušies atbildīgajās institūcijās, lai tas saņemtu. Tomēr garantijas, ka tās piešķirs, nav.

Inguna Sudraba gan uzstāj, ka darbu ar valsts noslēpuma materiāliem varētu veikt izņēmuma kārtā bez šādām atļaujām, ja par to būtu atsevišķs lēmums.

Viņa noliedz, ka par to iestājas tāpēc, ka šaubītos par savām izredzēm saņemt pielaidi. Sudraba gan sola, ka nevadīs komisiju, ja pielaide valsts noslēpumam viņai netiktu piešķirta.

Ziņots, ka pēc žurnāla "Ir" publiskotajām “Rīdzenes sarunām”, kurās tā saucamie oligarhi – Aivars Lembergs, bijušie politiķi Andris Šķēle un Ainars Šlesers – un pazīstami uzņēmēji esot pārrunājuši ietekmes sfēras dažādos uzņēmumos ar valsts kapitālu, augstu amatpersonu gāšanu un to, kā pārņemt varu medijos, Saeimā izveidota Saeima šim jautājumam veltīta parlamentārās  izmeklēšanas komisija.

Komisija gan darbu sāka ar vēlāk pretrunīgi vērtētu lēmumu - Ingunas Sudrabas ("No sirds Latvijai") ievēlēšanu komisijas vadītājas amatā. Valsts prezidents Raimonds Vējonis aicināja pārvērtēt Sudrabas iecelšanu vadītājas amatā komisijā, kur viņa pati varētu būt ieinteresētā persona, taču komisijas deputātu vairākums noraidīja priekšlikumu Sudrabu atcelt no šī amata.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti