Guntis Balodis ir viens no topošajiem ģimenes ārstiem, kurš saņem Jēkabpils novada pašvaldības stipendiju un tuvākajos gados nolēmis strādāt Jēkabpilī. Rezidents ir no Ogres, bet savā dzimtajā pilsētā viņam neizdevās uzsākt profesionālo darbību.
“Nesanāca komunikācija ar pašvaldību par kaut kāda veida atbalstiem. Vismaz sākotnēji bija cerība, ka tiks piešķirts, bet vajadzība pilsētai nebija pēc jauniem ģimenes ārstiem. Tad es sāku meklēt jaunas opcijas, kur ir nepieciešamība, jo pēc idejas viņi ir visur vajadzīgi,” pastāstīja Balodis.
Nacionālajā veselības dienestā ieteica Jēkabpili, kur ļoti trūkst ģimenes ārstu. Jēkabpils novadā kopumā ir 27 ģimenes ārsti, bet iedzīvotāju skaits ir 42,5 tūkstoši, tātad uz vienu ģimenes ārstu ir vairāk nekā pusotrs tūkstotis pacientu. Lai problēmu risinātu,
pašvaldība mēģina piesaistīt novadam jaunus speciālistus, piešķirot dzīvokļus un citus atbalsta veidus.
Nesen izveidota stipendija, kas paredzēta tieši topošajiem ģimenes ārstiem – rezidentiem.
Guntis Balodis šādu atbalstu vērtēja pozitīvi: “Patīkams motivators, ka pašvaldība nāk pretī un cenšas palīdzēt mums, jo mēs esam tikai rezidenti, kas ir strādājoši cilvēki, tai pašā laikā vēl skaitās kā studenti. Mums laiks jāatvēl vairāk mācībām. Sākumā domāju, kāpēc man vispār jābrauc uz Jēkabpili, īsti saistības ar šo pilsētu nebija. Bet atbraucu ciemos, parunājos par pašvaldības cilvēkiem, sapratu, ka šeit ir liels potenciāls nākotnē manai karjerai. Un beigās sapratu, ka te ir ļoti skaista pilsēta, kur var dzīvot.”
Pēdējos gados ģimenes ārstu trūkums Jēkabpils novadā kļuvis arvien izteiktāks. Tas skaidrojams ar to, ka liela daļa esošo speciālistu ir pensijas vecumā. Divu gadu laikā pelnītā atpūtā devušies četri ģimenes ārsti.
“Tā ir problēma ne tikai pie mums, tā ir visā Latvijā. Šī situācija, ka pašvaldības cīnās, viena otru mēģina apsteigt, lai sameklētu šos speciālistus, tas ir diezgan akūti šobrīd,” atzina Jēkabpils novada domes priekšsēdētājs Raivis Ragainis (Latvijas Zaļā partija).
Stipendijas apmērs ir 450 eiro mēnesī, un tā tiek piešķirta uz visu rezidentūras laiku. Rezidentam ir jāparaksta apliecinājums, ka viņš izveidos ģimenes ārsta praksi Jēkabpils novada teritorijā un tur nostrādās vismaz trīs gadus. Pašlaik pašvaldības budžetā ir paredzētas četras stipendiju vietas, no kurām divas jau ir aizpildītas.
Ģimenes ārsta prakses izveide notiek, slēdzot līgumu ar Nacionālo veselības dienestu (NVD). Ierastā kārtība, kādā ģimenes ārsts var atvērt praksi, ir iestāšanās gaidīšanas sarakstā.
“Primāri ārsts, kuram ir ģimenes ārsta sertifikāts, raksta mums iesniegumu un izsaka šādu vēlmi. Viņam ir jābūt jau ar sertifikātu, lai iestātos gaidīšanas sarakstā. Viņam jānorāda administratīvās teritorijas, kurās viņš vēlētos strādāt,” pastāstīja NVD Zemgales nodaļas vadītāja Daiga Vulfa.
Rindā gan jaunajiem mediķiem nākas gaidīt galvenokārt Rīgā un Pierīgā, savukārt Zemgalē gaidīšanas sarakstā ir tikai astoņi ģimenes ārsti, lielākā daļa izteikusi vēlmi strādāt Ogres novadā.