Dienas ziņas

Vētra Vecpiebalgā nogāž simtiem koku

Dienas ziņas

Mākslas darbs sauc pēc palīdzības

Jēkabpilī demontē padomju pieminekļus

Jēkabpilī demontē padomju memoriālu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Pirmdien sākās padomju armijai veltītā memoriāla demontāža Jēkabpilī. Tiek nojaukts postaments, uz kura atradās pazudušais lielgabals, kā arī blakus esošās stēlas, kas veltītas deviņu Padomju Savienības varoņu piemiņai.

Demontāža notika nožogotā teritorijā. Situāciju kontrolēja gan Valsts policijas, gan Jēkabpils novada pašvaldības policijas pārstāvji. Aiz nožogojuma netika ielaisti arī masu mediji.

“Tā ir šobrīd būvniecības zona, kur ļoti raiti un dinamiski notiek šie darbi, tāpēc tas ir nožogots. Protams, tā ir arī ažiotāža ap šo darbu. Tāpēc šobrīd viss ir nožogots, arī mēs neejam iekšā, jo tad ir jābūt atbilstoši ekipētam, visiem drošības līdzekļiem ir jābūt,” stāstīja Jēkabpils novada domes priekšsēdētājs Raivis Ragainis (Latvijas Zaļā partija).

Filmēšanas brīdī iedzīvotāju pulcēšanās un nekārtības pie būvdarbu teritorijas netika novērotas. Garāmgājēju viedokļi par pieminekļu demontāžu gan ir dažādi.

“Ļoti labi, mans viedoklis ir pozitīvs. Man nav nekā negatīva, ko teikt. Es uzskatu, ka, ņemot vērā, kādi pasaulē notiek apstākļi šobrīd, šādām lietām nav jābūt Latvijā,” stāstīja jēkabpiliete Arta.

Savukārt Lidija pieminekļu nojaukšanu vērtē slikti. “Sirdsapziņas cilvēkiem nav, tā darīt ar savu vēsturi, ar savu tautu,” viņa sacīja.

Lielgabala postaments pēc demontāžas tika aizvests uz pašvaldības noliktavu, savukārt betona kolonnas nav plānots saglabāt – tās tiks drupinātas.

“Tie ir betona gabali, tiem nekādas vērtības nav, bet šīs bareljefu plāksnes ar uzrakstiem šobrīd tiek vestas uz noliktavu, lai pēc tam saprastu, vai mēs tās atdodam muzejam. Muzejs ir lūdzis, lai mēs varētu atdot viņiem. Vai arī mēs taisīsim skiču projektu un liksim Varoņu ielā, kur ir kapi,” stāstīja Ragainis.

Tā kā pastāv iespēja, ka zem postamenta, uz kura agrāk atradās lielgabals, ir apbedīti Sarkanās Armijas karavīri, paredzēta arī zondāža. Ja tiks atrastas kādu personu mirstīgās atliekas, tās tiks nodotas pagaidu glabāšanā Brāļu kapu komitejai, kamēr tiks veikta pārapbedīšana. Tā paredzēta Jēkabpilī, Varoņu ielas kapos.    

KONTEKSTS:

Saistībā ar Krievijas iebrukumu Ukrainā Latvijas sabiedrībā aktualizēts jautājums par padomju pieminekļu nojaukšanu. Rīgas dome jau atbalstījusi padomju pieminekļa nojaukšanu Uzvaras parkā. Ziņots, ka arī Liepājā un Jēkabpilī grasās nojaukt padomju pieminekļus.

Saeimā konceptuāli atbalstīts likumprojekts, kas paredz padomju pieminekļu demontāžu. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti