Jelgavas bērnunama audzēkņi sāk atsaukt liecības par vardarbību

Jelgavas bērnunama bērni sākuši atsaukt savas liecības par iespējamo vardarbību un pārkāpumiem iestādē. Viena no iepriekš bērnu tiesību sargu uzsāktās izmeklēšanas laikā atstādinātajām audzinātājām ir atgriezusies darbā, savukārt bērnunama vadītāja Maija Neilande, par kuru bērni arī sūdzējušies, atkāpties negrasās un pat uzturas bērnunamā daudz vairāk. Liecības atsauca arī kāds cits zēns bērnunamā Vidzemē.

Vidzemē bērnunama audzēknis atsauc liecības

Pārkāpumus bērnu aprūpes iestādes vislabāk var pamanīt pašvaldībā, piemēram, bāriņtiesa, kas reizi vai divas reizes gadā dodas ar bērniem aprunāties, un vēl ir pašvaldības sociālais dienests. Ir arī skolas, ģimenes ārsti un citi cilvēki blakus, bet ārpus tā saucamās „sistēmas”. Plānotās un neplānotās vizītēs aprūpes centrus apmeklē Bērnu tiesību aizsardzības inspekcija un par situāciju reizi gadā ziņo arī Tiesībsarga birojs.

Un tieši tiesībsargs iepriekš konstatēja sabiedrisko mediju pētniecības ciklā „Sistēmas bērni” izgaismotajiem pārkāpumiem līdzīgu situāciju - bērnu sūtīšana uz internātiem un ievietošana psihoneiroloģiskajās slimnīcās notiek arī citos Latvijas bērnunamos. Par konstatētiem personāla vardarbības gadījumiem un par iespējamu seksuālu vardarbību audzēkņu starpā Salas pagasta bērnunamā „Līkumi” pēc tiesībsarga iniciatīvas uzsākts kriminālprocess.

Arī Vidzemē eksperti, vērtējot bērnu individuālās vajadzības šogad un pērn, uzrakstījuši oficiālu iesniegumu bērnu inspekcijai par vardarbības gadījumu Valkas novada Ērģemes bērnunamā, balstītu uz kāda zēna liecībām. Vēl notiek izmeklēšana, taču prognozējams, ka tā beigsies bez rezultāta, jo pēkšņi puika ar inspektoriem runāt atteicies. 

Bērnunama direktore Agrita Poga apstiprināja to, ka pašlaik notiek izmeklēšana, bet bērns esot samelojies.

“Te viens bērns tā kā pasūdzējās, bet viņš sameloja, jo tad, kad pēc tam Bērnu inspekcija sāka par to interesēties, tad viņš to visu noliedza, ka tā nav taisnība,” stāsta Poga.

“Bija gribējis iet ārā pīpēt pēc atļautā laika. Audzinātāja viņu nelaida, tā kā piestājās durvīm priekšā un viņam tas nepatika. Kad pēdējo reizi bija Bērnu tiesību aizsardzības inspekcija, viņi jau pateica, viņiem nav nekādu materiālu, kādēļ to lietu turpināt,” skaidro Poga.

Inspekcijā apstiprina, ka vardarbības gadījums neesot apstiprinājies, jo zēns par šo tematu runāt atsakoties, grupas biedri apliecinot, ka viņš patiešām samelojies.

Jelgavas bērni sāk atsaukt liecības

Cik liela ir uzraugošo instanču ticība bērniem un kāpēc viņi reizēm izvēlas labāk paklusēt? Radio zināms, ka izmeklēšanas laikā Jelgavā, kurā vāc pierādījumus pret trīs audzinātājām, bērni sākuši savas liecības atsaukt vai noliegt. Tādā gadījumā lietvedību varētu izbeigt.

“Kad viņu sāk pratināt, intervēt, viņš sāk domāt par sekām, par rezultātiem un, iespējams, tāpēc arī maina savas liecības, jo saprot - no tā viņš neko neiegūs, viss beigsies ar kaut kādiem varbūt izteiktiem draudiem un spiedienu. Viņš netic, tas bērns vairs netic sistēmai,” pieļauj tiesībsargs Juris Jansons.  

Arī Jelgavā šāda situācija varētu būt iespējama, jo bērni jau otro mēnesi izmeklēšanas laikā tāpat dzīvo bērnunamā un vadītāja Maija Neilande tagad tur uzturoties krietni biežāk nekā iepriekš, arī naktīs.

Situācijā, kad vienlaikus sistēmai varam tērēt pat divus tūkstošus eiro mēnesī par vienu bērnu, aizvien naudas trūkums ir galvenais arguments, kādēļ nekas nemainās.

Daudzkārt mazākas summas saņem audžuģimenes, un neesot naudas arī pasākumiem, darbam ar ģimenēm, lai bērni no tām nebūtu jāizņem vispār, un personāla algām, kas, iespējams, ietekmē attieksmi pret darbu.

Vienai audzinātājai Bērnu inspekcija ļāvusi darbā atgriezties. Radio zināms, ka nav izdevies savākt pietiekamus pierādījumus, jo bērni no iepriekš sniegtajām liecībām atsakoties. Tikmēr divas citas bērnunama audzinātājas aizvien ir atstādinātas, vēl divas ar iesniegumiem nesaistītas aprūpes personas uzrakstījušas atlūgumu. Tikmēr iestādes vadītāja Maija Neilande, kas pati figurē vairākās iespējamas vardarbības epizodēs, atkāpties negrasās.

Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas bērnu tiesību aizsardzības departamenta direktore Inga Krastiņa Latvijas Radio raidījumā “Krustpunktā” apstiprināja, ka vienā administratīvā pārkāpuma lieta ir izbeigta, līdz ar to vairs nav pamata viņas atstādināšanai no darba.

Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas bērnu tiesību aizsardzības departamenta direktore Inga Krastiņa Latvijas Radio raidījumā “Krustpunktā” apstiprināja, ka vienā administratīvā pārkāpuma lieta ir izbeigta, līdz ar to vairs nav pamata viņas atstādināšanai no darba.

Krastiņa arī sacīja, ka “negribētu teikt, ka bērni atsakās no liecībām, nav pamata tā domāt“.  Viņa sacīja, ka notika pārrunas ir ar 35 bērniem, bērni runājuši un informāciju snieguši, un nav pamata domāt, ka viņi kādu informāciju nav snieguši. Arī liecinieku viedoklis tiek uzklausīts, un pārbaudīti dokumenti. Plašāk par izmeklētajām administratīvā pārkāpuma lietām viņa nevar runāt. Arī Neilandes atstādināšanai vai lietas nodošanai policijai, lai sāktu kriminālprocesu, šobrīd nav pamatojuma, norādīja Krastiņa. 

“Tā kā liela draudzīga kompānija”  

Par atbildīgo uzraugošo iestāžu spēju saskatīt problēmas un rīkoties tiesībsargs Juris Jansons ir kritisks.

“Mēs esam jau rakstījuši gan uz valdību, gan uz Bērnu tiesību aizsardzības inspekciju. Reakcija ir bijusi nekāda, “mēs esam veikuši pārbaudes, viss ir kārtībā”,” saka tiesībsargs.

Viņš norāda, ka kopīgajos pasākumos vai konferencēs, kur ir pašvaldības bāriņtiesu, pašvaldību sociālie darbinieki, bērnunamu darbinieki vai vadītāji, “viņi ir tā kā tāda liela draudzīga kompānija”.

“To es salīdzinātu, iedomājieties, izmeklētājs, prokurors un tiesnesis, apsūdzētais un cietušais, visi draudzīgi, roku rokā, tā teikt, ballē,” nosaka tiesībsargs.  

Ir pamats analizēt pieņēmumu, ka pašvaldībās sistēmas, kas uzbūvētas ap bērnunamiem, izveidotas tā, lai ieguvēji būtu visi. Bērnunamus finansē pašvaldības, personālam ir darbs, un iegūst arī internātskolas, kas atrodas pašvaldības teritorijā.

Iespējams, situāciju varētu daļēji atrisināt iecere nākamgad vairs nepiešķirt valsts finansējumu internātskolu uzturēšanai, tomēr nevar cerēt, ka tas mainīs sistēmu kardināli.

Ne visi eksperti steidz ziņot par pārkāpumiem

Tikai divas ekspertu komandas izvēlējušās ziņot par bērnunamos redzētajiem pārkāpumiem. Biedrības „Bērni bērniem” psiholoģe Andrija Likova atceras, ka arī viņas komandā lēmuma pieņemšana nav bijusi vienprātīga.

“Visa mūsu komanda kopā koridorā dzirdēja no tā aprūpes personāla šo emocionālo vardarbību, tās izpausmes. Mēs runājām par to, ka ir jāziņo. Par to ir jārunā, un pretestība diemžēl arī tiek saņemta, jo tas teksts ir tāds – “vai mēs neaizvainosim personālu, ja mēs tik tieši par to runāsim”,” atceras Likova.

Par personāla neaizvainošanu ieminējusies biedrības ergoterapeite Zanda Timma, kura gan par to bija nerunīga. 

“Es atvainojos, es nezinu, vai es esmu tiesīga jums kaut ko komentēt šajā situācijā. Es nezinu, vai es būšu pareizais cilvēks, kam jautāt. Es tā kā gribētu atturēties no komentāru sniegšanas,” sacīja Timma.  

Var uzskatīt, ka citas vērtētāju grupas neko nekonstatēja, bet, iespējams, vai par to var būt droši?

“Mums ir kaut kādas intereses un bieži vien, pašsaglabāšanās instinkta vadīti, mēs šo to pieciešam. Tad izšķirties, kurā brīdī kas ir patiesi un kur vēl paša intereses iemaisās, es kaut kā tā….”  par to, kāpēc daži izvēlas neziņot un pašvaldības gadiem neredz problēmas, spriež vērtētāju grupas, biedrības „Bērni bērniem” vadītāja Ieva Kalniņa.

Kā to varēja nepamanīt skolotāji, ārsti, personas ārpus bērnunama? Iespējams, ka cits citu piesedz ne tikai pilsētā, bet arī pieaugušie, kuru pienākums būtu ziņot. Uz notiekošo piever acis ne tikai Jelgavā.

Sarunā ar Bērnu inspekcijas atbildīgās nodaļas vadītāju Ingu Krastiņu top skaidrs, ka Jelgava inspektoru redzeslokā nonākusi ne pirmo reizi un sūdzības par šo bērnunamu figurē ar zināmu regularitāti. Visbiežāk pārbaudes beidzas bez iznākuma. Krastiņa pat pieļauj, ka par notikušo lielāka atbildība būtu jāuzņemas projekta uzraudzītājiem, nevis izmeklētājiem.

“Droši vien, ka šeit ir strīds starp divām pusēm – vērtētāji un iestāde. Un tas viņiem jārisina sadarbībā ar plānošanas reģionu, ir jānāk kopā un jāskatās, kur ir bijušas problēmas, kāpēc tā informācija atšķiras bērnunamam un vērtētājam,” saka Krastiņa.  

Asa reakcija neseko

To, vai Jelgavas bērnunama darbinieki un iestādes vadītāja pašvaldībai būtu jāatlaiž, pašvaldība skaidri nepasaka.

Pirms diviem gadiem, komentējot aprakstītos, līdzīgos pārkāpumus, ko konstatēja Tiesībsarga birojs, inspekcija pauda viedokli, ka situācija ir pārspīlēta. Par iespējamas vardarbības gadījumiem bērnunamā „Līkumi” uzsākts kriminālprocess. Tajā pašā laikā inspekcijas darbinieki vardarbību, seksuālo vardarbību un virkni citu pārkāpumu tur nekonstatēja.

“Mēs nemēdzam pārbaužu rezultātus nodot Ģenerālprokuratūrai vērtēšanai. Mūsu pieeja ir tāda, ka katrs bērns un situācija ir jāvērtē individuāli,” pirms diviem gadiem klāstīja toreizēja inspekcijas vadītāja Laila Rieksta-Riekstiņa.

Bērnu tiesību aizsardzības inspekcijā lielākā daļa lietu tiek izbeigtas. Viens no biedrības „Bērni bērniem” iesniegumiem adresēts arī Bērnu inspekciju pārraugošajam labklājības ministram Jānim Reiram (“Vienotība”). Viņš ir atbildīgais par Deinstitucionalizācijas projektu un sistēmā problēmas nesaskata.

Ministrs uzskata, ka nevar visu novelt uz inspekciju, jo tai ir ļoti ierobežots cilvēku skaits”, un atbildība jāuzņemas pašvaldībai.   

Ekspertu iesniegumus par Jelgavas bērnunamā konstatēto Latvijas Radio nodeva arī divām Saeimas komisijām - Cilvēktiesību komisijai un Sociālo lietu komisijai. Deputāti solīja pievērst uzmanību. Iepazīstoties ar iesniegumu saturu, Sociālo lietu komisijas vadītāja Aija Barča (Zaļo un zemnieku savienība) situāciju raksturoja kā šokējošu.

Bet jau pēc nedēļas Radio rīta intervijā Barča atturējās Jelgavas gadījumu saistīt ar kopējo sistēmu. Komisijā bija aicināts labklājības ministrs, taču neviens deputāts par bērnunamu neuzdeva nekādus jautājumus.  

Cilvēktiesību komisija turpinās vērtēt situāciju

Cilvēktiesību komisijas vadītāja Inese Laizāne (Nacionālā apvienība) savukārt pieļauj, ka Jelgavas bērnunamā fiksētais nav izņēmums, un uzsver, ka “būtiski to tā neatstāt, neielikt atvilktnē, un izlikties, ka, to noklausoties, likumi nav jāmaina un viss ir kārtībā”. Viņa solīja aicināt uz komisijas sēdi Bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas vadītāju Ilonu Kronbergu un arī aicināt uz diskusiju Pašvaldību savienību.

“Visšokējošākais man bija viens teikums, ka nav jau jēgas sūdzēties, mēs esam pieraduši un tā te visu laiku notiek. Šī bezcerība man likās visgraujošākā, jo tas liecina, ka cilvēkiem vairs pat nav cerības, ka kaut kas var mainīties, un to gan nevar pieļaut,” uzsver Laizāne.

“Tas notiek, tāda sajūta, ka slēgtā iestādē kā cietumā, kur kāds nejauši iekļūst. Tur ir jādarbojas, citādāk mēs tā kā parunājam, un pēc tam aizbrauc inspekcija un pasaka, nu jā, tā īsti nebija, bērni pārspīlē vai vēl kaut ko. Šeit ir fakti un liecinieki, kas to ir apliecinājuši,” saka komisijas vadītāja.  

31 komentārs
No malas
Ir nācies saskarties ar šo jautājumu, tādēļ nepārprotami jāpiekrīt, ka bērnu namos un citās līdzīgās iestādēs ir vairāk nekā vajadzētu būt bērni, kuriem tiek dotas psihotropas zāles, arī psih.slimnīcas šie bērni apmeklē, dažviet pat puse no bērniem.. Šī problēma nav tikai Vidzemē, bet arī Kurzemē. Bet kā sievietes var sodīt trakojošu bērnu? Te rungai otrs gals. Bet vēl ir nācies redzēt, ka bērni guļ kopā, kā gan savādāk, ja meitenes un zēni dzīvo kopā? Kas tas vispār ir : Jauniešu māja? = Jaunieši dar ko grib! Un te nu sistēmas vaina - bērni tiek pičķāti ar zālēm un no mazotnes bauda izvirtības, abortus, ir nepilngadīgas mammas utt...
Mudīte
Lielai daļai bērnu namu bērnu tomēr ir veselības problēmas, arī parādītajās intervijās to var redzēt. Jautājums ir tāds - vai izglītības sistēmā kāds ir paredzējis, kā un kur apmācīt šos problēmu bērnus. Pašlaik mācībās vājākos bērnus integrē vispārējā skolā, līdz ar to arī skolotājam nav laika pievērsties spējīgajiem, bet jādomā, kā izvilkt vājākos. Izglītības ministrija pašlaik cenšas likvidēt speciālās skolas, tā vietā vajadzētu gatavot speciālistus darbam tieši ar šiem bērniem. Ja jārunā par komentāriem, tad ir sajūta, ka daļa komentētāju paši ir ar speciālajām vajadzībām.
Anonims
Es, pati personīgi esmu, izjutusi kā tur, tas viss notiek! kad es teicu vadītājai, ka tā nedrīkst runāt, ar bernu izsturēties! vina, vienkārši man atbildēja,, ej un pieradi, ka es to esmu darījusi! mēs pašas, uz tevi, vēl iesniegumu uzrakstīsim,-par necieņas izrādīšanu audzinātājām,,. Tā tur notiek, bērnam vienkārši izstāsta visus pienākumus bet, par tiesībam netikai, tiek noklusēts! Tiek piebilsts ka bērnam tādu vienkārši nau! Pie tam tajā diena, es dabuju no vaditajas, atpakaļ lidojošu sviestmaizi sejā! :D
kamera
Citās valstīs ir novērošanas kameras. Ja direktore saka, ka safabricējums, tad viņa varētu pati ierosināt uzstādīt kamers, lai pierādītu, ka viss notiek ok.
Lampa
Gribētos beidzot sagaidīt, ka atbildīgās iestādes sāk rīkoties, nevis tikai sapinas jaunās birokrātiskās procedūrās.
strike
Pārleicinoša pašvaldība..... nu kā tad citādi tur dzīvosi visi vienā maisā
Jančuks
Ko var ņemties! Skaidrs, kā saulaina diena- pieaugušie pieļauj vardarbību! Pats savām acīm redzēju, kā skolotājs ar kabeļvadu slānīja...Pats arī tiku zem viņa smagās rokas! Kā ceturtklasnieks varēju protestēt krievu laikos? Viņa sieva, arī skolotāja-tāda pati varmāka. Abi pārcēlās uz mūsu ciemu no kāda bērnunama, varbūt sanāca ziepes, tādēļ notinās no turienes. Direktore? Ha, viņi taču audzina...
Pelni
Oligarhu lieta arī paputēja. Čāks - tā pie mums notiek. Kāpēc despotiska vadītāja uzturējās iestādē, no kuras izlikta. Bērnus apstrādāja vai...Tas nav pārkāpums? Par to viens jāsaka viņai čau. Kā teiktu tautā, viens jautājums, cik "samaksāja".
p0p0p
Nabaga bērni - pret viņiem var izturēties kā pret miskastēm un lupatām, jo viņiem viegli aizvērt muti - vajag vienkārši pabaidīt un viss - liecības tiek atsauktas. Nevienam atbildība nav un nebūs. Ko gribēs ar viņiem darīt to darīs - neticu, ka ne pansionātos, ne bērnunamos darbinieki negrēko.
Nu re
Varas stulbeņi uzāķējās uz bērnu safabricējumu. Ha, ha, ha!
Vara
Tie nebija bērnu safabricējumi, bet pieaugušu cilvēku, speciālistu, novērotās liecības.
Valdis
Piekritu Jansonam ,tur ir viena liela banda ,visi viens otru piesedz !
makita
Kāds tur brīnums, ja bērni atsauc liecības - viņi taču turpina dzīvot bērnu namā kopā ar saviem varmākām un to līdzzinātājiem! Pietiek atkal piedraudēt, piemēram- es izdarīšu tā, lai Tu nekad vairs neredzētu savu māsu/brāli, kas ir Tava vienīgā ģimene- un bērns noliegs visu, ko ir teicis.
mbrigzna
Es nezinu no kurienes sabiedrībā ir tāds mīts, ka bērnunama bērniem telefona nav... Es strādāju bērnu namā par sociālo darbinieku un no 13 bērniem, kuri dzīvo pie mums 10 bērniem ir mobilie telefoni, kuros var arī filmēt! Un šajos Ziemassvētkos 2 bērni dāvanā saņēma pilnīgi jaunus telefonus! Atbrauciet ciemos pie tiem bērniem un uzzināsiet, kādi viņi ir, bet 90 % cilvēku vieglāk ir rakstīt tupus komentārus vai iemest 5 eiro ziedojumu kastītē un stāstīt, ka bērnu nama bērnus neviens nemīl! Kas viņus mīlēs tie 5 eiro, ko lepni iemeti kastītē? Tā esat pieraduši pat no saviem bērniem atpirkties...
Jānis
Bernunamos bērni jāapgadā ar slēptajām kamerām, lai filmē notiekošo. Tieši tāpat, kā ģimenes novēro auklītes attieksmi pret bērnu vecāku prombūtnē, tāpat ir jāizķer agresīvās un neprofesionālās darbinieces bērnu namos. Domāju, valsts pārāk dāsni maksā par bērnunamu uzturēšanu, lai tur ļautu strādāt katram garāmgājējam bez konkursa. Starp citu, vai no tiem vecākiem, kuriem atņem bērnus, VALSTS PIEDZEN REGRESA KĀRTĪBĀ IZDEVUMUS PAR BĒRNA UZTURĒŠANU? Vai šie vecāki tiek piespiedu kārtā ārstēti un nodarbināti, lai ražo sabiedrisko labumu un atpelna savu atvašu uzturu?? Jeb, vnk atņem bērnu, uzliek uz nodokļu maksātāju pleciem un brīvi ļauj vecākiem taisīt nākošos?
EzerEzis
Es gan nezinu, cik veci ir tie bērni, kuri sūdzejās un tagad atsauc sūdzības, bet vai nevarētu būt arī tā, ka viņi tīri dabiski nobīstas un atsauc tagad sūdzības, pat ja viņiem netiktu piedraudēts? Nedomāju, ka ir tik smalki kā tiesībsargs saka "viņi netic sistēmai", viņi vienkārši nesaprot, kas notiek - nāk atkal pieaugušie, atkal pārprasa viņam to, ko viņš jau stāstījis, notiek kaut kāda kustība, pieaugušie nopietnām sejām utt... Tiem bērniem taču nav nedz izpratnes, kas notiek, ka viņiem is savas tiesības, ka nav par ko baidīties,.... viniem nav nedz kam pajautāt, nedz kāds viņiem ko izskaidro un viņus aizstāv.. Iedomājieties tādu mazu, vientuļu bērnu tadā kā vakuumā, pilnīgi vienu pašu. No tā vien var sabīties un visu noliegt.
Mamma
Ja varmākas šobrīd ir ar bērniem, viņiem nav cita varianta. Direktore psihenē iespundēs, ja neatsauks liecības.
mbrigzna
Jums nevienam neliekas dīvaini, kāpēc šie speciālisti, kas ceļ trauksmi nav darījuši neko, lai bērnus pārceltu uz kādu citu Jelgavas novada aprūpes iestādi! Tā vietā sēž mājās un TV skatās, kas notiek, kā viņus tur tagad apstrādā. Principā viņi kārtējo reizi pievīluši šos bērnus, paceļot jautājumu un glumi pazūdot!
Rehab
Visiem bērniem momentā vajadzēja norīkot speciālistu aprūpi, komandu. Vai tas ir darīts? Ne jau ar audzinātājām jāņemās, pirmajā vietā ir bērni.
Karolīna
Tas ir tas absurdākais. Ja par ģimeni saņem sūdzības, ka notiek vardarbība, tad bērnu aizved prom. Ja sūdzība ir par vardarbību bērnu namā, tad tie par kuriem sūdzas, joprojām var ietekmēt šos bērnus. Nav brīnums, ka liecības kāds atsauc. Tad jau var izvarotāju un upuri arī paturēt vienā istabā, gan jau upuris pateiks, ka visu labprātīgi darīja.
Kŗemilek
lsm.lv par šo tēmu ir sarakstījis vaselu rakstu sēriju, protams, visus "vienos vārtos". Nez, kāpēc tāda sakāpināta interese? Un tik vienvirziena domāšana?
ANO
Bērnu tiesības un cilvēktiesības Jūs saucat par vienvirziena domāšanu?
Jautājums
Un ko darīs ar žurnaļugām, kas izplatīja šos melus???
mbrigzna
Kuram ienāca prātā vainot Rāviņu? Vai vispār kādam ir skaidrs kas un kādā kārtībā kontrolē aprūpes iestādes... Bērnu tiesību inspekcija, Tiesībsarga birojs, Bāriņtiesas... pirmo reizi dzirdu, ka to dara Novada priekšsēdētājs :) Tas gan velk uz vēlēšanām :)
Atbilde atbildei
Par tādām lietām nemelo, tas, ka tā notiek ir mīts. Speciālisti, kuri cēla trauksmi rīkojās kā apzinīgi pilsoņi. Man jautājums Jelgavas pilsētas mēram - kur Jūs esat?
Arbilde:
Kas maksā, tas pasūta mūziku. Domā tie eksperti un vērotāji par velti to darīja. Viņu uzdevums bija radīt skandālu, lai attaisnotu tēriņus, kas veikti deinstitucionalizācijas vārdā.
Marks
Pag pag, gribi teikt, ka speciālisti, kas pacēla brēku par to, ko tiešā veidā redzēja bērnu namā, arī meloja? Un tiesībsargs arī melo?
Veronika
Viss var būt, ka kaut kas arī piemelots. Mans dēls arī teica, ka es viņu nemīlu. Bet, ja viņš bija jātur stingrībā, ko darīt?
mbrigzna
Uz zemeslodes ir vairāk kā 6 miljardi cilvēku... Jūs uzskatāt, ko tos var audzināt pēc priekšrakstiem? Katram vajadzīga sava pieeja un stingrība tikai slimajiem ir sišana, bet stingrība ir stingri noteikumu un vienošanās, kur katrs kaut ko ir apņēmies un katram tas ir jāievēro. Un piekrītu, ka tiklīdz palaidīs grožus vaļīgāk varēsiet meklēt viņu Cēsīs ... un kas ir Cēsīs? Cietums!
Problēmu
var atrisināt ar mūsdienīgām novērošanas kamerām.Ierakstu lasītājam jābūt neatkarīgam.
Rita
ko nozīmē - bija jātur stingrībā? Ja bērnam ir sajūta, ka viņu nemīl vecāki, tas nozīmē, ka vecāki ir nepareizi komunicējuši un ir pieļautas kļūdas audzināšanā, visticamāk nezināšanas dēļ. Kapēc cilvēki iedomājas, ka mēs kļūstot par vecākiem automātiski iegūstam kaut kādas zināšanas par bērnu audzināšanu, bērnu attīstības posmiem un specifiku??? Patika kā viens plaši pazīstams psihologs teica, jūs taču neidomājaties, ka varētu sākt meistarīgi žonglēt vai spēlēt klavieres nekad iepriekš par to nemācoties? Tad kāpēc Jūs domājat, ka tik komplicēts uzdevums kā pilnvērtīga un konstruktīva bērna audzināšana ir paveicams bez izglītības un zināšanām?
Pievienot komentāru
Komentēt vari ar kādu no saviem sociālajiem profiliem
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Populārākie
Interesanti