Ārpus Rīgas

Austrumu robežas stiprināšanai no ASV saņemti 30 kvadricikli

Ārpus Rīgas

Ar mobilā ganāmpulka palīdzību saglabās Latvijas dabiskās pļavas

''Zemgales Ziņu'' galvenā redaktore Agnese Leiburga par Daukšām

Jelgavas novada dome zaudē strīdā par Aspazijas dzimtajām mājām «Daukšas»

Augstākā tiesa pielikusi punktu privātīpašnieku un Jelgavas novada domes aptuveni četrus gadus ilgajā strīdā par Aspazijas dzimtajām mājām «Daukšas». Tiesa lēma par labu "Daukšu" saimniekam, kurš pilda saistības un godprātīgi saimnieko īpašumā vairāk nekā 18 gadus, Latvijas Radio pastāstīja reģionālā laikraksta "Zemgales Ziņas" galvenā redaktore Agnese Leiburga.

Jelgavas novada dome 2014.gada decembrī nolēma atpirkt vēsturiskos namus un teju 65 hektārus zemes no vietējās kultūras darbinieces Madlēnas Bratkus un viņas vīra zemnieka Tālivalža. Dome uzskatīja, ka 1998.gadā, kad šis īpašums pārdots Tālivaldim Bratkus, netika ievērots likums par valsts un pašvaldības mantas atsavināšanas kārtību. Proti, toreiz "Daukšas" vajadzēja pārdot izsolē. Taču tā esot bijusi pašvaldības problēma, ne Bratkus vaina.

Jelgavas novada pašvaldības uzskatīja, ka zemnieks nav pildījis pirkuma līguma nosacījumus. Viņam pārmeta kavēšanos ar īpašuma nodokļa nomaksu, kā arī to, ka īpašumā nav noticis neviens dzejnieces Aspazijas atceres pasākums, tāpat pārmesta patvaļīga būvniecība.

Arī šajos jautājumos Augstākā tiesa tomēr nostājās Bratkus pusē, proti, zemes nodokļa parāds tika nomaksāts pirms 2014.gada, kad novada dome nolēma atpirkt īpašumu. Tāpat pārmetumiem par dzejnieces Aspazijas atceres pasākumiem neesot pamata - tiesai iesniegti pietiekami daudz apliecinājumu, ka šādi pasākumi esot notikuši, un īsti neesot pamata apgalvojumiem, ka ģimene nerūpējas par Aspazijas piemiņu viņas dzimtajās mājās.

Pašvaldība vēlējusies atpirkt īpašumu "Daukšas", kurā ietilpst arī aptuveni 64 hektāri lauksaimniecībā izmantojamās zemes, par 33 000 eiro, taču mūsdienās šis Zemgalē esošais īpašums ir aptuveni pusmiljonu eiro vērts. Augstākās tiesas spriedums nozīmē to, ka nav šķēršļu tam, lai šis īpašums uz Bratkus vārda tiktu ierakstīts Zemesgrāmatā. Tas līdz šim nebija izdarīts arī pašvaldības likto šķēršļu dēļ, vēsta "Zemgales Ziņas".

Augstākā tiesa nolēma arī no pašvaldības piedzīt 8740 eiro. Šajā summā ietilpst tiesas izdevumi un piespriestā kompensācija Bratkus ģimenei.  Pašvaldība pagaidām komentārus šajā lietā nesniedz, jo tiesas spriedums vēl rakstiskā formā nav saņemts.

"Zemgales Ziņas" vēsta, ka Augstākās tiesas spriedums nav pārsūdzams.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti