Sadaļas Sadaļas

Jelgavas novads no mēra drauga atkal grib pirkt būtiski sadārdzinātu kultūras namu; VARAM cenšas iejaukties

Satversmes tiesas (ST) lēmums, ka Ozolnieku novada apvienošana ar kaimiņu pašvaldību neatbilst Satversmei, nav vienīgais izaicinājums aizejošajai Jelgavas novada domei. Vairākus gadus pēc ieceres apturēšanas Jelgavas novada domes vadība lielā steigā ir atgriezusies pie plāna nu jau ar trešo piegājienu no mēra drauga par pusmiljonu eiro nopirkt lauku kultūras namu. Tikpat lielā steigā šajā darījumā nu cenšas iejaukties pašvaldību lietu ministrija, jo pirkums ir acīmredzami un būtiski sadārdzināts.

Neraugoties uz nozares ministrijas iebildēm, Jelgavas novada domes izteikts vairākums komitejas sēdē otrdien atbalstīja un lemšanai domē virza ieceri par 500 tūkstošiem eiro iegādāties kultūras namu Platones pagastā.

Jelgavas novads no mēra drauga atkal grib pirkt būtiski sadārdzinātu kultūras namu; VARAM cenšas iejauktiesEdgars Kupčs

Lielzemniekam Uldim Antīpinam Jelgavas novada Platones pagastā pieder ne tikai lauki, bet arī padomju laikos celts kultūras nams un senas dzirnavas. Abās ēkās par dāsnu domes nomas maksu talantus attīsta vietējie pašdarbnieku kolektīvi. Savukārt zemnieku Antīpinu un ilggadējo Jelgavas novada domes priekšsēdi, "zaļzemnieku" Ziedoni Cauni saista sena draudzība. Tās rezultātā, kā arī it kā gādājot mājas saviem kolektīviem, pirms septiņiem gadiem dome pirmoreiz izdomāja kultūras namu no Antīpina nopirkt. Par 570 000 eiro, kas bija desmit reizes vairāk par kadastra vērtību un divreiz dārgāk par noteikto tirgus cenu. Ministrijas apturēja šo domu toreiz, kā arī dažus gadus vēlāk, kad Finanšu ministrija brīdināja mēru, ka tieši viņš būs atbildīgs par nelikumīgu jeb izšķērdīgu rīcību ar nodokļu maksātāju naudu.

"Jūnijā noslēgts kārtējais periods pašvaldības īres līguma saistībām ar Lielvircavas kultūras nama īpašnieku. Īpašuma pārdošanas cena ir noteikta 500 000 eiro apmērā. Īrējot īpašumu, pašvaldība gada ietvaros budžeta izdevumos atvēlē 176 100 eiro. Jauna kultūras nama būvniecība pie visnecilākā arhitektoniskā risinājuma būtu vairāk nekā miljons eiro (..)," Jelgavas novada domes pārstāve Dace Kaņepone izklāstīja, kāpēc pašvaldība nu lielā steigā ir atgriezusies pie ieceres tomēr iegādāties kultūras namu.

"Jelgavas novada pašvaldība Platones pagastā nodrošina astoņu amatierkolektīvu darbību, kam Lielvircavas tautu namā notiek ne tikai mēģinājumu process, bet pasākumi, vietējās kultūras dzīve ar labi apmeklētiem koncertiem, teātra izrādēm un pagasta iedzīvotājiem būtiskiem saviesīgiem notikumiem.

Būtu nekorekti uzskatīt, ka šis lēmumprojekts šīs domes sasaukuma pēdējā sēdē tiek izgrūsts cauri, kā to varētu pasniegt, bet tieši otrādi – esošā dome, noslēdzoties īres līguma termiņam, atkārtoti skar šo jautājumu, lai uzņemtos atbildību par lēmumu šī darba perioda ietvaros.

Tagad lēmums atkal ir dienaskārtībā, atklāts, varam gaidīt risinājumu," teica pašvaldības pārstāve.

Lai gan lēmumprojektu par dārgo pirkumu dome darbakārtībā iekļāvusi it kā starp citu pie dažādiem tehniskiem lēmumiem, turklāt tam neseko iedzīvotājiem pieejams plašāks skaidrojums, ar domes opozīcijas gādību šis jautājums vēl pirms izlemšanas domē nonācis pašvaldību lietu ministrijas redzeslokā. Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) Jelgavas novada domei otrdien nosūtījusi brīdinošu vēstuli.

Fragments no VARAM vēstules: "Pašvaldības dome plāno lemt par nekustamo īpašumu iegādi par summu 500 000 eiro. Savukārt īpašumu tirgus vērtība ir par 3,67 reizēm mazāka nekā «Lielvircava AGRO» piedāvātā pārdošanas cena. Ministrijas ieskatā šobrīd noteiktā cena ir atzīstama par acīmredzami paaugstinātu. Saskaņā ar likumu publiskai personai ar finanšu līdzekļiem jārīkojas lietderīgi. Ir aizliegts iegādāties mantu par acīmredzami paaugstinātu cenu. Tādēļ VARAM lūdz pašvaldību atlikt lēmuma pieņemšanu vai apturēt tā izpildi, ja tas ir jau pieņemts, un sniegt ministrijai skaidrojumu."

Par iecerēto darījumu iepriekš aizrādījumus no valsts Jelgavas novads izpelnījās arī tāpēc, ka novadam pašam naudas pirkumam nebija, un dome prasīja aizdevumu. Tagad lēmumprojekts paredz, ka 200 000 eiro dome samaksā mēneša laikā, bet vēl 300 000 eiro – līdz nākamā gada vidum. Vecā sasaukuma domes sēde par to iecerēta 30. jūnijā, dienu pirms jaunievēlēto domju pirmās sēdes.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt