"Pamata elementi attiecībā uz Latviju joprojām ir tas, ka Latvija ir neizdevusies valsts, Latvija ir Eiropas un ASV pakalpiņi, labākie laiki Latvijas vēsturē bija tad, kad bijām PSRS sastāvā, tad ir bijuši lielākie ekonomiskie sasniegumi," NATO Izcilības centra vadītājs Jānis Sārts uzskaita biežākās viltus ziņas par Latviju.
Tomēr tās ir ne tikai viltus ziņas, kas Latviju atspoguļo kā neizdevušos valsti. Tie ir arī joki, bildes ar aprakstiem un karikatūras.
NATO Izcilības centrs kopā ar pētniekiem ir izstrādājuši veidu, kā analizēt jokus, kuru patiesais mērķis ir propaganda. "Piemēram, var redzēt, kā Trampu redz krievi. Un Tramps Krievijā parādās kā tāds ļoti draudzīgs, omulīgs vīriņš, kurš ir mazliet apjucis, bet kopā ar Putinu gan jau viss būs kārtībā," stāsta Žaneta Ozoliņa, viena no pētniecēm un Latvijas Universitātes profesore.
"Kā amerikāņi rāda Trampu - tas ir Boldvins, kas viņu rāda ļoti kariķētā un negatīvā veidā. Iznāk, ka krievi Trampu padara par savējo, bet amerikāņu šovi viņu izstumj ārā - viņš nav mūsējais, kaut kāds dīvainais, svešais," norāda Ozoliņa.
Tomēr analizēt humoru ir sarežģīti. Pētnieki ir izstrādājuši piecus pētniecības blokus ar vairāk nekā 20 humora funkcijām. Tāpat vienu metodi nav iespējams pielietot katram jokam vai attēlam. Pieci.lv atrod kāda portāla sociālajos tīklos piemērus. Viens no tiem ir attēls, kur pie debesu vārtiem Dievs sagaida cilvēkus un saka: "Te nav darba, nav skolas, nav slimnīcas, nav naudas", bet cilvēki atbild: "Tāpat kā Latvijā". Tāpat foto, kur bijusī premjere Laimdota Straujuma ("Vienotība") sev velk musulmaņu galvassegu hidžābu un aicina patvēruma meklētājus braukt uz Latviju.
Ozoliņa stāsta, ka šie ir politiskā humora attēli, nevis propagandas materiāls: "Kā atšķirt propagandas humoru no politiskā humora?
Protams, vajag skatīties, vai tur ir mērķtiecīgi reproducēti meli un nepatiesība. Šajā gadījumā te nav nepatiesība. Šis ir politiskais humors.
Bet, piemēram, ja te būtu teikts - “lai jau brauc šurp tie 10 000 bēgļi ”, tad tur jau parādītos melu faktors un vairs nevarētu uzticēties."
Iepriekš minētajā portāla "Facebook" lapā atrodami 53 attēli. Gandrīz pusē no tiem joko par sliktajiem Latvijas ceļiem, mazajām algām, zogošajiem politiķiem un lielajiem nodokļiem. Tas rada iespaidu, ka pie mums tiešām viss ir slikti.
Bet, lai tā nebūtu, vienmēr var apskatīt, kas bildi publicējis, un pārbaudīt, vai minētais ir patiesība vai tikai pieņēmums.