JKP un «KPV LV» nesteidz solīt atbalstu VID vadītāja konkursā izvēlētajai Jaunzemei

Martā varētu apritēt gads kopš brīža, kad Valsts ieņēmumu dienestu (VID) vada pienākumu izpildītājs. Lai gan kandidāta atlases konkursa komisija par piemērotāko šim amatam atzina Ievu Jaunzemi, aizejošā valdība iecelt viņu amatā neuzdrošinās, savukārt jaunās valdības izveidošanas termiņi joprojām nav skaidri. Turklāt nepārprotamu atbalstu Jaunzemes kandidatūrai divi jaunie politiskie spēki izteikt nesteidz.

VID vadītāju ievēlēs nākamā valdība; JKP un "KPV LV" vēl lems par savu nostājuElla Semjonova

  Spēcīga personība ar plašām zināšanām, profesionālajā pieredzē balstītu izpratni par valsts pārvaldi un tautsaimniecību, skaidriem, valstiskās vērtībās balstītiem mērķiem. Tā Ievas Jaunzemes īpašības vērtēja neatkarīgas konkursa komisijas locekļi, kuri vienprātīgi atzina viņu par labāko kandidāti Valsts ieņēmumu dienesta ģenerāldirektora amatam. Taču nu jau pusotru mēnesi pie jauno pienākumu pildīšanas Ieva Jaunzeme netiek.

  „Es izprotu situāciju valstī. Izprotu problēmas, kas saistītas ar jaunās valdības izveidošanu, un šobrīd skatos cerīgi uz to, ka tuvāko divu nedēļu laikā jautājums tiks atrisināts. Šajā laikā es turpinu padziļināt savas zināšanas attiecībā uz prioritāriem jautājumiem, tādiem kā ēnu ekonomikas mazināšana, cīņa ar nelegālo līdzekļu legalizāciju. Un nu gatavojos darbam,” saka Jaunzeme.

  Par pacietību decembra beigās tikšanās laikā Ievai Jaunzemei pateicās finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola (Zaļo un Zemnieku savienība). Šonedēļ viņa ir iesniegusi valdībā lūgumu apstiprināt VID vadītāju pirmajā jaunās valdības sēdē: „Es tiešām domāju, ka daudz stabilāks pamats būtu VID vadītājai, ja viņa varētu rēķināties ar to, ka jaunā valdība viņu atbalsta un ka viņai ir pilns mandāts.”

  Būtiskas problēmas Jaunzemes apstiprināšanai viņa nesaskata: “Es neesmu dzirdējusi kādas noteiktas stingras bažas par to, ka viņi varētu neapstiprināt, bet nu, viss, protams, arī lielā mērā droši vien atkarīgs no jaunās valdības galējā sastāva.”

  „Jaunās Vienotības” veidotās valdības finanšu ministra kandidāts Jānis Reirs uzskata – Jaunzemei būtu jāļauj darboties iespējami ātrāk. „Mēs aizkavējāmies, bet situācija ir samērā objektīva, jo, ja būtu valdība apstiprināta, tad jautājumu nebūtu. „Jaunās Vienotības” pozīcija un arī mana personīgā pozīcija ir tāda, ka mums ir jāapstiprina, jo ir noticis konkurss. Pretendente ir ar ļoti lielu pārsvaru,” saka Reirs.

  Atbalstu Jaunzemes kandidatūrai sola apvienība „Attīstībai/Par!”. „Es biju dzirdējis, ka

  topošais finanšu ministrs vēlētos, lai arī Saeimas Budžeta komisija izskata kandidatūru.

  Es to atbalstītu. Tā ir laba prakse iesaistīt plašāku lēmēju loku diskusijā. VID ir ļoti nozīmīga valsts institūcija ar ļoti nozīmīgu iespaidu uz cilvēka dzīvi un valsti kopumā,” spriež apvienības līderis Juris Pūce. Līdzšinējā finanšu ministre tomēr iebilst, ka šis jautājums ir valdības kompetencē.

  Par to, vai apstiprināt izvēlēto kandidāti ieņēmumu dienesta vadībā, Jaunā konservatīvā partija vēl spriedīs. „Jaunie konservatīvie rīkosim tikšanos ar šo konkursa rezultātā potenciāli izvēlēto VID vadītāju. Pārrunāsim aktuālos jautājumus, kas vērsti uz administratīvā sloga mazināšanu Latvijas uzņēmējiem. Atkarībā no šīs sarunas un arī no citas informācijas, ko mēs līdz tam būsim ieguvuši, mēs arī pieņemsim lēmumu,” norāda Krišjānis Feldmans no Jaunās konservatīvās partijas.

  Arī „KPV LV” frakcija šo jautājumu tikai grasās apspriest. Tās politiķis Aldis Gobzems pauž savu personīgo pozīciju: “Es neatbalstīšu jauno VID vadītāju, nav bijusi diskusija, man nav zināma informācija. Jaunajam parlamentam būtu jāizvēlas faktiski jaunā konkursā jauna VID vadība.”

  Kā piebilst esošā finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola, ja valdības veidošanas process ievilksies, tad būs jāmeklē citi risinājumi VID vadītāja iecelšanai.

  Bijusī VID vadītāja Ināra PētersoneElla Semjonova

   Tikmēr bijusī VID vadītāja Ināra Pētersone norāda, ka, atliekot neatkarīgu ekspertu izvēlētās VID vadītāja kandidātes apstiprināšanu, pastāv šaubas par šī amata politizēšanu: „Visu laiku tiek populistiski runāts un stāstīts sabiedrībai, ka iestādes vadītāju izvēlas pēc viņa profesionalitātes: vai viņš atbilst tam amatam, vai viņš ir kompetents, vai viņa zināšanas, iemaņas, prasmes atbilst tam amatam. Ja komisija to ir izvērtējusi un viņu piedāvā, tad būtu tikai loģiski, ka viņu virzītu uz Ministru kabinetu tālāk apstiprināšanai. Jo pretējā gadījumā tagad tāds mulsums veidojas. Komisija jau nav no politiķiem veidota vai no Ministru kabineta sastāva, viņi ir profesionāļi. Pieņemsim, tagad izveidojas jaunā valdība. Ko viņi vērtēs? Viņi vērtēs, vai tas komisijas darbs ir atbilstošs vai nav bijis atbilstošs?

   Man pietrūkst argumentācija, pamatojums, lai saprastu, kāds ir mērķis tik ilgi veidot pauzi.

   Jo es neticu, ka atkal tiks tērēti nodokļu maksātāju līdzekļi, lai atkal izsludinātu jaunu konkursu. Tad jau var bezgalīgi virzīties."

   Bijusī VID vadītāja arī norāda uz to, kādā situācijā pašlaik nonāk amata pretendente: "Ir jāsaprot arī pašu cilvēku. Viņš ir piedalījies konkursā. Tas ir paziņots publiski. Vai kvalitatīvi un ar visu atdevi viņš var strādāt esošajā amatā? Viņš domā arī par jauno amatu."

   Turklāt arī iestādes darbam ir būtiski, lai būtu pilntiesīgs vadītājs. "Un trešais, ir jāsaprot arī Valsts ieņēmumu dienesta kolektīvs. Viņi arī ir nogaidošā pozīcijā. Kad Jezdakovas kundze aizgāja, es arī esmu bijusi pienākumu izpildītāja. Šos stratēģiskos lēmumus, kā attīstīties vienam vai otram, globālos jautājumus ir ļoti sarežģīti pieņemt pienākumu izpildītājam. Viņš tos arī nepieņem. Pagaidu vadītājs vairāk nodrošina to ikdienas darbu, turpina uzsāktās lietas, projektus. Manuprāt, šī stopkrāna noraušana, nemaz nerunājot par to, ka drīz būs gads ar pagaidu vadītāju tik lielam un nozīmīgam kolektīvam, kur ļoti lieli projekti virzās un ar ļoti lielu atbildību, tā nav vienkārša. Es gribētu teikt, ka viena no būtiskākajām un svarīgākajām valsts iestādēm ir bez vadītāja," pauž Pētersone.

   Kļūda rakstā?

   Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

   Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

   Latvijā
   Ziņas
   Jaunākie
   Interesanti