Pusdiena

Pārliecinošs Saeimas vairākums atbalsta atklātas Valsts prezidenta vēlēšanas

Pusdiena

Lielbritānija apsūdz Krievijas izlūkdienestu augsta līmeņa kiberuzbrukumu rīkošanā

Jelgavas dome par tūkstošiem eiro pirktu alkoholu dokumentos, iespējams, slēpusi kā ziedus

Jelgavas dome par tūkstošiem pirktu alkoholu, iespējams, slēpusi kā ziedus; ziņotāja atlaista

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Valsts policija ir sākusi kriminālprocesu pret kādu Jelgavas veikalnieku par grāmatvedības datu grozīšanu. Tomēr šajā procesā vēl nozīmīgāka loma varētu būt Jelgavas domei. Pašvaldība, iespējams, gadiem ir sagrozījusi arī savu grāmatvedību -  desmitiem tūkstoši eiro tērēti nevis ziedu iegādei, kā norādīts atskaitēs, bet gan dārgam alkoholam domes vadības privātām vajadzībām.

ĪSUMĀ:

  • Policija izmeklē Jelgavas veikala «Dārzs» grāmatvedības sagrozīšanu.
  • Iespējams, arī Jelgavas pašvaldība iegādāto alkoholu dokumentos slēpa kā ziedus.
  • Floriste, kas pievērsa uzmanību notiekošajam, atlaista no darba.
  • Atlaistā darbiniece: Mēneša beigās tika izrakstīts fiktīvs rēķins.
  • Darbiniece: pudeles uz domes rēķina ņemtas arī privātām vajadzībām.
  • Pēc iebildumiem veikala vadība vērsās pret darbinieci un beigās viņu atlaida.
  • Darbiniece pirmajā tiesā zaudēja, bet turpina tiesāties.
  • Prokurors policijas izmeklēšanu par ziedu veikalu raksturo ka «visai jēlu».

Uzraugošo iestāžu uzmanību Jelgavas domes izpriecām vērsusi veikala pārdevēja, kam alkohols pavadzīmēs bija jānoformē kā puķes. Taču pārdevēju no darba atlaida.

Valsts policijas kriminālprocess par kāda Jelgavas ziedu salona grāmatvedības pārkāpumiem aizved uz veikalam kaimiņos esošo Jelgavas domes namu, kurā saimnieko Zaļo un Zemnieku savienība. Jelgavas pašvaldība ilgus gadus ir pastāvīga uzņēmuma «Dārzs» puķu veikala kliente.

Tirgotavas nu jau kādreizējā pārdevēja Latvijas Radio stāstīja, ka tur kā floriste nostrādājusi trīs gadus, sākotnēji viņa bijusi lieciniece tam, ka veikalu apmeklē domes darbinieki un centralizētās grāmatvedības pārstāves, kas pirka dārgu alkoholu personiskām vajadzībām, bet pēc tam dokumentos tas tika ierakstīts kā ziedu pirkums.

«Kā telpaugi, kā visādas vāzes, kas faktiski netika iegādātas. Mēneša beigās tika izrakstīts fiktīvs rēķins, kas neatbilda patiesībai,» liecina bijusī pārdevēja.

Domes pārstāvji veikalu apciemojuši regulāri.

Kā redzams pārdevējas pierakstu kladē, par alkohola saņemšanu veikalā parakstījušies mēra vietnieks, izpilddirektore, preses sekretāres, grāmatvedības vadība.

Ikmēneša rēķins domei bijis līdz pat 3000 eiro. Pusi no šīm summām vai reizēm pat divas trešdaļas esot veidojusi samaksa par grādīgajām dzirām.

«Konjaki, balzami, šampanieši – viss kaut kas. Piemēram, atnāk domes darbinieks un saka: «Man slāpst, iedod, lūdzu, man lielo balzama pudeli!» Tas notika regulāri, es tiešām nepārspīlēju – regulāri. Pēc tam tā balzama pudele vai konjaks tika ierakstīti kā ziedi. Pilsētas centralizētās grāmatvedības grāmatvedes arī pusdienlaikā atskrien: «Šampanieša pudeli iedod mums, lūdzu, jautrākai dzīvei!» Un tā regulāri,» stāstīja pārdevēja.

Uzņēmuma «Dārzs» puķu veikals. 2018. gads
Uzņēmuma «Dārzs» puķu veikals. 2018. gads

Līdz pērnajam rudenim pārdevēja esot piecietusi to, ka domes brangi pasūtinātais alkohols pavadzīmēs ir jāieraksta kā orhidejas vai ziedu pušķi. Taču tad domes cilvēki likuši sarakstā piefiksēt reizes, kad balzama vai viskija pudeles ņem privātām vajadzībām, par kurām mēneša beigās maksā dome.

Pārdevēja iebilda, ka tas nav īsti pareizi. Par to domes pārstāvji uzstājuši, lai veikals no mutīgās tirgotājas atbrīvojas, citādi domes iepirkumus vairs nedabūs.

Pārdevējas pašreizējais juridiskais pārstāvis, Latvijas Brīvo arodbiedrību savienības jurists Kaspars Rācenājs stāstīja, ka tad sākušās dažādas represijas pret darbinieci.

«Tika noskaņoti arī pārējie darbinieki pret puķu pārdevēju. Līdz tam visiem darbiniekiem tika maksātas aplokšņu algas, bet pēc šī incidenta pārējiem darbiniekiem aplokšņu algas vairs nemaksāja. Loģiski, ka pārējie sāka izteikt pārmetumus – kāpēc tevis dēļ mums te tagad maksā mazāku algu,» stāstīja Rācenājs.

Pēc tam pārdevēja no veikala pilsētas centrā aizrotēta strādāt uz dārzniecību Jelgavas nomalē.

Darbiniece nebija mierā, līdz beidzot uzņēmums viņu atlaida it kā štatu samazināšanas dēļ.

Uzņēmuma «Dārzs» īpašniece Anita Keiša atlaišanu apstiprināja, bet noliedza aplokšņu algas un domei tirgotā alkohola pārvēršanos ziedos.

«Kāpēc man jums kas jāatklāj un jāstāsta?!» sacīja Keiša, bet piebilda, ka gan uzņēmumam, gan domei ir atbilstoši sadarbības līgumi. Darbinieces stāstītais neesot patiesība, par ko liecinot arī viņas zaudēšana pirmās instances tiesā.

«Tagad lai lemj tiesa, pirms tās es jums neko nestāstīšu – pilnīgi garām!» noteica veikala īpašniece.

Anitas Keišas puķu veikals ir Jelgavā vienīgais ar tik plašu alkohola stendu un pēdējos gados ir bijis vienīgais, kas spējis uzvarēt domes un tās iestāžu iepirkumos par ziedu piegādēm. Firmas 280 000 eiro gada apgrozījumā trešdaļu veido divu «zaļzemnieku» pašvaldību – Jelgavas domes un Jelgavas novada domes – pasūtījumi.

Pilsētas pašvaldības izpilddirektore Irēna Škutāne atzina, ka uz puķu veikalu iet bieži:  «Es varu pateikt, ka tas ir diezgan bieži, jo mums pilsētā ir ļoti daudz iestāžu, un pasākumi notiek ļoti regulāri.»

Kā pilnīgi nepareizu apgalvojumu izpilddirektore raksturoja Latvijas Radio piebildi, ka starp domes pasūtītajiem ziediem bieži slēpjas arī alkohols. «Tur neslēpjas alkoholiskie dzērieni. Dažreiz mēs saviem simtgadniekiem dāvinām konfekšu grozus, kur lūdzam iesaiņot arī balzamu, uzskatot, ka tas ir kā dzīvības eliksīrs zāļu vietā,» atzina Škutāne, kategoriski noliedzot, ka domes darbinieki dzērienus ņemtu arī savām vajadzībām.

Līdz otrdienai, 9. oktobrim, pārdevēja gatavo sūdzību apelācijas instancei, jo pirmā tiesa ignorējusi viņas teikto par domes aizdomīgajiem pasūtījumiem, kuru dēļ viņa atlaista kā trauksmes cēlāja.

Zemgales tiesas apgabala prokuratūras virsprokurors Dainis Mālmanis policijas kriminālprocesu par ziedu veikalu un Jelgavas domi pašlaik raksturoja kā «visai jēlu».

Valsts policijas Zemgales reģiona pārvaldes pārstāve Ieva Sietniece par izmeklēšanu runāja lakoniski - Kriminālpolicijas biroja lietvedībā ir kriminālprocess, kas sākts pēc Krimināllikuma 217. panta, tas ir, par grāmatvedības un statistiskās informācijas noteikumu pārkāpšanu. «Kriminālprocesā tiek veiktas pirmstiesas izmeklēšanas darbības, plašāki komentāri izmeklēšanas interesēs netiek sniegti.»

Latvijas Radio rīcībā ir ziņas, ka par šiem jautājumiem Jelgavas domi revidējusi arī Valsts kontrole, kuras ziņojums «zaļzemnieku» vadītās Latvijas Lielo pilsētu asociācijas iebilžu dēļ arvien gan ir slepens. Jelgava patlaban ir asociācijas prezidējošā pilsēta. Revidenti ir atklājuši haosu un nelikumības Jelgavas domes reprezentācijas izdevumos, kuros ietilpst arī it kā ziedi.

Revidentu atklājumi pirms dažiem gadiem maksāja amatus virknei domes kapitālsabiedrību vadītāju – revīzijā arī atklājās, ka par nodokļu naudu personiskām vajadzībām pirkts alkohols, veļa, apmeklēti dārgi restorāni. Daļai bijušo domes uzņēmumu priekšnieku vēl turpinās tiesvedības.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti