Jelgavas «sistēmas bērnu» lietā Veselības inspekcija pārkāpumus neatklāj

Pēc biedrības „Bērni bērniem” ekspertu konstatētajiem iespējamiem pārkāpumiem arī veselības aprūpē Jelgavas bērnu sociālās aprūpes centrā Veselības inspekcija veikusi pārbaudi un pārkāpumus nav atklājusi. 

Sabiedrisko mediju sērijā „Sistēmas bērni” vēstīts par ekspertu bažām, ka viens no bērnunama bērnu iebiedēšanas un iespējamas sodīšanas mehānismiem ir vešana uz psihoneiroloģiskajām slimnīcām, neatbilstībām bērnu medicīnas kartēs un bērnu lietās, kā arī ziņoja par citām iespējamām problēmām veselības aprūpē.  

Pamatojoties uz biedrības „Bērni bērniem” speciālistu konstatēto, inspekcija pārbaudījusi, vai Jelgavas bērnu sociālās aprūpes centrā ir pārkāpumi higiēnas un veselības jomā.

„Medicīniskā dokumentācija bija kārtībā, un tur viss atbilda normatīvo aktu prasībām,”  norāda Veselības inspekcijas preses sekretāre Ineta Miglāne.

„Pārbaudes ietvaros izskatīja attiecīgi katra bērna attiecīgo medicīnisko dokumentāciju, kā arī pārbaudīja datus valsts apmaksāto veselības aprūpes pakalpojumu sistēmā. Konstatēts, ka bērniem ir ārstu speciālistu slēdzieni, iepriekšējās ārstēšanas un slimnīcu izraksti, tāpat bērni tiek vesti uz izmeklējumiem un pie speciālistiem. Pēc veiktās kontroles tika secināts, ka iesniegumā minētie fakti neapstiprinājās, jo attiecīgā bērnunama darbība atbilst vērtēto normatīvo aktu prasībām,” stāsta Miglāne.

Inspekcijas pārstāve arī piebilst, ka, iespējams, ir bijušas nepilnības pakalpojumu sniegšanā, jo pats Jelgavas bērnunams norādījis uz biežu medicīnas māsu mainību.

Bet biedrības „Bērni bērniem” speciālisti konstatēja, ka atsevišķiem bērniem ir nepieciešamas brilles, kas nav nodrošinātas, kā arī par aizdomām, ka bērnunama bērnus mēdz, iespējams, nepamatoti vest uz psihoneiroloģiskajām slimnīcām.

Uz problēmu, ka šādu iestāžu bērnus ne vienmēr stacionāros ievieto pamatoti, norādīja arī psihoneiroloģiskās slimnīcas „Ģintermuiža” Narkoloģijas nodaļas vadītājs Genadijs Vihņēvičs.

“Vienmēr nav. Tā ir arī varbūt mūsu subjektīva attieksme. Mums bieži vien ir tāda sajūta, ka bērnu iestādes grib tikt vaļā no saviem bērniem. Un tāpēc viņi ir gatavi sūtīt jebkur viņus, lai tikai viņi nebūtu viņiem acu priekšā,” atzina Vihņēvičs.  

Viņš apliecina, ka to saka arī bērni: “Tā mums diemžēl izskatās”.

Tā gan neesot visos bērnunamos. Tomēr arī tagad biedrības „Bērni bērniem” eksperti, kas uzturējās bērnunamos un vēroja notikušo, norāda, ka krasas nesakritības ir bērnu lietās un medicīnas kartēs. Secināts, ka medicīnas kartes neuzrāda diagnozes, kas rakstītas bērnu lietās, piemēram, smaga garīga atpalicība, vidēji smaga garīga atpalicība.

Šādas diagnozes vērtētāji ieteikuši izņemt, jo ir aizdomas, ka bērnu lietās tās pierakstītas mehāniski un apzināti, šādas diagnozes dod pamatu manipulēšanai ar bērna mācību spējām un ārstēšanas paņēmieniem.

Uz jautājumu, vai Veselības inspekcija pārbaudē pievērsās aizdomām par, iespējams, nepamatotu Jelgavas bērnu sociālās aprūpes centra bērnu sūtīšanu uz psihoneiroloģiskajām slimnīcā, inspekcijā atbild apstiprinoši.

Pēc tam, kad Zemgales kontroles nodaļa 3.aprīlī pārbaudījusi bērnunamu, papildu pievienojusies arī Veselības inspekcijas Rīgas veselības aprūpes kvalitātes kontroles nodaļa, kas pētījusi detalizēti tieši bērnu ģimenes ārstu darbību.

„Tur arī tika apskatīta medicīniskā dokumentācija un visi profilaktiskie pasākumi un attiecīgi nekādi pārkāpumi arī netika konstatēti,” stāsta inspekcijas pārstāve Ineta Miglāne.

“Kas attiecas uz psihoneiroloģisko slimnīcu, ģimenes ārsts nav izsniedzis nosūtījumus, attiecīgi par bērnu nogādāšanu slimnīcā visa atbildība jāuzņemas bērnunama vadītājai, jo viņa kā bērna tiesiskā aizbildne attiecīgi krīzes situācijās pieņem lēmumu izsaukt ātro medicīnisko palīdzību vai kā savādāk parūpēties par šo bērnu veselības stāvokli konkrētajā mirklī. Mūsu atbildība sniedzas tikai līdz ģimenes ārstu darbībai,” skaidro Miglāne.

Līdz ar to Veselības inspekcijas kompetencē ir vērtēt tikai ģimenes ārstu atbildību, un veiktā pārbaude ir noslēgusies.  

9 komentāri
Rita
neko nemaz nedrīkst atklāt līdz vēlēšanu beigām Politnistadnes visi saprata jau pēc pirmās instruktāžas rezies
Silvis
Tad jāsaprot, ka pēc visām pārbaudēm viss būs vislabākajā kārtībā? Jo papīri ir kārtībā.
Zigrīda
Kaut kādi sektanti uzradušies - ja bērnu ved uz slimnīcu, tad tā ir vardarbība un bērnu tiesību pārkāpums. Kaut kādus iesācējus žurnālistiskā iecēluši par ekspertiem. Trokšņa taisītāji.
Jauniesi no malas.
Visus jasudz eiropas tiesa par bernu un jauniesu spidzinasanu un moralisko kaitejumu bernu nama!
lll
Es nesaku ka visi taa dara, bet taa ir vieniga arstu kasta kurai ir tadas iespejas. Neviens kardiologs vai kjirurgs to nevar izlemt. Diagnozi par nepieskaitamibu var izlikt vien arsts psihiatrs. Ierakstit uz muzhu diagnozi par psihisku slimibu arii var vienaa personaa - tad daudzas lietas kljust daudz grutak pieejamas, kaut vai auto tiesibu iegushana...
mbrigzna
Šādu diagnozi nepieņem viens ārsts, bet ārstu konsīlijs, tad jūs šobrīd sakat, ka visi ir korumpēti mērģļi, kas sabeidz citu dzīves :)
lll
Esat kādreiz aizdomājusies kada vara ir psihiatram? Šis ārsts ar savu kompetenci, godaprātu, gudrību var laupīt cilvēkam visu, atņemot rīcībspēju, atzīstot par neadekvātu... Un nekas ko šis cilvēks mēģinās teikt, netiks uzklausīts, jo viņam vairs nav nekādu rīcībspēju, tiesību sevi pārstāvēt. Un šie ārsti izlemj visu par šiem bērniem - un bērniem nav kam sūdzeties, jo kurš klausīsies atpalikušajā, nespējīgājā, trakajā? Tās ir diagnozes uz mūžu cilvēkam. :)
Protams, ka neatklāj
Protams, ka VI neko neatklāj, jo skata situāciju vienpusēji. Pārbaudot tikai medicīnas kartes. Neviens nesalīdzināja ar bērnu lietām, kur informācija BIJA neatbilstoša medicīnas kartēm.
Ieteicams
atrisinājums ir izvietot aizdomīgajos bērnu namos vebkameras ar izeju uz internetu,kaut vai profilakses nolūkos,jo šīs grūti pierādāmās sūdzības droši vien turpināsies.
Pievienot komentāru
Komentēt vari ar kādu no saviem sociālajiem profiliem
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Populārākie
Interesanti