Jelgavas novada vadītājs Caune sola atkāpties pēc budžeta apstiprināšanas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Politiska spiediena dēļ Jelgavas novada domes priekšsēdētājs Ziedonis Caune (Latvijas Zemnieku savienība) paziņojis, ka atkāpsies no amata pēc pašvaldības budžeta apstiprināšanas.

Caune savu nodomu atkāpties deputātiem pavēstīja e-pasta vēstulē, taču tā nonāca publiskajā telpā.

Pašvaldības Komunikāciju departamenta vadītāja Dace Kaņepone norāda, ka Jelgavas novada domes priekšsēdētājs vēl ne publiski, bet tikai deputātiem bija paudis paziņojumu, ka ir nolēmis atkāpties no amata līdz ar budžeta apstiprināšanu, uzskatot, ka tas viņa vadībā ir būtisks kopīgi paveicamais darbs, lai novada pašvaldība varētu veiksmīgi turpināt darbu. Caunes rīcība izriet no politiskā spiediena, ņemot vērā politisko spēku samēra pārbīdi Jelgavas novada domē.

Domes priekšsēdētājs apgalvo, ka šāds spiediens tiek izdarīts - gan pierādāms, gan nepierādāms - arī uz izpildvaras pārstāvjiem.

"Politiskās intereses, ar ko deputāti veidoja savstarpējās vienošanās tūlīt pēc vēlēšanām, vainagojas ar stratēģiskiem soļiem varas pozīciju nostiprināšanā un politiskās ietekmes veidošanai jau apvienotā novada domes darbam un ietekmei izpildvaras veidošanā," skaidro Caune.

Vakar septiņi Jelgavas novada domes deputāti parakstījuši iesniegumu ar pieprasījumu sasaukt ārkārtas sēdi, lai arī pret pašvaldības izpilddirektori Līgu Lonerti ierosinātu disciplinārlietu un atstādinātu viņu no amata. Deputāti neesot apmierināti ar viņas darbu, piesaucot gan maldinošas informācijas sniegšanu, gan nesaimniecisku rīcību.

Caune uzskata, ka šiem pārmetumiem ir maz sakara ar racionāliem pamatojumiem, tie drīzāk esot no konteksta izrauti, sakāpināti un kopumā - viegli attaisnojami. Viņš uzskata, ka darbība ir apzināti vērsta, lai panāktu cita veida politisko ietekmi visā pašvaldības administrācijā.

"Un nav noslēpums, ka šīs taktikas izvēršanai ir ciešs un vienots informatīvs, politisks atbalsts Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijā, kur ministra padomnieka posteni ieņem arī Jelgavas novada domes deputāts [Madars Lasmanis ("Latvijas attīstībai")], un kopumā ņemot vērā politisko ieinteresētību Jelgavas novada domē mazināt Zemnieku savienības "laikus"," pauž Caune.

Bet deputāts Dainis Liepiņš (Latvijas Reģionu Apvienība), kurš sākotnēji bija opozīcijā, bet tagad sevi drīzāk sauc par novērotāju, teic, ka koalīcija, kurā bija Latvijas Zemnieku savienība, Latvijas Zaļā partija un Nacionālā apvienība, jau sākotnēji nebija vērsta uz kopīgu darbu, bet gan tikai uz mierīgu līdzās pastāvēšanu, un, visticamāk, politiskai krīzei novadā neesot nekā kopīga ar "politisko atbalstu no augšas".

"Es domāju, ka drīzāk tur ir kādam atkal apdraudēts tas saucamais politbizness, kas šobrīd notiek novadā. kas no Ozolnieku laikiem sākās un tagad turpinās, un tas ir lielos apmēros un miljonos. Vai tas ir bijis apdraudēts un tāpēc jāmeklē jauni sabiedrotie. Grūti to šobrīd spriest," viņš teica.

Arī Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministra padomnieks noliedz viņa pārstāvētā politiskā spēka vēlmi atbrīvoties no "zemnieku" vadības novadā, bet ir pārliecināts, ka līdz budžeta apstiprināšanai Caune amatā nepaliks.

Lasmanis telefonsarunā ar telekanālu ReTV skaidroja: "Seši mēneši šobrīd reāli ir kavēta darbība, jo novads nestrādā pie tā, pie kā strādā visas pašvaldības. Mēs nestrādājam pie novada reorganizācijas plāna. Mēs joprojām esam divas pašvaldības reāli. Nepiedalāmies ES fondu projektos. Negribu ticēt, ka vairākums deputātu ļaus Caunes kungam mēnesi vai divus vēl spēlēt teātri, kā viņš to ir iedomājies."

Lai gan aizkulisēs ir dzirdēti dažādu politisko spēku potenciālie mēra kandidāti, publiski neviens uzvārds netiek nosaukts. Jāpiebilst gan, ka izveidot jaunu koalīciju būs ļoti grūti, jo sarkanās līnijas dēļ iepriekšējām sadarbībām ir teju visiem politiskajiem spēkiem, vēstīja ReTV.

Kā informē Kaņepone, domes ārkārtas sēdi pēc septiņu deputātu iesnieguma plānots sasaukt ceturtdien, 23.decembrī. Savukārt pašvaldības budžeta apstiprināšana, ja vien deputāti par to spēs vienoties, plānota nākamā gada janvārī.

KONTEKSTS:

Iepriekš novada domē vairākkārt nācies sasaukt ārkārtas domes sēdes, lai lemtu par pilnvaru apturēšanu deputātiem saistībā ar Covid-19 sertifikātu neesamību. Taču lēmumi vairākkārt netika pieņemti kvoruma trūkuma vai citu iemeslu dēļ.

"Politisks žests jeb sabotāža ir pausta ļoti atklāti - deputāti jau kuro sēdi pēc kārtas "nobalso ar kājām", atslēdzoties no sēdes. Protams, ar šādu rīcību viņi pārliecinoši demonstrējuši politisko toni, taču vienlaikus liedz domei ievērot un izpildīt likumā noteiktās prasības," komentē Caune.

Pēc viņa paustā, nevar noliegt acīmredzamu spēku pārbīdi koalīcijā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti