Dienas ziņas

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Tīsu bāzē ataino 1944. gada notikumus

Jelgavas novadā rekonstruē Otrā pasaules kara kauju 1944. gadā

Vēstures entuziasti no vairākām valstīm nedēļas nogalē Jelgavas novadā Tīsu bāzē rekonstruēja 1944. gada notikumus. Šajā kaujā tolaik latviešu puiši bijuši abās pusēs, un pasākuma rīkotāju mērķis bijis parādīt traģisko vēstures situāciju.

Vēsturiskā Tīsu armijas bāze šoreiz kļuvusi par kaujas lauku. Vairāk nekā simts vēstures entuziastu  iejutušies gan padomju karavīru, gan vācu karavīru lomās, kuri 1944. gada 21. augustā satikās uz šosejas Meitene-Jelgava.

"Atkāpjoties vērmahta vienības, kas ienāk jau Latvijas teritorijā, cieta lielu sakāvi pie Šauļiem. Vviņas iekrita uz sarkanarmiešu izveidotu priekšposteni, un tad arī notika tā kauja," stāstīja biedrības ''Kurland'' pārstāvis Jānis Jeļisējevs.

Kauja notika negaidīti, un gūstā tika saņemti vairāki vācu leģionāri, kas ir arī vēsturiski pierādīts fakts. Tomēr tos drīz vien nācās atlaist, jo vācu karaspēks devās pretuzbrukumā. Šī bija viena no kaujām, kur 1944. gadā latviešiem nācās cīnīties pret latviešiem.

"Diemžēl tas ir tāds bēdīgs vēstures posms priekš Latvijas, ka karoja gan vienā, gan otrā pusē. Diemžēl vajadzēja cīnīties, jo dažiem cilvēkiem bija sava ideoloģija," teica kara vēstures rekonstrukcijas kluba ''Redut'' pārstāvis Konstantīns Firsovs.

Kā atzīst organizatori un klubu dalībnieki, kauju rekonstrukcijās gan neesot svarīgi, kurā pusē ierakumiem atrasties. "Mēs gribam parādīt cilvēkiem, kā bija. Vispār jau dažādās rekonstrukijās  nākas uzģērbt dažādas formas. Ir tāds jēdziens kā iegrimt laikmetā. Šodien es biju sarkanarmietis, bet pirms nedēļas citā rekonstrukcijā biju igaunis," skaidroja Igaunijas militārās vēstures kluba pārstāvis Dmitrijs Drjukovs.

Rekonstrukcijā bija iesaistīti arī jaunsargi, kam tā bija vērtīga vēstures stunda. "Viņi nav papildus jāapmāca, viņi zina, kā apieties ar ieroci, kā jānēsā forma, bet visam klāt nāk vēsture. Šeit esot visā tajā iekšā, viņi iemācās to vēsturi tādu, kāda viņa ir, bez politikas," teica pasākuma organizators Ēriks Grinevics.

Pasākumu rīkoja biedrības ''Redut'' un ''Latviešu strēlnieks'',  bet piedalījās arī baltkrievu, igauņu, lietuviešu, ukraiņu un vācu vēstures entuziasti. Vairāki lietuvieši  rekonstrukcijā piedalījās  ar savu vēsturisko auto.

Rekonstrukcijā mīnu vietā sprāga petardes un gaisā dzinkstēja mācību lodes,  bet skatītāji atzina, ka apjaust kara šausmas esot izdevies. "Nesalīdzināt ar to, ko es skolā mācījos, to, ko es biju aptuveni zinājusi, tas ir pavisam cits ieskats, tas uzbrukums, kā tas viss nāk virsū," teica pasākuma apmeklētāja Sigita.

Kauju rekonstrukcija Tīsos norisinājās jau trešo reizi. Šogad tā bija veltīta Latvijas armijas simtgadei.                              

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti