4. studija

Saruna ar ģenerāldirektoriem - Olafu Pulku, Rolandu Tjarvi, Edgaru Kotu

4. studija

4. studija

Dzelzceļa posmā Jersika-Krustpils no vilciena gaisā izplūdusi kodīga viela!

Jersikā ceļ trauksmi par neciešamu smaku; «vaininieks» izrādās kravas vilciens

Nepatīkamu situāciju pirms vairāk nekā nedēļas – 28. oktobra vakarā – piedzīvoja netālu no dzelzceļa posma Jersika-Krustpils mītošie Līvānu novada Jersikas pagasta iedzīvotāji. Viņi cēla trauksmi par neciešamu smaku, kas, kā vēlāk noskaidrojās, nākusi no nenoslēgtas vilciena cisternas. 

"Mēs savedām lopus un bija viss normāli. Bet pēc 15 minūtēm, kad jau bija tumsiņa, mēs sākām manīt tādu smaku kā no atgāzēm – tādu skābu, un smaka neizzuda un pieņēmās spēkā. Tāda kā slikta dūša sāka rasties. Mums ir mazs mazdēls, un sākās uztraukums. Mājās bija meita – tā saka, ka ekoloģiskā katastrofa esot notikusi. Nu nekas cits, kā dzelzceļš," stāstīja vietējā iedzīvotāja Ina.

Kundze esot telefoniski sazinājusies ar paziņām, kuri dzīvo vairāku kilometru attālumā abpus dzelzceļa līnijas virzībai – gan uz Daugavpils, gan Rīgas pusi, un gan vieni, gan otri apliecinājuši, ka cieš nelabumu no šīs pašas smakas. Tad zvanījusi uz ārkārtējo situāciju tālruni 112 un ziņojusi par notikušo.

"Tad zvanīju Jersikas pagasta pārvaldes vadītājai (…), un tad viņa kaut kur tālāk ziņoja, un viņa man pēc kādas pusstundas atzvanīja, ka cisterna esot apturēta Krustpilī un ka esot vaļā cisternas vāks. Draudu dzīvībai neesot, un cilvēki neesot jāevakuē," stāstīja Ina.

Valsts AS "Latvijas dzelzceļš" korporatīvās komunikācijas projektu vadītāja Ella Pētermane atzina, ka vilciena cisternās vests pirokondensāts – benzīna grupas produkts.

"Kravas vilciens tika rūpīgi pārbaudīts un konstatēta pavisam minimāla vielas iztvaikošana gaisā, kas radusies no kondensāta cisternas vākā.

Taču tādos daudzumos, kāds tika konstatēts, tas ietekmi uz cilvēku veselību nevar atstāt, jo, lai gan smaka bija jūtama, viela izgaroja gaisā," klāstīja Pētermane.

Valsts vides dienesta (VVD) Lielrīgas reģionālās pārvaldes direktora vietnieks Elmārs Jasinskis norādīja – tās smakas avotam, kādu sajutuši Jersikas pagasta iedzīvotāji, nav bijis jābūt ļoti apjomīgam, jo cilvēka oža ir tik asa, ka spējam saost pat tādas smakas, kuru koncentrācija gaisā ir viena 400 miljonā daļa no kopējā apjoma. Tāpēc vismaz šoreiz – par laimi – deguns brīdinājis par ļoti niecīgu svešās vielas klātbūtni.

Gadu gaitā Latvijā gan piedzīvota ne viena vien ar dzelzceļu saistīta nelaime – gan vilcienu sastāvu noiešanas no sliedēm izraisīti apjomīgi ugunsgrēki, gan arī ķīmisko vielu noplūdes no cisternām. Kā cilvēkiem rīkoties situācijās, kad ir aizdomas par apjomīgu vides piesārņojumu?

"Pirmais jau – iedzīvotājiem jāmēģina izvērtēt, no kā radusies šī smaka. Tad nākamais solis ir zvanīt Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestam un, protams, arī mums – mums ir vides SOS telefons. Taisām logus, durvis ciet, ja tā ir vasara, un otrs – dodamies prom no šīs zonas, kur ir šī smaka. Epicentru jau tā, uzmanīgi skatoties, vienmēr var saprast, no kurienes, jo vienmēr ir vējš, un smaka jau pret vēju nenāks. Un tad atbilstoši doties nevis uz to pusi un ne pa vējam, bet kaut kur uz malām," klāstīja VVD pārstāvis.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt