Jelgavas novadā atkal konstatē bīstamo augļu koku slimību - bakteriālo iedegu

Divos no augļkokiem ņemtos paraugos Jelgavas novada Vilces pagastā konstatēta bīstama augļu koku slimība - bakteriālā iedega (izraisa baktērija Erwinia amylovora). Abi paraugi ņemti komercdārzā, kur jau pērn konstatēta bakteriālā iedega, informēja Valsts augu aizsardzības dienestā (VAAD).

Bakteriālā iedega atkārtoti konstatēta paraugos, kas ņemti no ābeles un bumbieres Jelgavas novada Vilces pagasta komercdārzā. Tajā jau 2013.gada augustā konstatēta bīstamā augļkoku slimība un piemēroti fitosanitārie pasākumi.

Šogad kopumā VAAD veicis jau 759 pārbaudes bakteriālo iedegu atklāšanai, tajā skaitā 18 pārbaudes veiktas pērn konstatētajos bakteriālās iedegas perēkļos, 221 pārbaude veikta bakteriālās iedegas buferzonās, kā arī 520 pārbaudes komercdārzos, piemājas dārzos, ceļmalās, savvaļā un stādaudzētavās visā Latvijas teritorijā. Pārbaudes veiktas arī, reaģējot uz iedzīvotāju zvaniem. Kopumā noņemti 674 paraugi, bet laboratoriski izanalizēti 254 paraugi.

2013.gadā astoņās vietās Rīgas, Zemgales un Kurzemes reģionā konstatēta augļu kokiem un dekoratīvajiem stādījumiem kaitīgā bakteriālā iedega. Visos gadījumos VAAD pieņēmis lēmumus par fitosanitāro pasākumu piemērošanu - apstādījumi, kuros konstatēts šis augu karantīnas organisms, atzīti par bakteriālo iedegu perēkli un iznīcināti, teritorijā trīs kilometru rādiusā ap perēkli noteikta buferzona. Būtiskākais ierobežojumus attiecināms uz aizliegumu saimniekaugu ziedēšanas laikā, un divas nedēļas pēc ziedēšanas jāpārvieto bišu stropi 3 km rādiusā no konstatētā bakteriālās iedegas.

Augu aizsardzības likums paredz, ka persona var saņemt kompensācijas par fitosanitāro pasākumu izpildi (koku iznīcināšanu) bakteriālās iedegas apkarošanai un izplatības ierobežošanai saskaņā ar noteikumiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt