Jēkabpilī netiek galā ar skolēnu vēlmi smēķēt elektroniskās cigaretes

Smēķēšana nepilngadīgo vidū joprojām ir problēma. Jēkabpils novada izglītības iestādēs novērots, ka pēdējā laikā skolēni arvien vairāk aizraujas ar elektronisko cigarešu smēķēšanu, turklāt dara to daudz atklātāk nekā agrāk. Lai kontrolētu situāciju, skolas spiestas lūgt policijas palīdzību, bet ar naudas sodiem nepietiek – līdzatbildība jāuzņemas visai sabiedrībai.

Bērnu un jauniešu vidū par sava veida “modes kliedzienu” kļuvušas elektroniskās cigaretes. Skolēnus vilina gan šo izstrādājumu ārējais izskats, kas līdzīgs flomāsteram, tātad viegli paslēpjams starp rakstāmpiederumiem, gan dažādās garšas.

“Es smēķēju elektroniskās cigaretes.

Protams, es zinu, ka to nedrīkst izmantot bērni, kuriem ir vecums mazāks par 18 gadiem, bet es viņas pīpēju, tāpēc ka viņām ir dažādas garšas.

Un tās ir diezgan garšīgas, tāpēc es viņas pīpēju,” pastāstīja kāda 8. klases skolniece.

Elektroniskās smēķēšanas ierīces satur gan atkarību izraisošo vielu – nikotīnu, gan propilēnglikolu, arī veselībai kaitīgas vielas. Daudzus pusaudžus informācija par šo izstrādājumu negatīvo ietekmi gan neattur no smēķēšanas. To, cik nopietni šī sērga izplatījusies bērnu un jauniešu vidū, pamanījuši arī pedagogi Jēkabpils novada izglītības iestādēs.

“Šo problēmu mēs pamanījām 2. septembrī, kad skolēni diezgan demonstratīvi devās uz skolu, smēķējot elektroniskās cigaretes un ne tikai. Ja iepriekš tas notika tālāk no skolas teritorijas, tad šogad arī skolas teritorijā. Skumjākais ir tas, ka no rīta ir vairākkārtīgi novērots, ka skolēni izkāpj no mašīnas un smēķē elektronisko cigareti, izskatās, ka daži vecāki arī atbalsta to,” pastāstīja Jēkabpils 2. vidusskolas direktore Ilona Salmiņa.

Klašu audzinātāji jau pirmajās klašu stundās informējuši skolēnus par elektronisko cigarešu kaitīgo ietekmi uz veselību, kā arī par aizliegumu šos izstrādājumus ienest un lietot skolas teritorijā. Tāpat pedagogi veikuši pārrunas ar vairākiem audzēkņiem un viņu vecākiem, bet būtisku uzlabojumu nav. Tādēļ palīgā tiek aicināta policija. Likumsargi, atsākoties klātienes mācībām, veic dažāda veida pārbaudes, tostarp reidus izglītības iestādēs un jauniešu pulcēšanās vietās. Arī Jēkabpilī konstatēti vairāki pārkāpumi.

“Septembra mēnesī uzsāktas administratīvā pārkāpuma procesa lietas pret astoņām nepilngadīgajām personām, kuras ir smēķējušas šīs elektroniskās smēķēšanas ierīces.

Ja tiek lemts par soda piemērošanu nepilngadīgai personai, protams, ka sodu maksā vecāki,” stāstīja Valsts policijas Jēkabpils iecirkņa Kārtības policijas nodaļas inspektore Lolita Savicka.

Par smēķēšanu, ja to izdarījis bērns, var piemērot vai nu brīdinājumu, vai naudas sodu līdz 15 eiro. Tāpat Jēkabpils policisti uzrauga, vai tirgotāji nepārdod elektroniskās cigaretes nepilngadīgajiem. Septembra pirmajās nedēļās vien no sešiem kontrolpirkumiem vienā gadījumā smēķēšanas izstrādājumi tika pārdoti nepilngadīgai personai. Pārdošanas aizliegums jauniešiem gan neesot šķērslis. 

Kāda 9. klases skolniece pastāstīja: “Man ir paziņas, kam ir vairāk nekā 18 gadi, un viņi man arī nopērk.”

Gan likumsargi, gan pedagogi ir vienisprātis – par bērnu un jauniešu veselību līdzatbildīga ir visa sabiedrība. Kamēr būs daļa pieaugušo, kuri atbalstīs pusaudžu aizraušanos ar elektroniskajām cigaretēm un pat palīdzēs viņiem tās dabūt, problēmu izskaust būs grūti. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt