Pusdiena

Daudzi jaunie pilsoņi neuzspēs iegūt pasi līdz pašvaldību vēlēšanām

Pusdiena

ASV valsts sekretārs Tilersons: Sancijas pret Krieviju paliks spēkā

Jelgavas novadam pārmet domes sēžu ierakstu viltošanu; dome atbild – likums to neliedz

Jelgavas novadam pārmet domes sēžu ierakstu viltošanu; dome atbild – likums to neliedz

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Kamēr vairumā pašvaldību priekšvēlēšanu cīņas tikai sāk uzņemt apgriezienus, Jelgavas novada domē deputātu nesaprašanās ar jaunu skandālu turpinās kopš iepriekšējām vēlēšanām. Opozīcijas deputāti domes priekšsēdētājam "zaļzemniekam" Ziedonim Caunem izvirzījuši apsūdzību dokumentu viltošanā un vardarbības draudos. Novada mērs Caune pēdējā domes sēdē tautas pārstāvjiem draudējis ar policiju un izlikšanu no zāles. Savukārt asās diskusijas no obligāti publicējamā sēdes ieraksta izgrieztas.

Jelgavas novadā jau vairākus gadus ilgst strīds starp domi un Kalnciema iedzīvotājiem. Novadnieki sacēlušies pret pašvaldības atļauju Kalnciemā būvēt lietotu akumulatoru pārstrādes rūpnīcu. Strīdu pašlaik vētī Augstākā tiesa, bet zemākajā instancē iedzīvotājus pret domi pārstāvēja divi pašas domes opozīcijas deputāti – no "Saskaņas centra" ievēlētā Irina Dolgova un "Reģionu alianses" deputāts Kārlis Rimša.

"[Domes vadība] ir ziņojusi Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojam, tie ir apmelojumi. Domes priekšsēdētāja vietniece Ilze Vītola (ZZS) ir parakstījusi [jurista] Dzintara Lagzdiņa sagatavotu tekstu, ka es esmu tiesā pārstāvējis iedzīvotājus un par to saņēmis atlīdzību, bet neesmu to norādījis amatpersonas deklarācijā. Tādas ziņas parakstījusi domes priekšsēdētāja vietniece un nodevusi KNAB. Ja viņa rakstītu personīgi, viņai var rādīties viss kaut kas, bet viņa raksta kā amatpersona," skaidro deputāts Rimša.

"Zaļzemnieku" vadītā Jelgavas novada dome pie korupcijas apkarotājiem vērsusies par deputātiem Rimšu un Dolgovu. Tomēr izmeklēšanā noskaidrojies, ka lieta nemaz nav sākama, jo deputāti tiesā par akumulatoru rūpnīcu bijuši, taču no iedzīvotājiem nekādu naudu nav saņēmuši. Opozicionāri par vēršanos pret viņiem aktualizēja 29. marta domes sēdē.

"Pašvaldība publiski ir apmelojusi cilvēkus! Tā ir apmelojusi kā mani, tā arī Rimšas kungu, kuram lieta ir izbeigta. Ko jūs kā pašvaldība plānojat darīt?" deputāte Dolgova jautā domes sēdē.

Tomēr domnieku diskusijas drīz pārvērtās skaļā vārdu apmaiņā, un mērs Ziedonis Caune draudēja debates pārtraukt ar policiju.

"Jūs varat palikt klusu?! Jūs varat, lūdzu, palikt klusu? Policista kungs, lūdzu nākt šurp! Nāciet palīgā! Dolgovas kundze, lūdzu, beidziet runāt! Jūs jāved ārā ar varu?" Caunes teiktais dzirdams audioierakstā, ko veikuši paši deputāti.

Deputāte Dolgova ir neizpratnē par Caunes draudiem ar policiju: "Uz galdiem es nedejoju un nekādas pretlikumīgas darbības neveicu. Es tikai realizēju savus deputāta pienākumus un uzdevu jautājumus, ko Caunes kungs negrib dzirdēt un uz ko atbildēt arī viņš negrib."

Saskaņā ar likumu viss domes sēdes audioieraksts publicējams domes mājaslapā. Taču tur ievietots sēdes izklāsts bez deputātu diskusijām par apmelošanu un policijas iesaisti.

VARAM valsts sekretāra vietnieks Aivars Draudiņš norāda, ka par tādām situācijām sūdzības ministrijā līdz šim nav saņemtas. Ja iesniegums būs, ministrija domei prasīs paskaidrojumu. Nepietiekamu argumentu gadījumā Draudiņš sola pieprasīt atjaunot audioierakstu pilnā apjomā.

Domes pārstāve Dace Kaņepone saka – nekas neaizliedz domei rediģēt ierakstus pēc saviem ieskatiem. "Audioieraksts papildina protokolu, tas nav patstāvīgs dokuments, bet gan papildinājums domes sēdes protokolam. Šobrīd nav skaidri definēts, kam ir obligāti jābūt ierakstā, tikai tas, kas tur nedrīkst parādīties – personu datu informācija un sensitīvā informācija. Audioversija var atšķirties no realitātē piedzīvotā, jo mēs rūpējamies, lai materiāls būtu atbilstošā skaņas kvalitātē," norāda Kaņepone.

Taču arī protokolā debates atspoguļotas nepilnīgi, bez sarunām par policijas iesaisti. Deputāti Dolgova un Rimša uzskata, ka dome viltojusi audioierakstu, izgriežot daļu spriestā. "Tas ir dramatiski, tas ir šausmīgi, ka tiek viltots dokuments. Es gribētu, lai vainīgās personas tiek sauktas pie atbildības," saka Dolgova. Rimša viņai piekrīt:

"Es domāju, ka tur kaut kas velk uz kriminālu, jo ja reiz domes sēdes audioierakstu sāk montēt, kāda jēga vispār tam ierakstam? Manuprāt, tas ir vienkārši noziegums!"

Par domes audioieraksta rediģēšanu deputāti vērsušies tiesībsargājošajās iestādēs un plāno atkal diskutēt tuvākajā domes sēdē šo trešdien, 26. aprīlī. Jelgavas novada dome jau ir saņēmusi nozares ministrijas norādes, kā jānotiek domes sēdei, kā arī aicinājumus par pieklājīgāku attieksmi pret opozīciju.

Pašvaldību darbu uzraugošā Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija Latvijas Radio norāda, ka domes nedrīkst rediģēt sēžu audioierakstus, izņemot likumā noteikto sensitīvo datu izņemšanu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti