Panorāma

Francijas senātā konference par Baltijas simtgadi

Panorāma

Panorāma

Sāk kriminālprocesu par Jelgavas bērnunamu

Jelgavas bērnunama kriminālprocesā ātrus rezultātus nesola

Valsts policijas (VP) Zemgales reģiona pārvaldes (ZRP) Kriminālpolicijas birojs nesola ātrus rezultātus tā sauktajā Jelgavas bērnunama kriminālprocesā, kas nesen tika uzsākts par valsts amatpersonas bezdarbību. Izmeklētājiem jānoskaidro, vai tiesībsarga iesniegumā minētie iespējamie pārkāpumi Jelgavas bērnu sociālās aprūpes centrā atbilst patiesībai un vai vainīgie ir saucami pie atbildības. Pagaidām ne bijušajai bērnunama direktorei, ne citiem darbiniekiem nekāds statuss lietā nav piemērots.

Lai noskaidrotu, kas patiesībā notika aiz bērnunama sienām, izmeklētājiem būs jānopratina desmitiem bijušo un esošo audzēkņu un darbinieku.

VP ZRP Kriminālpolicijas biroja priekšnieks Juris Staļģevics uzsver, ka kriminālprocess ir tikai sākuma stadijā un gaidīt ātrus rezultātus ir pāragri.

"Tas, šī izmeklēšana, nebūs viena mēneša griezumā. Bērni ir daudzi jānopratina, tāpat bijušais un tagadējais personāls, vai ir nozieguma pazīmes. Tikai tad varēsim pieņemt lēmumu (..). Bērni ir īpaši aizsargājamas personas. Jāvērtē arī, ka bērns var kaut ko piedomāt klāt. Tāpēc lieta ir birojā, tā ir pārņemta no Jelgavas iecirkņa, mums strādā ļoti pieredzējuši darbinieki," apgalvo Staļģevics.

Lai gan process uzsākts par amatpersonas bezdarbību, ne bijušajai bērnunama vadītājai Maijai Neilandei, ne citiem darbiniekiem nekāds statuss lietā nav piemērots. "Tiesībsarga iesniegumā mēs skatāmies gan viņas, gan pārējās administrācijas un iesaistīto  lomu. Par iespējamiem pārkāpumiem pret bērniem," skaidro policijas pārstāvis.

Tiesībsargs Juris Jansons par pārkāpumiem Jelgavas bērnunamā tiesībsargājošās iestādes informēja jau pērn augusta beigās.

Pašvaldībā Neilandei darbu neuzteica, un arī Jelgavas iecirknī atteica uzsākt kriminālprocesu. Tikai pēc tam, ka tiesībsargs šo atteikumu pārsūdzēja prokuratūrā, pieņemts lēmums par kriminālprocesu. Un vēlāk Neilande pati uzrakstīja atlūgumu. Izmeklētājiem esot daudz jautājumu, kas jāuzdod.

"Vai ir novērsts viss, kas saistīts ar vardarbību – savstarpējo vardarbību un vardarbību no darbinieku puses? Tas ir pilns komplekss, ko bieži sabiedrībā saka – "nu, tie jau tādi bērni". Bet, ja uzņemas šo aprūpi, ir jānodrošina pilns, kvalitatīvs sociālais pakalpojums," norāda tiesībsargs.

Viņš uzsver, ka šīs lietas grūti izmeklēt arī tādēļ, ka pašvaldības un aprūpes iestādes ir cieši saistītas.

KONTEKSTS:

Sabiedriskie mediji 2017.gada vidū ziņoja par vardarbību un citiem bērnu tiesību pārkāpumiem Jelgavas bērnunamā. Reaģējot uz to, vairākām bērnunama audzinātājām tika uzteikts darbs un piemērota maksimālais naudassods, savukārt bijusī bērnunama direktore Maija Neilande jūnijā pati iesniedza atlūgumu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti