Jelgavai glābējsilīti piedāvāja pirmajai, bet izveidos pēdējai

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Jelgavai pirmajai pēc Rīgas piedāvāja izvietot glābējsilīti jeb "Baby Box" - īpašu vietu, kurā anonīmi atstāt nevēlamu mazuli, taču Zemgale pašlaik ir vienīgais reģions, kurā piecu gadu laikā kopš projekta aizsākuma nav izvietota neviena glābējsilīte.

Kad glābējsilīšu projektam teju simtprocentīgu uzticību pauda sabiedrība, šo situāciju pērn pirms vēlēšanām izmantoja arī Jelgavas dome, beidzot paužot skaļu atbalstu "Baby Box" ierīkošanai pilsētas slimnīcā. Pēc astoņu mēnešu formalitāšu kārtošanas nu projektam tiek vākti līdzekļi tā ieviešanai. 

""Baby Box" mērķis ir ne tikai izglābt mātes nemīlēta un negribēta bērna dzīvību, bet arī rosināt sabiedrībā diskusiju par ģimenes plānošanas jautājumiem," saka glābējsilīšu projekta ieviesēja un vadītāja Latvijā Laura Zvirbule.

Kārtējā sarakste ar kādu jauno māmiņu, kas pieļauj domu anonīmi atbrīvoties no sava jaundzimušā mazuļa, ar profesionālu psihoterapeitu palīdzību notiek tikai nepilnu pusotru mēnesi pēc tam, kad Rīgā izveidotajā glābējsilītē tika atstāts pēdējais mazulis - veselīgs puika, kas nu jau pirmsadopcijas periodā nonācis jaunajā ģimenē. Viņš nepilnu piecu gadu laikā, kopš septiņās dažādās vietās izveidotas glābējsilītes, ir jau 25. bērniņš, kam, iespējams, tieši glābējsiltīte ļāvusi izglābt dzīvību. 

Nu pienākusi kārta glābējsilīti ierīkot arī Jelgavā, kuras vadība piecus gadus spītējās un līdz šim apgalvoja - Zemgalē problēma, ka mātes pamet vai nogalina savus mazuļus, nepastāv.

Jelgavu mēs uzrunājām kā nākamo tūlīt aiz Rīgas glābējsilīšu izveidē. Jelgava nebija ar mieru, tāpēc kā nākamā nāca Liepāja. Paši ar mums sazinājās, jo viņi novērtēja projekta nepieciešamību," stāsta  Laura Zvirbule.

Kopš 2009. gada beigām, kad pirmo glābējsilīti atklāja Rīgā, šai iniciatīvai dubultojusies arī sabiedrības uzticība - saskaņā ar pētījumu kompānijas TNS datiem "Baby Box" kā vietu bērna dzīvībai atbalsta nu jau 98 procenti iedzīvotāju. To zinot, pērn pirms pašvaldību vēlēšanām zaļo gaismu glābējsilītei Zemgalē beidzot deva arī Jelgavas dome.

Pēc astoņu mēnešu dokumentu kārtošanas nu ir skaidrs, ka tā atradīsies pilsētas slimnīcas teritorijā, tāpēc projekta īstenošanai sākta ziedojumu vākšanas kampaņa. Vienas glābējsilītes izveide izmaksā aptuveni 14 tūkstošus eiro. Februāra laikā, kad ziedojumu vākšanā īpaši tika aicināti iesaistīties iedzīvotāji, zvanot pa maksas tālruni, savākts vairāk par tūkstoš eiro. Projektu aktīvi atbalsta arī Jelgavas Māmiņu klubs, kas ikdienā sniedz palīdzību arī gaidībās esošām sievietēm.

"Tas ir vajadzīgs, lai nebūtu gadījumi, kad bērnu atrod miskastēs un citur," saka kluba vadītāja un divu bērnu māmiņa Diāna Mavrodi.

Lai glābējsilītes izveidei savāktu pārējos nepieciešamos līdzekļus, iedzīvotāji aicināti ziedot Latvijas Bērnu fonda izvietotās un īpaši marķētās 33 kastītēs visā Latvijā vai arī veicot pārskaitījumu uz Bērnu fonda kontu. Savukārt projekta ieviesēji šonedēļ ar vēstuli vērsušies arī pie Jelgavas un tuvējo novadu uzņēmējiem, īpaši cerot uz viņu atbalstu. Projekta vadītāja Laura Zvirbule norāda, ka "Baby Box" izveidē var piedalīties dažādi.

Ar šo atbalstu saprotam ne tikai naudas ziedošanu. Mums ir nepieciešamas gan palīdzīgas rokas darbu veikšanai, gan jebkāda veida būvmateriāli," stāsta Zvirbule.

Tiklīdz glābējsilītes izveidei nepieciešamā summa būs savākta, projekta īstenotāji ķersies pie darba, lai jau šovasar vieta nevēlama bērna dzīvībai būtu arī Zemgalē. 

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti