Jēkabpils Aizsargu nama nākotne apdraudēta

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Šomēnes kopā ar Latvijas dzimšanas dienu jēkabpilieši apaļu jubileju svin vienai no ievērojamākajām ēkām pilsētā – Aizsargu namam. Vēstures līkločos ēka tikusi pārbūvēta, tajā veikti remonti, un par spīti visam joprojām ir izdevies saglabāt tās vēsturisko izskatu. Mūsdienās te izvietotajā Tautas namā pulcējas pašdarbnieki, notiek dažādi pasākumi. Taču Jēkabpils Aizsargu nama nākotne ir apdraudēta, un tam nepieciešama vērienīga renovācija.

Jēkabpils Aizsargu namam — 80
00:00 / 04:45
Lejuplādēt

"(..) Galvenais kaut kādā veidā nesabojāt šo akustiku, jo tā ir tā pievienotā vērtība," izrādot Jēkabpils Aizsargu nama lielo zāli, atklāj biedrības "Jēkabpils mantojums" valdes loceklis Jānis Zeps. Viņš uzsver, ka 1936. gadā pēc ēkas atklāšanas šeit notikuši daudzi kultūras pasākumi — priekšlasījumi un kursi, teātra izrādes, orķestru un koru priekšnesumi. Darbojies savs pūtēju orķestris un teātris.

Bieži Aizsargu namā viesojušies profesionāli mākslinieki, to vidū Latvijas Nacionālā opera. Nams ir arī īpašs ar to, ka lielajā zālē joprojām saglabājušies latviskie elementi – Latvijas karoga un ozola zaru vītnes un auseklis pie griestiem.

"Tam laikam tas bija ļoti moderns nams priekš tādas salīdzinoši mazas pilsētas, kāda bija Jēkabpils tajā laikā. Lejā, namu atklājot, bija 500 skatītāju vietas. Augšā bija 250 vietas," rāda Zeps.

Vēstures pētniece Renāte Lenša atzīmē, ka Aizsargu nama pagātne ir cieši saistīta ar pilsētas vēsturi un attīstību, iedzīvotāju vēlmi savā pilsētā uzcelt ēku, kur jau piemērotās telpās varētu notikt augstas kvalitātes uzvedumi un koncerti.

"Izrādījās, ka Jēkabpilī trīsdesmitajos gados ļoti daudzas dzimtas ir piedalījušās šī nama celtniecībā, jo tad, kad šis nams tapa, tā budžets bija pāri 20 tūkstošiem, un vienā brīdī tās naudas pietrūka. Un tad jēkabpilieši, - iedomājaties, pēckara laiks, trīsdesmitie gadi, kad tā rocība nebija liela,- saziedoja vairāk nekā 13 tūkstošus, un nams tika pabeigts gada laikā," klāsta Lenša.

Jēkabpils Aizsargu nams ir pārdzīvojis vairāku varu maiņas. No kultūras centra pirmās brīvvalsts laikā līdz vācu armijas štābam un virsnieku kafejnīcai Otrā pasaules kara laikā, un Kultūras namam padomju laikos, līdz pērnā gada rudenī pēc 10 gadus ilgušās saskaņošanas uz Tautas nama fasādes atkal tika piestiprināta plāksne – Aizsargu nams.

Jēkabpils Tautas nama vadītājs Aigars Godiņš atzīmē, ka vecpilsētas centrālajā laukumā esošais nams visos laikos ir bijusi publiska un atpazīstama vieta. Tā tas bijis arī Atmodas laikā.

"Arī Jēkabpilī veidojās Tautas frontes nodaļa, arī šeit, šajā namā bija pirmais kongress, otrais kongress notika. Un 1989. gadā uz šī nama jumta tika uzvilkts sarkanbaltsarkanais karogs. Līdz ar to Aizsargu nams kļuva par Atmodas simbolu. Es domāju, ka tas arī palīdzēja Tautas frontes biedriem vienoties, un šie pasākumi notika tieši šeit – Tautas namā," sacīja Godiņš.

Jēkabpilieši savai pilsētai Aizsargu nama svētkos ir sarūpējuši īpašu dāvanu. Lai atjaunotu ēkas vēsturisko izskatu, Tautas nama fasādē tika ievietots par iedzīvotāju saziedotajiem līdzekļiem iegādāts pulkstenis.

"Iniciatīvas autors bija Mārtiņš Rupmejs, viņa vecāki bija aizsargi Biržos, un tā bija viņa iniciatīva, ka šim pulkstenim ir jāatnāk atpakaļ savā vietā. Cilvēki ziedoja naudas līdzekļus, ziedoja uzrunātie uzņēmēji," stāsta Zeps.

Pašlaik Jēkabpils Aizsargu nama ēka pilsētas centrālajā laukumā joprojām izskatās stalta un sakopta, taču Tautas nama vadītājs Godiņš atzīst, ka aiz ārējās spozmes slēpjas bēdīgais nama stāvoklis ar cauru jumtu, tekošiem griestiem, novecojušām komunikācijām.

"Aizsargu namam ir vajadzīga ļoti pārdomāta renovācija, jo nams pa šiem gadiem ir krietni nolietojies. Mums ir lielas problēmas ar jumtu, mums tek iekšā ūdens un bojā sienas, bojā šo vēsturisko pieminekli.

Runājot par renovāciju, tā tiek atbīdīta tālāk un tālāk. Nav naudas, un atrunas vien. Manuprāt, tā ir tāda pašvaldības atbildība par šiem objektiem, kuras visus šos gadus ļoti pietrūka," uzskata Godiņš.

Lai saglabātu Jēkabpilij un arī Latvijai nozīmīgu kultūras objektu, Jēkabpils pašvaldība apņēmusies jau nākamgad ar Eiropas Savienības un valsts atbalstu uzsākt Jēkabpils Aizsargu nama renovāciju.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti