Sadaļas Sadaļas

Dienas ziņas

Lāčplēša dienas pasākumi Rīgā

Dienas ziņas

Veselīgas pārtikas tematiskās dienas

Joprojām dzīvas atmiņas par Kalpaku dzimtu

Joprojām dzīvas atmiņas par Kalpaku dzimtu

"Kad, bēgot no izsūtīšanas, steigā pametām mājas, mamma starp nedaudzajām mantām, ko paspēja paņemt, dvieļos paslēpa Latvijas karogu," - tā savulaik pārdzīvoto atceras Andrejs Bilinskis. Kopā ar sievu Valentīnu sirmais vīrs saimnieko Ošupes pagasta "Samiņu" mājās, kas atrodas pulkveža Kalpaka dzimtajā pusē, un vecākajā paaudzē joprojām dzīvas ir atmiņas par Kalpaka dzimtu. Tagad, jau cienījamā vecumā, Bilinskiem rūp, lai patriotiskais gars tiktu ieaudzināts arī nākamajām paaudzēm.

Kā lielu dārgumu Bilinski uzlūko trīsdesmitajos gados darināto Latvijas karogu, kas, vietām jau laika zoba dilināts, joprojām tiek rūpīgi glabāts. No Bilinsku mājām nav tālu arī Latvijas armijas pirmā komandiera Oskara Kalpaka dzimtās „Liepsalas”, un Andrejs ik reizi, piedaloties tur rīkotajos Karoga svētkos, valsts simbolu ņem līdzi. Apkārtnes vecākie iedzīvotāji vēl atceras Kalpaku ļaudis, pašam Andrejam kā pieredzējušam medniekam savulaik likts sargāt virsnieka atdusas vietu, lai Latvijas valsts svētkos vietējie nenāktu ziedus likt.

„Sargāja! Bet viņi nekā nesagaidīja, jo bija tie cilvēki tomēr noinformēti. Kaut kurš no medniekiem bija tik apzinīgs, zināja droši vien… Varbūt tie paši radinieki… Mums tepat netālu dzīvoja tāda Kalpaks Marta, radiniece, kas arī varbūt lika tos ziedus...” stāsta Andrejs Bilinskis.

Bilinski zina stāstīt, ka Barkavas un Degumnieku puses lauki un meži vēl ilgi pēc kara gadiem bijuši pilni ar steigā raktām kapavietām kaujās bojā gājušajiem. Nav zināma kapavieta arī Valentīnas tēva brālim Andrejam Ikauniekam, Lācplēša ordeņa kavalierim.

„Viņam iedeva jaunsētu tur aiz Barkavas, ka viņš bijis ordeņa kavalieris, tur bija iedota jaunsēta, un tur viņi dzīvoja. Un tad viņu čeka bija paņēmusi, un tad teica, ka Barkavas bedrēs, tur, kur autoosta tagad, viņš kaut kur ir apglabāts,” tā dzirdējusi Valentīna Bilinska.

Sirmais vīrs Andrejs Bilinskis uzskata, ka Oskars Kalpaks ir viena no lielākajām personībām Latvijas vēsturē un paraugs mūsdienu valstsvīriem: „Tā slavenība jau nāk ar to vienkāršību. Jo tādā drūmā situācijā, kad viss brūk un jūk, uzņemties tādu atbildību, cerēt, ka var kaut ko panākt - tur ir jābūt varonībai.”   

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt