Sadaļas Sadaļas

Jēkabpilī sūdzas par daudzdzīvokļu māju pagalmu slikto stāvokli

Daudzdzīvokļu māju pagalmi Jēkabpils mikrorajonos nav pieredzējuši kārtīgu remontu vairākus gadu desmitus, un neapmierinātība iedzīvotāju vidū par to aug, vēstīja Latvijas Radio.

Jēkabpilī sūdzas par daudzdzīvokļu māju pagalmu slikto stāvokliSandra Paegļkalne

Bedrainas ielas un izdrupušas ietves un apmales – tāds skats paveras daudzos Jēkabpils pilsētas mikrorajonos. Iedzīvotājus visvairāk uztrauc armatūra, kas lien ārā no izdrupušajām betona plāksnēm. Tas ir ne tikai vizuāli nepievilcīgi, bet rada arī bīstamas situācijas.

Vietējā iedzīvotāja Ludmila pastāstīja: "Kritu, vienreiz kritu. Kad biju veselāka, kritu. Sabojāju gan kurpi, gan kāju. Bija asumi."

Arī vietējā iedzīvotāja Svetlana pieredzējusi dažādas situācijas: "Vakar manu acu priekšā bērns pakrita, un viņš aizskrēja uz mājām, bet mēs redzējām, ka viņam pil asinis no mutes vai deguna."

Arī bērni, kuri spēlējas rotaļu laukumā, ievērojuši dzelzs āķus, aiz kuriem viegli var paklupt. "Tieši tās vietas dēļ es neesmu kritis. Man viens draugs ir kritis, ne ļoti stipri, bet jā."

Jēkabpils novada pašvaldībā skaidroja, ka daudzdzīvokļu māju iekšpagalmu rekonstruēšanu apgrūtina tas, ka daļa zemes pieder fiziskām personām.

Jēkabpiliete Ludmila uzsvēra: "Nu, ja viņš ir privātais, lai viņu atsavina. Kāpēc mums jādzīvo nekārtībā? Mums gribas dzīvot kā cilvēkiem."

Sarežģīts process

Vietvarā gan skaidroja, ka atsavināšanas process ir ļoti sarežģīts, turklāt ne visi zemes īpašnieki, kas šobrīd savu teritoriju iznomājuši piespiedu nomā, vēlētos to pārdot, zaudējot ikmēneša ienākumus par iznomāšanu.

Tādēļ šī brīža risinājums ir pašvaldības piedāvātie saistošie noteikumi, kas paredz iespēju atjaunot zemesgabalu, iedzīvotājiem pašiem finansējot vismaz 20 procentus no būvniecības izmaksām un saņemot līdz 80 procentiem pašvaldības līdzfinansējumu.

Daļa iedzīvotāju gan nesaprot, kādēļ pašvaldība nevar finansēt visu simtprocentīgi, bet vietvarā skaidroja – tas saistīts ar to pašu zemes īpašnieku jautājumu.

Jēkabpils novada domes Attīstības un tautsaimniecības komitejas priekšsēdētājs Ainars Vasilis norādīja: "Arī mums pie privātmājām ir savi stāvlaukumi. Mēs tos finansējam simtprocentīgi. Protams, mēs simtprocentīgi viņus arī izmantojam, mēs tos nedodam publiskajā telpā. Tā kā arī šīs zemes šobrīd zem piebraucamajiem ceļiem ir privātas vai lielākoties privātas, vai ir kopīpašuma daļa, tad jūs esat tādi paši kā mājas īpašnieki, jūs esat pieguļošās teritorijas īpašnieki. Tāda arī jūsu līdzatbildība, tāpēc arī tas līdzmaksājums."

Vasilis atzina, ka situācija ir sarežģīta tieši agrāk veiktās zemes reformas dēļ.

"Šobrīd palūdzām speciālistiem papētīt citu pilsētu pieredzi, kur šī sistēma strādā. Viņi jau pārbaudot nonākuši pie secinājuma, ka ir savādāka situācija ar zemes reformas realizāciju. Atgriežamies atkal tur, kā mēs sagraizījām šos zemes gabalus. Mēs tos nemainīsim neviens, tas ir skaidrs, ar to būs jāsamierinās un būs jārod risinājums," viņš teica.

Ja pilnīgu pagalma rekonstrukciju vēl var pagaidīt, tad ir vietas, kas rada bīstamas situācijas un risinājums vajadzīgs tūlīt. Pašvaldībā solīja iespēju robežās kritiskās vietas labot, bet vienlaikus aicināja arī pašus iedzīvotājus par šādām situācijām ziņot tās mājas apsaimniekotājam, kam piesaistīta konkrētā vieta.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt